Antalya haberleri: Antalya’da “6. Arsıulusal Rustik Turizm ve Kalkınma Kongresi” başladı

Akdeniz Üniversitesi’nin aile sahipliğinde “6. Uluslararası Kırsal Turizm ve Kalkınma Kongresi ve 11. Millî Kırsal Turizm Kongresi” düzenlendi.

Yerleşke içerisindeki Ülfet Fakültesi Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye Bilim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Antalya Orman Havza Müdürü Vedat Çiftçi, arsıulusal katılımcılar, talim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Marifet Bilimleri Enstitüsü Müdürü Özçatalbaş, kongredeki konuşmasında, rustik turizm ve kalkınmanın Türkiye üzere alternatif bir anlaşma kaynağı adına öne çıktığını belirtti.

Son yirmi yılda yapılan çalışmaların temas halükarda Türkiye’bile kırsal yaşamın sürdürülebilirliğinde kendilerine büyük mesajlar verdiğine kaydeden Özçatalbaş, “Rustik turizme ve kalkınmaya ilgilendiren proses yeni bire bir olay değil. 20. asır ve sanayi toplumunun getirmiş olduğu tekmil süreçler bizi asıl itibarıyla kırsala tekrar çalmak, kırsala selam yöneltmek anlamında fariza yüklüyor.” dedi.

Sanayinin toplumları koca ölçüde kırdan ve doğasından uzaklaştırdığını aktaran Özçatalbaş, doğasından uzaklaşan insanların arayışlar içerisine girdiğini ve bu kapsamda kongrenin temel temasını “kırsalı baştan hatırlamak” kendisine belirlediklerini vurguladı.

Antalya Orman Kesim Müdürü Vedat Maraba ise rustik turizm ve kalkınmanın yer dolgunca örneklerinden birinin Manavgat ilçesindeki Beşkonak’ta yapılan rafting olduğunu ifade etti.

Göksu çayının aktığını ama her işlevi ve geliri olmadığını ve tıpkı kişinin burada iki botla rafting yapmaya başladığını anlatan Dikici, şunları dile getirdi:

“Zaman itibarıyla Antalya’ya gelen günce binlerce sevimli Manavgat bölgesine rafting yapmaya geliyor. Zaman da sunma beş altı 100 modül işletmenin genişlik şiddetli ihtimalle 3-4 bin kişinin geçimini sağladığı Türkiye’nin turizm itibarıyla arz hareketli vadilerinden biri haline geldi. Bu toplantıların, kongrelerin sunu yetişkin tarafı ülkemizdeki rustik bölgedeki potansiyeli ortaya çıkarıp ekonomiye vermek. Hem oradaki insanları belli seviyeye anlatmak hem dahi kırsaldaki insanımızı durumunda ağrımak kocaman.”

Proje koordinatörü kültür erdemli mühendisi Ulu Sağdaş üstelik Isparta’nın Keçiborlu ilçesindeki Kuyucak Köyü’nde 2015 yılında başladıkları projenin zaman “Lavanta Itri Karye” namına tıpkısı marka haline geldiğini belirtti.

250 nüfuslu bire bir köyde projenin başladığını, yılda 21 bin turist ağırladıklarını kaydeden Sağdaş, “Gelişigüzel sene katlanarak kalan sayıyla 1 milyon turisti ağırladık ve bu haddinden fazla kocaman aynı avantaj oldu. Türkiye’deki lavanta üretiminin yüzde 93’ü Kuyucak’ta yapılıyor. Kuyucak’ta önceki özellikle 1700 dekar olan lavanta üretim alanı 6 bin 500 dekara daha çok. Bunun yanı sıra Türkiye’nin değişik yerlerinde bile lavanta üretimi yapılmaya başlandı.” ifadesini kullandı.

Kırsal turizm ve kalkınmaya katkı sağlayanlara ölçüm belgesinin verildiği kurultay, ferda sona erecek.

Share: