AGİT Genel Sekreteri Schmid: Türkiye’nin çabaları takdire bedel

Avrupa Düzenlilik ve İşbirliği Teşkilatı Umumi Sekreteri Helga Maria Schmid ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov Ankara’üstelik düzenlenen 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Schmid, Türk diplomasisinin temas ahit amacıyla çokça oylumlu cıvıl cıvıl tıpkı millî kimliği yanı sıra getirdiğini aktardı. Schmid, Coğrafyayı dahi ayrımsız avantaja çevirmiştir. Esasen Türkiye, bir mağrip ve şarki ülkesi olarak Avrasya’nın birlik ortasında Avrupa ile Asya beyninde tıpkısı köprü vazifesi görmekte. Bu sayede, bu bağlantılılık ve dünyanın zaman içinde bulunduğu çoğulcu anlayışa genişlik uygun ülkelerden ayrımsız tanesidir dedi.

“Diyalog sorunları çözebilir”

Schmid, diyalog ve arabuluculuğun diplomasinin sunma şanlı unsurları olduğunun altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“AGİT, bu değerlere içtenlikle bağlıdır. Bağımlı ki murahhas ülkelerden bir tanesinin diğerine saldırdığı (Rusya-Ukrayna) benzeri durumla cebin karşıyayız. Çokça peyda benzeri şekilde şurası ikna etmek istiyorum. Bu organizasyonun kabahati değil. Diyaloğun bile işe yaramadığı akıllıcasına değildir. Zira diyaloğa nasip verilmemiştir. Tığ diyalog olsun diyerek istedik. Gücük Ay ayının başında dışişleri bakanları ile Viyana’üstelik tıpkısı araya geldik. Avrupa düzenlilik diyaloğunu restorasyon noktasında çalışmaktaydık. Çok tamam ve çok samimi ayrımsız şekilde farklılıkları ayrımsız kenara bırakmak ve herkesin güvenliğine kilitlenmek konusunu önerdik. Bilcümle ülkeler oradaydı amma Rusya diyaloğu akseptans etmedi. Diyaloğa felek verilmedi. Bildirme başından itibaren umumi kâtip namına ben bunu ortaya koydum. Savaşın durması lazım bu saldırganlıktır. Çarpışma akseptans edilemez”

“Türkiye’nin çabaları takdire kırat”

Schmid, Türkiye’nin yürütmüş olduğu diplomasinin ve tahıl anlaşmasının küçük takdire boy bos olduğunu vurgulayarak, “Çünkü besin malzemeleri ve gübrenin Ukrayna’dan çıkıp dünyaya götürülebilmesi çok mefret. Bu genişlik Ukrayna üzere da haddinden fazla makro. Zira Ukrayna’nın ekonomisi ve insanların geçimi buna kapalı. Bunun beraberinde acun için de mefret. İnsanların anne gıda maddeleri bunlar. İnsanlar önümüzdeki aylarda aç kalma tehlikesi ile cebin karşıyaydı. en son Kiev’e gittiğimde birlikte bunu gördüm. Ego sizin bu yaptığınız konuları yeknesak adına ortaya koyuyorum” şeklinde konuştu.

“Türk diplomatlar haddinden fazla uğraştı”

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ise yaptığı konuşmada, “500 yıllık tıpkı mirasa ehil Türk diplomasisi, sizlerin birlikte (Türk diplomatlar) büyük katkılarıyla kazandığı başarılar ülkenizin arsıulusal aktörlüğünü gün günden artırmıştır. Dünyanın bildirme açık 5’inci diplomatik zıkkım, Türkiye’nin bugün gücüne aheste katmıştır. Türkiye’nin olmadığı platformlarda Azerbaycan yaptığı kadar bizim olmadığımız tıpkı yerde sesimizin, sözümüzün duyulmasında kardeş Türkiye’nin diplomatları hayata geçirirler. Türkiye, diplomaside yeniliklerin geliştirilmesinde öncü ülkeye dönüşmüştür. Türkiye’nin diplomaside merkezi ve öncü tıpkısı ülkeye dönüşmesini sevinçle karşılıyor, başarınızı kişi başarımız üzere kabul ediyoruz. Topraklarımızın işgalden azat edilmesi bir zamanlar Türkiye’nin ülkemize verdiği politik ve diplomatik desteği çabucak el birliği ilişkilerimizin tezahürü değil, bire bir zamanda Türkiye’nin doğrunun, hakkın ve adaletin yanında dik durması tarihte yerini bulmuştur. Bilcümle uluslararası ağırbaşlılık ve tehditlere bakmayarak Türk diplomatları Azerbaycanlı meslektaşlarıyla gelişigüzel hep platformlarda yanında çalışarak muhik sözümüzün duyurulması amacıyla korkulu mücadeleler etti” dedi.

DOĞRU Partili Çelik’ten ‘hububat koridoru’ açıklaması

“Hububat Koridoru” Sazak Limanı’nı öne çıkarttı

Ukrayna’dan hububat haiz gemi Kocaeli’bile

 

Share: