8. Milas Zeytin Hasat Şenliği başladı

Muğla’nın Milas ilçesinde bu yıl 8’incisi planlı Milas Zeytin Hasat Şenliği başladı.

Milas Belediyesince oluşturulan dizgi komitesi eliyle düzenlenen şenlikte protokol üyeleri, vatandaşlar, STK temsilcileri, lokal kıyafetli kadınlar, Yörükler ve vatandaşlar, kortej yürüyüşüne katıldı.

Yürüyüşün arkası sıra Atapark’taki açılış töreninde konuşan Milas Tecim ve Uran Odası Başkanı Reşit Özer, Milas zeytinyağının değerine ayar katan lansman ve coğrafi işaret çalışmalarına imza attıklarını, gelinen noktada Türkiye’da geçmiş ve biricik adına AB’den coğrafi meni alan Milas zeytinyağının KEZ ülkeleri özellikle olmak için bir nice ülkeye ihraç edildiğini söyledi.

SU coğrafi işaretinin arkası sıra Milas zeytinyağına, zeytinciliğine ilginin arttığına dikkati çekici Özer, Milas’ın değerlerine yönelik coğrafi belen çalışmalarına devam ettiklerini vurguladı.

8. Milas Zeytin Hasat Şenliği Dizgi Komitesi ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da mukaddema Milas zeytinyağının değer görmediğini söyledi.

Son dönemde yapılan isabetli çalışmalarla Milas zeytinyağının tanıtımı, tescillenmesi anlamında büyük bir atağa geçildiğini tamlayan Tokat, imdi gitmek gerektiğini vurguladı.

CHP Muğla milletvekilleri Suat Özcan, Mürsel Alban ve Süleyman Girgin’in de enformasyon yaptığı etkinlikte zeytin ve zeytinyağı ürünlerinin sergilendiği stantlar gezildi, ilçeye kapalı Kırcağız Mahallesi’nde temsili hasat gerçekleştirildi.

Şenlik, yarınki etkinliklerle sona erecek.

Share: