6 ayda 2 sefer bıçak altına yatan hastanın mesanesinden 66 adet taş alındı

Kastamonu’nun Daday ilçesinde ruhlu Güvenli Koray Yücel (31), idrarında nezif şikayeti ile Kastamonu Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Üroloji Polikliniğinde kontrolleri yapılan Emin Koray Yücel’in mesanesinde taş olduğu tayin edildi. Yapılan kontrollerin ardından ameliyata alınan Tehlikesiz Koray Yücel’in mesanesinden 3 saat süren operasyonda 25 sayı nohut kadar taş çıkartıldı. Yücel’in bir şikayetle yaklaşık 6 ay geçmiş hastaneye başvurduğu ve mesanesinden 41 adet fındık büyüklüğünde taş alındığı belirtildi.

6 AYDA 2 AMELIYAT YAPILDI, 66 IDRAR TORBASI TAŞI ALINDI

6 kamer içre iki öğün operasyon geçirdiğini tamlayan Yücel, “Bu yılın başında Gücük Ay ayının sonlarına akıllıcasına idrarda yanma ve tazyikte tenakus şikayetiyle Kastamonu Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesine başvurma ettik. Yapılan tetkikler sonucunda mesanede bedaheten aşkın taş olduğu tespit edilmiş. Üroloji doktorumuz Rıdvan Komutan, Tanrı razı olsun çok düzenci bire bir şekilde bizimle ilgilendi. Gerekli tahliller yapıldı. Işler teşhisi konuldu. Ameliyattan sonraları ardı sıra 41 nüsha taş çıkartıldı mesaneden. Bunlar Ankara incelemeye gönderildi. Sonradan bir ağırlık olmadı. Ayrımsız fenomen esasen başıma geldi, yeniden Rıdvan hocama başvurdum. Yapılan tetkikler sonucunda taşların baştan oluştuğu, bunun çözümü amacıyla yeniden cerrahi müdahale olmam gerektiğini söyledi. Rıdvan hocam, kendisi gene faaliyetler etti beni. Çok ilgilendi benimle. Çakal aynı şekilde ameliyatım kudretli bir şekilde gerçekleşti. Takriben 20-25 sayı arası taş mesanemden alındı. Bazıları kırılarak bazıları da direkt makbuz” dedi.

“SAĞLIĞIM İYİ, BEBEĞİMİ ÖZLEDİM”

Şu esas büyüklüğünde 66 skor taş mesanesinden çıkartıldığını tamlayan Yücel, “Tek ağrım sızım namevcut. Sağlığım gayet yerinde. Taburcu olacağım haset bekliyorum. 9 mahiye bebeğim var evde, onunla beraber olmayı hasretle bekliyorum. Yani iki günde olsa adam evini ailesini özlüyor. Şubat ayından bu tarafa takriben 6 kamer içerisinde 66 skor taş makbuz. Bunun yarısı kadarda evde kendim düşürdüm. Bakalım artık hangi olacak. Bekleyip göreceğiz” diyerek konuştu.

TAŞLARIN SEBEBİ MESANE BOYU YÜKSEKLİĞİ

Kastamonu Yetişek ve Araştırma Hastanesi Bevliye Uzmanı Dr. Rıdvan Özbek ise, “Güvenli As, küçük ay ayında hacet yaparken zorlanma şikayeti ile başvurmuştu. Yapılan tahliller sonucu lüzum kesesinde genişlik büyüğü tıpkı santimetrelik kısaca 40 sayı mesane taşı tayin ettik. Bunlar cihetiyle de sayrı hacet yapmakta zorlanıyordu. Ameliyatını oldu ve o taşların kâffesi temizlendi. Altta yatan sebepler araştırıldığında hastamızda mesane boynu yüksekliği tayin ettik. Tahminî 6 ay bilahare yapılan kontrollerde tekrardan hacet torbasında birçok sayıda taş olduğunu gözlemledik. İkinci ameliyatını bile kudretli aynı şekilde gerçekleştirdik. Ama imdi öncelikle çare tedavisine başlayacağız ve hastamızı sağlığına kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

IDRAR TORBASI TAŞLARINI HATIRA OLARAK SAKLAYACAK

Başarılı operasyonun peşi sıra sağlığına kavuşan Yücel, gördüğü ahcar karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Yücel, mesanesinden çıkartılan taşları tespih haline getireceğini ya bile koleksiyonunda hatıra adina saklayacağını kaydetti.

Share: