Van’da kadınlar, Van Gölü’ne dikkati girmek için yürüyor

Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri ile doğaseverler, Van Gölü’ne dikkati yutmak amacıyla 8 Mayıs’ta başlattıkları yürüyüşü sürdürüyor.

Van Gölü’ne dikkati fethetmek ve ati nesillere henüz akman bırakılmasını temin etmek üzere göl çevresindeki 430 kilometrelik yolda başlatılan “Van Gölü için kadınlar öncülüğünde yürüyoruz” etkinliği bitmeme ediyor.

Tuşba ilçesine ilişkin Canik Mahallesi’nde tıpkısı araya gelen toplum örgütü üyeleri ve doğasever kadınlardan oluşan grup, Van YYÜ yerleşkesine büyüklüğünde yaya etkinliğin 12. etabını tamamladı.

Dernek başkanı Erdoğan Hususi, AA muhabirine, Van Gölü’nün korunması ve kirliliğin önlenmesi için çeşitli etkinler düzenlediklerini söyledi.

Göl çevresindeki 430 kilometrelik yolu kadınlar öncülüğünde bilgisiz farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirten Özel, “Şu zaman 12. parkuru tamamladık. Temas parkurda 35 kilometre kez yürüyoruz. Yaklaşık 400 kilometreyi tamamlamış olduk. Etkinliğimiz baş noktamız olan Edremit ilçesinde sonlanacak. Son iki parkurumuz kaldı.” dedi.

Gölün güzelliklerini kül dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını tamlayan Özel, şunları kaydetti:

“Van Gölü ilişkin tıpkısı bölge. Çağ geçtikçe kirleniyor. Bu kirliliğin önüne salmak gerekiyor. Kirliği gölün etrafında yaşayanlar kendisine maatteessüf bizler yapıyoruz. Kadınlarımız öncülüğünde Van Gölü etrafını adım adım dolaştık. Sayımız bazen 20 arada sırada üstelik 200 oldu. İlgi ve iştirak çok yüksek. Van Gölü’nün henüz bozulmamış ve mavi kalmasını istiyoruz. Eksantrik gölümüz bulunmayan, sahip çıkmamız gerekiyor.”

Yürüyüşe katılan Leyla Helvacı ise farkındalık yapmak için etkinliğe katıldıklarını rapor etti.

Gölün saf kalması amacıyla herkese görev düştüğünü anlatan Helvacı, “Van Gölü dönme geçtikçe kirleniyordu, küçülüyordu. Van’a aşık biri kendisine bu genişlik beni üzüyordu. Bunun üzere etkinliğe katıldım. Sert zeminde, asfaltta akın etmek haddinden fazla tahakküm. 12. etabı tamamladık. Van’a ulaştık. Bu süreçte çok altın insanlar tanıdım. Birbirinden sunturlu arkadaşlıklarım oldu. Yağmurda, rüzgarda, tarih altında beraber yürüdük. Van Gölü’ne bilcümle alay malay cemaat çıkmalıyız.” diye konuştu.Share: