Uşak ilçelerine 6 milyon TL mevhibe bindi

Uşak Valisi Turan Ergün, “Leader” programı çerçevesinde Yardımcı ilçelerine 6 milyon 12 bin TL atıfet desteği verileceğini açıkladı.

Çeltek Valisi Dr. Turan Ergün, Çeltek’ın Pınar, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey ilçeleri için 2023 yılında Ekincilik ve Rustik Kalkınmayı Tutma Kurumu’nun uyguladığı “Leader” programı çerçevesinde 6 Milyon 12 bin TL mevhibe desteği sağlanacağını açıkladı.

Ilbay Ergün, İlçelere sağlanan atıfet desteğini Türkiye genelinde 51 akla yatkın projeye verildiğini, akla yatkın görülen projeler içerisinde dördünün Yardımcı’tan olmasının müjdeli olduğunu belirtti.

Çeltek’ın Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey ilçeleri üzere 2023 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Tutma Kurumunun uyguladığı program hakkında bilgi veren Vali Ergün, “Leader, Ekincilik ve Rustik Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumunun uyguladığı IPART II Programı, yerel kalkınma stratejisine yönelik benzeri programdır. 1991’de DENIZ’ de başlamıştır. Süreci, o bölgenin paydaşlarıyla yönettiği amacıyla tıpkısı amme-hususi ortaklığı modelidir. Süreçte; kaymakamlıklar, belediyeler, çiftçiler, girişimciler, birlikler, kooperatifler ve dernekleri kapsar. Bu programın meram ve çerçevesinde berenarı geniştir. Bizim önceliklerimiz; özellikle kadın grupları ve girişimcilerin desteklenmesidir” dedi.

“Çeltek izlence uygulamasında muvaffakiyetli”

Leader, programının, öncelikle rustik toplulukların düz aldığı ‘Domestik Gösteri Grupları’ oluşturduğunu bu grupların üstelik yerel gösteri grupları: kamu- hususi, STK Temsilcileri, avrat ve gençlerden oluştuğunu kaydeden Ergün, “Çeltek’ta 2023 yılında uygulanacak ve gelecek 8 yılı içeren benzeri proje, Banaz hariç, 4 ilçemiz yararlanıyor. 2022 yılında Kaymakamlarımızın Başkanlığında Domestik Gösteri Grupları oluşturuldu. Türkiye genelinde 67 YEG başvurdu, 51’i uygun, 4’ü Yardımcı ilçeleri. Bu projenin destekçileri; yüzdelik 90 KEZ ve yüzde 10 heybet katkısı, hep bağış. 2023 yılı amacıyla ilçelerimize yapılacak bindi: 6 milyon 12 bin TL. 8 yılın sonunda bu günkü değerle yaklaşık 50 milyon TL” dedi.

Program, toplantıya katılan, Vali Ergün ve kaza kaymakamlarının düzenlediği sembolik tören düzeni imzalaması ile son buldu. – ÇELTEK

Share: