Ülkenin batısı ile doğusu “Malazgirt ruhu”yla buluştu

MUTLU VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Bitlis’in Ahlat ilçesinde 400 dönüm alana kurulan Yabani Armut Kavim Bahçesi, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü nedeniyle hazırlanan etkinliklere aile sahipliği yapıyor.

Kavim bahçesine kurulan obada, üstünde ve çöz kısmında Selçuki motifleri kâin keçeden işlenmiş han otağı ile 51 otağ, Selçuki mimarisiyle inşa edilen mescit, kahve ve köprü, okçuluk ve süvari okçuluk alanları saha alıyor.

Yurdun dört bir yanından ilçeye gelenler Selçuki ruhunu ihya etmek, milli birlik ve bütünlüğü işaret etmek üzere Türk bayrağı ve Türk boylarına ilgili bayraklarla donatılan alanda okçuluk, anadan görme oyunlar, çocuk oyunları, güreş müsabakaları, cirit oyunu, atlı okçuluk ve atlı spor gösterilerini izlem imkanı buluyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehterhane ve bir nice ilden mevrut halkiyat ekibinin gösterilerini gönülden izleyen ziyaretçiler, aktiflik alanına kurulan atölyelerde ise okçuluk, hüsnühat, deri atölyeleri ile birçok ilin anadan görme ahali sanatları sergilerini gezme fırsatını elde ediyor.

Bir Nice ilin beraberinde bitişik ülkelerden misafirlerin de bent gösterdiği etkinlikler, insanların “Malazgirt ruhu”nu yüreklerinde hissetmelerini sağlıyor.

“Alanda hezel havası bilgili”

Bitlis Valisi Oktay Çağatay, AA muhabirine, çokça fena hâlde etkinliklere manzara olan programa ülkenin gelişigüzel durumunda insanların rabıta gösterdiğini söyledi.

Alanda alay havasının hakim olduğunu vurgulayan Çağatay şunları kaydetti:

“Burada bir devlet-ulus buluşması var. Ülkenin seçme yerinden insanlar burada. Devletimizin amacı dahi bu. ‘Milleti yaşat kim kerem yaşasın.’ diyoruz. Türk’ün kazandığı fetihler herhangi bir yerde Türklerindir. Mekan ayırt etmiyor. Ağustos bizim açımızdan çok artımlı tıpkısı kamer. Bir Nice utku kazandığımız benzeri kamer. Tanrı bize payitahta adamakıllı tıpkısı şekilde topluluk çıkmayı kader etti. İnşallah torunlarımız bile erbap menfaat ve milletimiz sürgit kalıcı olur.”

Ahlat Şehremini Abdulalim Mümtaz Güdücü de milletin Malazgirt Zaferi’nin ruhuna makul yerine alanı doldurduğunu tabir etti.

Ecdadın emanetine cemaat çıkıldığını aktaran Sürücü, “Burada ülkenin seçkin marifetiyle gelenlerle tıpkısı iklimi yaşıyoruz. Ecdadımız burada balaban ayrımsız az kurdu. Tığ onunla asırlara hitap eden, insanlığı bahtiyar eden medeniyetler inşa ettik. Zaman birlikte o medeniyetin inşası için elimizden geleni yapıyoruz. Coğrafyamızda ağız tatsızlığı istemiyoruz. Biz birlikte vatanımızda var olan bütün objeleri bire bir alanda baştan diriltme ediyoruz. Bu emanete Cenabıhak’ın izniyle topluluk çıkıyoruz.” dedi.

-“Burada girmek ongun aynı kalp”

Trabzon’dan mevrut Ilkbahar Kastan üstelik “Burada atılmak komple benzeri kalp. Çünkü gelecekler nesillere bırakacak emanetlerimiz amacıyla mehabetli adımlar atılıyor. Seçme sene ahenktar olarak geliyoruz. Ülkemizin tam yerleri var. Burada herkes tıpkı arada. Bu zenginliği burada duyurmak çokça güzel aynı duygu.” şeklinde konuştu.

Konya’dan gelen Mustafa Sağöz da “Burada çokça evire çevire ayrımsız el birliği ruhu var. 951 yıl eski can kuşu burada. Anadolu’daki bütün milel burada beraberlik hamuruyla yoğruluyor. Anadolu’nun tam renkleri tıpkısı arada. Burada ülkemize antagonist olanlara çok güzelce ayrımsız niyet veriliyor.” ifadesini kullandı.

Share: