Tunç madalyalı 11 yaşındaki judocunun hedefleri şişman

Şanlıurfa’bile yaklaşık 2 yıl önceki başladığı judoda gelişmemiş sürede kendisini geliştirerek Türkiye şampiyonluğunu elde eden ve Minikler Balkan Judo Şampiyonası’nda üçüncü olan 11 yaşındaki Hüseyin Musri, Avrupa ve dünya şampiyonalarında madalya hedefliyor.

Türkiye Judo Federasyonu eliyle hayata geçirilen “Judoyla spora başla” projesi kapsamında Şanlıurfa’nın dezavantajlı ayrımsız mahallesinde düzenlenen kursa katılan Hüseyin’in hayatı sporla değişti.

Judoda yeteneği olduğunu keşfeden Hüseyin, 2 yıl süresince şişman bire bir azim ve kararlılıkla antrenmanlarını sürdürdü.

Afyonkarahisar’üstelik düzenlenen Spor Ayak Minikler Türkiye Şampiyonası’nda 55 kiloda Türkiye şampiyonu olarak Minikler Balkan Judo Şampiyonası’na gitmeye hak kazanan Hüseyin, Bosna Hersek’te 24-25 Eylül’dahi düzenlenen müsabakalarda bronz madalya kazanmayı başardı.

Genç sportmen, bökelik dönüşünde ailesi ve akrabaları aracılığıyla mahallesinde Türk bayrakları ve balaban benzeri sevinçle karşılandı.

“İlk öğün mikro dışını görme imkanı buldum”

Milli sporcu Hüseyin Musri, AA muhabirine, judoyu çokça sevdiğini ve bu sporda kendisini yükseltmek amacıyla ağır sıklet ceht harcadığını söyledi.

Antrenmanlarını disiplinli bire bir şekilde sürdürüp çokça çalıştığı amacıyla kudretli olduğunu anlatan Hüseyin, “İki senede Türkiye şampiyonu oldum, ardından Balkan Şampiyonası’na gidip üçüncü oldum. Bu şampiyonadan sonraları birlikte ilerlemeyi düşünüyorum. Avrupa ve dünya şampiyonluğunu kazanacağıma de inanıyorum.” dedi.

Uluslararası organizasyonda elde ettiği madalyayla ilişkin duygularını paylaşan Hüseyin, “Madalya alınca Türkiye’yi düşündüm. Çok domuzuna ayrımsız kalp, sonuçta ülkeni kumar fail milli bir sporcusun. Demin hedefimde bakir şampiyonluklar var. Yurt dışına geçmek da ayrı iyice ruh. İlk kat spor sayesinde dar dışını rüyet imkanı buldum. Üzerimde emeği olan tam hocalarıma, aileme ve federasyonumuza çokça teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Baba Mehmet Musri: “Ailesinin gururu oldu”

Oğluyla çekicilik duyduğunu vurgulayan ağababa Mehmet Musri ise tarifsiz ayrımsız alay içerisinde olduğunu dile getirdi.

Çocuğunun çalışma gayretine bakınca liyakatli olacağına inandığını anlatan Musri, “Gururluyuz, Hüseyin’imiz Balkan üçüncüsü namına evimize geldi. Çokça mutluyuz, tarifsiz sevincimiz var. Kendisiyle alım duyuyoruz. Biz bökelik bekliyorduk. Ümidimiz üstelik o yöndeydi amma serencam anda elverişsizlik ergin kızıl değil üstelik tunç madalya sahibi oldu.” şeklinde konuştu.

Anne Fatma Musri birlikte “İnşallah daha iri başarıları üstelik kazanır. Bire Bir annenin genişlik iri bahtiyarlığı çocuğunun hayallerine kavuşmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Judo Federasyonu Şanlıurfa İl Temsilcisi Mücahid Delioğlu, mikro dışında Türkiye’yi ve Şanlıurfa’yı milli takım antrenörü İbrahim Halil Durna ve iki sporcuyla temsil etmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, “Judo branşında Şanlıurfa’birlikte altyapı çalışmalarına ne kadar ehemmiyet verdiğimizi arsıulusal arenada bire bir nöbet daha ispatlamış olmanın sevincini yaşıyoruz. Sporcularımız geçmiş yıllarda birlikte mehabetli madalyalar kazanmıştı. Hüseyin’in Balkan üçüncülüğü ile birlikte eskimemiş aynı başarıyı daha kentimize kazandırdığımız için mutluyuz. Gücünü tarihinden alan Şanlıurfalı çocuklarımıza imkan verildikçe başaramayacakları tek şey yoktur inşallah. Judocularımızdan desteklerini esirgemeyen umum hemşehrilerimize haddinden fazla teşekkürname ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: