Temaşa sanatçıları, Konya’dan getirilen özel kıyafetlerle Şehriyâr Alparslan’ı kumar ediyor

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde planlı Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinliklerinde Iri Selçuki Devleti Hükümdarı Odalık Alparslan’ı canlandıran temaşa oyuncularının özel kıyafetleri dikkati çekiyor.

Malazgirt’te Bizans ordusunu bozguna uğratarak 1071’birlikte Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Balaban Selçuklu Devleti hükümdarı Hükümdar Alparslan, Çakal Armudu’ta planlı etkinliklerde anılıyor.

“1071 Hükümdar Alparslan Ahlat Otağı”nın kurulduğu Ahlat Ulus Bahçesi’nde başlayan etkinliğe katılan Konya Büyükşehir Belediyesi Site Tiyatrosu ekibi, Selçuki motifleriyle özel tasarlanan kostümlerle Melik Alparslan’ı canlandırıyor.

Hem kostümleri hem birlikte tığ, cıda, balta ve kalkanlarıyla Odalık Alparslan ve ordusunu sembolik namına desise eden sanatçılar, ziyaretçilerden bati bağlam görüyor.

Temsil oyuncusu Taner Köse, balaban zaferin ruhunu ve zaferin başkomutanını güçlü ağrımak istediklerini söyledi.

Kostümleri eyyam süren araştırmanın sonunda tasarladıklarını anlatan Köse, şunları kaydetti:

“Halkımıza bu zaferin inceliklerini anlatmaya çalışıyoruz. Burada Payitaht’ın varlığını hile ediyoruz. İlgi haddinden fazla adamakıllı. Kabil olduğu büyüklüğünde herkesle ilgilenmeye çalışıyoruz. Bereketli eli nimetli foto çekiyorlar. Tasarımcılarımız dönemsel ve tarihsel müzakerat eşliğinde o döneme sınırlanmış kalacak şekilde günümüzdeki malzemelerle bu kostümleri işledi. O dönemi sergileyebileceğimiz kıyafetlerin benzerlerini yaptık. Evcil ve ecnebi insanlar sangılık zarfında yaklaşıyor. Bu yüceliği hissediyorlar. Bu haddinden fazla pir bire bir ihtisas.”

“Kostümü giyince o döneme gidiyorsunuz”

Seyretme oyuncusu Seyfullah Gören üstelik Konya denildiğinde Selçuki Payitahtı’nın akıllara geldiğini, Selçuki Devleti’ne başkentlik yapmış bir site olduğunu dile getirdi.

Bu kültürü halka yansıtmaya çalıştıklarını anlatan Gören, “Dört yıldır buraya keyifle geliyoruz. Hem Konya’yı hem bile Selçuklu Payitahtı’nı tanıtmaya çalışıyoruz. Hazırlıklarımız ince zamandır devam ediyordu. Bu kostümleri nazikâne ve iri emekler sonucunda hazırladık. Dönemin yaşantısına dikkat göstererek tasarlandı. Bu kostümü giydiğinizde illaki o döneme gidiyorsunuz. Hazırlayan insanlar da o dönemi süzerek, hissederek yaptı. O dönemi birebir yansıtmak çokça print ama o ruha çalmak birlikte insanları heyecanlandırıyor. O havayı bibi burada soluyabilirsiniz.” şeklinde konuştu.Share: