Son zaman haberi: Iye Ağbaba: “Şekere Benzeri Yılda Yekpare Yüzde 440 Bindirim Mevrut, Şekerin Fiyatı Önümüzdeki Sene 50 TL Olacak”

CHP Genel Komutan Yardımcısı Iye Ağbaba, Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker) Umumi Müdürlüğü önünde; “Şekere tıpkı yılda yekpare yüzde 440 remiks gelmiş. Çiftçiden şeker pancarını 420 TL’ye aldılar, bin 100 liraya küspeyi sattılar insafsızca. Önümüzdeki günlerde çok daha fazla değer artışlarını bekliyoruz çünkü geçen yıl çiftçiden 470 TL’ye alınan pancarın fiyatı bu sene bin 450 liraya yükseldi. Önümüzdeki sene direkt şeker hastalığı fiyatlarına yansıyacak ve şekerin fiyatı önümüzdeki yıl 50 TL olacak. Sınırlı dışında fiyatlar düşerken Türkiye’bile yüzde 440 oranında bedel artışları yaşanıyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yarımcısı ve Malatya Saylav Ege Ağbaba, bugün Ankara’birlikte Türkşeker Genel Müdürlüğü önünde şekere gelen fahiş zamlar ve şeker hastalığı fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilişkin izah yaptı. Ağbaba’ya CHP Tarım Politikalarından Mesul Genel Başkan Başdanışmanı ve Bursa Mebus Orhan Sarıbal, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Afyonkarahisar Mebus Burcu Köksal, Yardımcı Mebus Özkan Yalım, Sazak Milletvekili Cengiz Gökçel, Kırklareli Mebus Turabi Kayan, Kayseri Milletvekili Alçak Arık, Ankara Mebus Nihat Yeşil, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ve Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’den oluşan yıldız bilimi haremlik etti.

Milletvekilleri, ellerinde şeker hastalığı pancarlarıyla birlikte “Özelleştirmeye yarayışlı”, “Şeker fabrikaları halkındır satılamaz”, “Şeker Hastalığı vatandır satılamaz” dövizleri açtı. Ağbaba, açıklamasında şunları söyledi:

“NİSAN AYINDA 1 KİLO ŞEKER HASTALIĞI 12 LİRAYDI ŞİMDİ 26 LİRA”

“2018 yılında Umumi Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle 25 milletvekilimiz 45 dönme boyunca şeker hastalığı fabrikalarının bulunduğu illerde farklı politik partilerle ve Şeker-İş Sendikası ile gelişigüzel şekerin özelleştirilmesine karşı çıkmıştık. Bir Vakitler ürünlere bindirim geldiği antlaşma olgun oluyordu deminden ürünlere zam gelmeyince marifet oluyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin ana tüketim maddesi olan şekere tıpkısı posta daha bindirim geldi. Şekere bu sene içerisinde mart ayında yüzde 31, haziran ayında yüzde 36 ile yüzde 66 oranında bindirim yapıldı. Akıbet tıpkısı yılda şekerin kilosu 5.9 TL’den 26 TL’ye imdi. Türk Şeker Hastalığı’da çuvalı 200 liradan satılan şeker 810 TL’ye, hususi sektörde ise şekerin torbası bin 200 TL’ye satıldı bulunabilirse. Zaman şekerin torbası bin 200 TL’den satılıyor Türkiye’birlikte maalesef o bile bulunmuyor. Nisan ayında marketlerdeki türap şekerin kilosu 12 ile 15 TL ortada değişiyordu deminden sayı farkı şeker hastalığı fiyatı 26 TL.

“ŞEKERE BİR YILDA TÜM YÜZDELIK 440 REMIKS GELMİŞ, ŞEKERİN FİYATI ÖNÜMÜZDEKİ YIL 50 TL OLACAK”

Şeker artık fukara fukaranın ulaşamayacağı tıpkısı azık ürünü haline mevrut durumda. Şeker Hastalığı fiyatlarının önüne terhis etmek üzere Türkiye ilk kez tüm 24 yıl bilahare şeker ithal etmeye başladı. Fakat bu da şeker fiyatlarının artışına çözüm olmadı. Şekere bir yılda eksiksiz yüzdelik 440 zam gelmiş. Çiftçiden şeker pancarını 420 TL’ye aldılar, bin 100 liraya küspeyi sattılar gaddarca. Önümüzdeki günlerde çok henüz fazla kıymet artışlarını bekliyoruz çünkü geçen sene çiftçiden 470 TL’ye alınan pancarın fiyatı bu sene bin 450 liraya yükseldi. Önümüzdeki yıl aracısız şeker hastalığı fiyatlarına yansıyacak ve şekerin fiyatı önümüzdeki yıl 50 TL olacak. Mikro dışında fiyatlar düşerken Türkiye’birlikte yüzdelik 440 oranında değer artışları yapılıyor.

“HÜR TEŞEBBÜS PİYASAYA IM VERMEYEREK PİYASADA KITLIĞA SEBEP REŞIT VE FİYATLAR YÜKSELMİŞTİR”

İki dolaşma önce görüntüler ortaya çıktı yurttaş 26 TL’lik şekeri 1 TL ucuza alabilmek üzere kül 2,5 saat kuyruğa girmiş durumda. Kuyruk pöçük diyenler 2022 yılında bazı el ekmeğin önünde bazen Ekincilik Itimat Kooperatiflerinin uğrunda yok yoksul fukaranın kuyruğa çıktığını hep bu arada görüyoruz. Türkiye’nin 51 ilinde şeker hastalığı üretilen ülkemizde bu fiyatlar niye bu büyüklüğünde artıyor, kamuoyuna yine hatırlatmakta fayda var. Şeker Hastalığı fiyatlarının artışlarının sunu önemi sebebi özelleştirme, peşkeş. özel sektör piyasaya işaret vermeyerek piyasada kıtlığa etken olmuş ve fiyatlar yükselmiştir. Türkşeker de kıymet artışına zorlanmıştır.

“2018 YILINDA 25 ŞEKER HASTALIĞI FABRİKASI SATIŞA ÇIKARILDI, AÇIKÇA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

2018 yılında söylediğimiz her husus bugün gerçekleşiyor. Tarımdaki özelleştirme süreci örtüsüz tıpkı peşkeş sürecinin öyküsüdür. Ülkemizde şeker fabrikaları 2008 yılında özelleştirme kapsamına makbuz, fabrikalar 2008, 2018 beyninde dört el konu olmak istendi ve 2018 yılında 25 şeker fabrikası satışa çıkarıldı, peyda peşkeş çekildi. Maalesef 10 şeker fabrikamız 2018 yılında bu heyetin mücadelesine karşın özelleştirme idaresindeki duvarlara tırmanmasına rağmen birilerine kortej veren hükümet şeker fabrikalarını zat yandaşlarına peşkeş çekti. Şu anda dahi o satılan herkesin temiz varlığı şeker hastalığı fabrikalarının arazileri tefviz edilmeye devam ediyor. Meram fabrikaları kabul etmek değil, oradaki kızıl arazileri birilerine peşkeş elde etmek. en son Ankara ve Kütahya’da de iki taşınmaza onay imdi.

“HANGİ FAKİRİN FUKARANIN EVİNDE 20 BİN LİRALIK ŞEKER HASTALIĞI VAR ONU BILE ALÇALMA EDİYORUZ”

Bu özelleştirme kararında sunulan tıpkısı kavil var; özelleştirme şartı 2023 Ağustos’una kadar üretim şartı, faaliyetlerine devam edip etmeyeceği daha çok muhtemelen değil. Bu fabrikaların arazileri ya AVM olacak evet saray konut olacak ranta açılacak. Bürokrat olduğu tez edilen birisi halkın aklıyla saraka etti. Ekincilik Kredi Kooperatifleri Umumi Müdürü Hüseyin Kültürlü diyor kim; Türk halkının evinde yer beş altı yetecek 2 almanak şeker hastalığı var diyor. Adeta fiyatın yüksekliğini vatandaşa yüklemek istiyor. Lan Türk halkının aklıyla dalavere sabık Genel Müdür, 2 almanak şeker nereden bakarsan bak 20 bin TL’ye mukabele ölçü. Ne fakirin fukaranın evinde 20 bin lira şeker var onu da zül ediyoruz.

“ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLMEDEN ÖNCEKI 2,5 MİLYON İNSANA İŞÇİ, ÜRETİCİ, LOKANTACIYA İŞ VE EKMEK SAĞLIYORKEN ŞU ANDA BU BİTMİŞ DURUMDA”

Devletin resmi rakamlarına bakarak şeker hastalığı fabrikaların 2016 zararı 76 milyon liraydı. Tıpkısı sene saraya 650 milyon TL ve 1 bilyon 650 milyon TL mestur ödenekten masraf yapıldı. Sarayın 13 günlük harcaması şeker fabrikalarının kamu zararlarını karşılamaya yetiyordu. Şeker fabrikaları özelleştirilmeden önceki 2,5 milyon insana işçi, üretici, lokantacıya hareket ve SERPMEK sağlıyorken şu anda bu bitmiş durumda. Fakat kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi dolayısıyla Türkiye’üstelik hem ilk teşrin alanı hem dahi üretim çok düştü. Şeker pancarı üreticilerinin balaban ayrımsız kısmı dahi üretimden koparıldı. Hükümet satılan fabrikalardaki taşeron işçilere dilerlerse 5 sene mücahede garantisi dilerlerse başka kurumlara geçiş üstünlüğü sağlanacağını duyurmuştu. Ancak satışların ardından işten atmalar başladı. Devri gerçekleşen fabrikalarda binlerce iştirakçi işten atıldı, tıpkı kısmı de zorla emekliliğe sevk edildi. Fabrikaların satışı müstahsil sayısının azalmasına, çalışanların tembel kalmasına, halkın ve esnafın şekere ulaşımın zorlaşmasına nihayetinde şeker fiyatlarının artmasına sebep oldu.

” TÜRKŞEKER’İN YILLIK 1 MİLYON 176 BİN TONA, GÜNCE ÇÜKÜNDÜR İŞLEME KAPASİTESİ İSE 114 BİN 200 TONDAN 66 BİN TONA DÜŞTÜ”

Şeker Hastalığı piyasasının yüzdelik 64’ünü özel sektör, yüzde 36’sını Türkşeker’da küsurat fabrikalar elinde bulunduruyor. Piyasanın nazik bölümünü elinde markajcı özelleştirilen fabrikalar istif yapıyor, istedikleri şekilde şeker hastalığı fiyatlarıyla oynuyor. Antrparantez kamu stoklarını özel fabrikalar alarak fiyatları istediği gibi yükseltiyor. 2018 yılına kadar bünyesinde 25 şeker hastalığı fabrikasını barındıran Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’nin almanak şeker hastalığı istihsal kapasitesi 2 milyon 36 bin tondan, 2018 yılında 10 şeker hastalığı fabrikasının özelleştirilmesi ile alay malay yıllık 1 milyon 176 bin tona, günce pancar el işi kapasitesi ise 114 bin 200 tondan 66 bin tona düştü.

“BU FABRİKALAR AYNI ZAMANDA FABRİKA ÜRETEN FABRİKALARDIR”

Bakın elimizde Bakan Kirişçi’nin yanıtı var. Şeker Hastalığı pancarı üreten dikici sayısı: Özelleştirmenin yapıldığı 2018-2019 döneminde 106 bin 237 ekinci iken bu benzer 2020-2021 yılında 93 bin 812’ye, 2022-2023 pazarlama yılında ise 78 bin 755 çiftçiye düşüyor. Maraba sayısı değme sabık sene henüz de azalmış. 4 yılda yüzde 25 oranında çiftçi sayısı düşmüş. Şeker Hastalığı pancarı mühim tıpkı üründür. Şeker Hastalığı fabrikaları Cumhuriyet için aynı fabrikadan daha ötesiydi. Çünkü, Türkiye’birlikte şeker hastalığı fabrikaları elden şeker hastalığı üretmez. Pancardan küspe, melas, ispirto ve şeker elde edilir. Bu fabrikalar tıpkı zamanda fabrika üreten fabrikalardır. Toplumsal tesisleri denk tesislerdir. Çevrelerinde kooperatifler örgütlenir, pancarın küspesi yemleme tamam ve hayvancılık gelişirdi. Bakın pandemide alkol kıtlığı oldu, dezenfektan üreten firmalar alkol bulamadı. Şeker Hastalığı bu büyüklüğünde nazik ayrımsız yapit.

“BU YILKİ 400 BİN TON ŞEKER İTHALATINA ÖDENECEK SERVET ARZ BEŞ ALTI 320 MİLYON DOLAR OLACAK”

Cumhuriyet, o fabrikalardan yola çıkarak tarımdan, kooperatife, hayvancılıktan bankacılığa kadar tıpkı sistem kurmuştur. Şeker Hastalığı fabrikaları elden istihsal yapmaz, kuruldukları şehirlerin kültürel, toplumsal ve fiziksel yapılarının gelişmesine çok bunaltıcı katkıları olurdu. Şimdi kâffesi ithal firmalara, yandaşlara devredildi. Kaybeden 84 milyon, kazanan ise aynı apaz rantiyeci oldu. Bakın, bu yılki 400 bin titrem şeker ithalatına ödenecek para arz bir iki 320 milyon dolar olacak. Kırşehir Şeker Hastalığı Fabrikası 48 milyon dolara, Yozgat Şeker Hastalığı Fabrikası 40 milyon dolara, Niğde- Bor Şeker Fabrikası 49 milyon dolara, Çorum Şeker Hastalığı Fabrikası 76 milyon dolara, Turhal Şeker Hastalığı Fabrikası 82 milyon dolara satıldı. Hepsini toplayınca ancak 295 milyon dolar ediyor. Sattığımız fabrikaların paralarının üzerinde 25 milyon dolar henüz koyarsak bu sene üzere ihtiyacımız olan şekeri ithal edebiliyoruz. Şeker Hastalığı fabrikalarını satıp yurtdışından şeker ithal etmek üzere üstüne bire bir birlikte mal vermenin akılla mantıkla izahı var mıdır?

“HANGİ ÜLKEDE, HANGİ SERBEST PİYASADA ŞEKER FİYATI YÜZDE 300 KESIR ARTMIŞ?”

Türkşeker, Erinç Fon’unda, yani Erdoğan’ın iki dudağı beyninde. ‘Bu fiyatlar münasebet bu büyüklüğünde artıyor’ diye niteleyerek sorduğumuzda Icra Vekili Bitkisel, fiyatın artmasını geçtik ‘fiyatlar dünyaya bakarak henüz düşük’ diye niteleyerek cevap veriyor. Ayrımsız nevi fiyatların henüz üstelik artacağının ‘müjdesini’ veriyor. ‘Şeker bin tıpkısı üründe kullanılıyor, fiyatlara engelleme edin’ diyoruz. Bakan karşılık veriyor, ‘azade meydan var, başiboş piyasa kurallarına karışamayız’ diyor. Özelleştirenler bunlar, paravana ayrımsız iştirak kurup kamunun şekerini bunlara peşkeş çekenler bunlar, fiyatı artıranlar bunlar, sorunca ‘erkin etraf’ diyen de bunlar. Ne ülkede, hangi erkin piyasada şeker fiyatı yüzde 300 küsur kalık? tek emsal ülke var mı? Namevcut! Serbest piyasanın canına okudunuz. Basılmış fiyatları, mazot fiyatları, maltalık pahalılığı derken çiftçiyi namevcut ettiler. Şeker fabrikalarını özelleştirerek üretim miktarı bile düşürüldü. Ülkeyi ithalata sadık ettiler. Domestik rençper zaman ağlıyorken, kazanan ki? Kazanan Sağlık Fonu marifetiyle, paravana şirketlerle kamudan şekeri ucuza alıp pahalıya vatandaşa satan yandaşlar.

“TÜRKİYE ŞEKER FABRİKALARINA BU YILIN İLK 9 AYINDA DEVLETİN BÜTÇESİNDEN VERİLEN NAMUS BORCU YEKPARE 1 MİLYAR 850 MİLYON TL”

Kaybeden esnaf, yetiştirici, işçiler, yediden yetmişe zamlanan ürünleri düz vatandaş, üç beş getirimci kazanacak diye niteleyerek ülkeyi, ekonomiyi, geleceğimizi yok ettiler. Bugün Merkezi Hile Bütçe istatistiklerinin eylül kocaoğlan verileri dahi açıklandı. Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikalarına bu yılın geçmiş 9 ayında devletin bütçesinden sunulan namus borcu cemi 1 milyar 850 milyon TL. Kurumu sonsuz beis ettiriyorlar. Stoktaki şekeri ucuza, paravan Türkşeker’e verince aşina elde tıpkı madde kalmamış. Sürekli beis ediyorlar. Bu levha, ciharıyek birlikte çükündür ekilen, dünyanın sunma nitelikli şekerinin üretildiği Türkiye’yi şekere muhtaç ağıl getiren beceriksiz tarım politikasının ayrımsız sonucudur. Buradan uyarıyoruz; bu tarım politikasıyla çiftçiyi doğduğuna nadim fail AKP, böyle giderse ülkeyi geçenlerde şekere birlikte kadın ağıl getirecek. Bu şekilde bitmeme ederse ve engelleme edilmezse şeker fiyatları haddinden fazla henüz fazla yükselecek. Zaman 26 liraya aldığımız şekeri, erte 50 liraya alamayacağız.

Şekerin fiyatının yükselmesi haddinden fazla sayıda azık ürününün üstelik zamlanmasına etken olacak, üste binlerce ton pancar üretilen ülkede şeker hastalığı karaborsaya düşecek. Dirlik içinde zaruret yaşayacağız. Uygulayım Bilimi üretmeyen ayrımsız ülkede özelleştirmelerle; halkın yoksulluğu, dirimsel dağılımında adaletsizlik, bindirim, para şişkinliği ve başıboşluk birlikte artacak. Birileri zengin olurken vatandaş esasen yoksullaşacak.”

Share: