Şalter isticar şirketlerinin genel ağ sitesini kopyalayan suç örgütüyle ilgilendiren savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal miftah kiralama şirketlerinin genel ağ sitelerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen yanlışlık örgütünün tutumlu ve üyeleri seçkin biri amacıyla 7 bin 700 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgüt Suçlar Bürosunca, kurumsal açkı isticar şirketlerine ilgilendiren internet sitelerini kopyalayarak vasıta isticar vaadiyle 504 kişiyi toplanmış 1,5 milyon teklik dolandırdıkları öne sürülen 64’ü mevkuf 85 kaka üzerine yürütülen anket tamamlandı.

3. Korkulu Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un ayrımlı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal vasıta kiralama şirketlerinin web sitelerini düzme adına tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve afişe olmayı çalmak üzere mütenevvi tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin ayyarlık boşaltmak için ofiste kullandıkları ecnebi uyruklu eşhas namına alınan hatları idarehane dışına çıkarmadıkları ve kişi aralarındaki görüşmeleri de Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Suç örgütü elebaşı “Korkmaz” harf ünlü O.Y’nin davet merkezindekilere (call center) mahremiyet ortamında çalışmaları üstüne emirler verdiği ve ofiste beğenilen bilgisayarları engin kumanda ile arama ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere düz verildi:

“Ofiste makbul kurumsal araç kiralama şirketlerine ilişkin düzme web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, düzme web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek kontrol motorlarına kayırıcı sıralara taşınmasını sağladığı, vasıta isticar etmek amacıyla arayan müştekilerle ofiste call center yerine çalışan ‘İrem’ harf isimli A.C, ‘Yusuf’ kod isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ harf isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin yöre ve dip yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği gestalt bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonradan müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına para yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den para çekerken şapka ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Dayı” kod adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Nişan bölgesi sahacılarından “Minik” harf isimli E.T’nin şapkalı, maskelenmiş ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek para çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üstüne özlük adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile işlek bankacılık şifre bilgilerini kentler arası etkin otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve atak bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında teyit kayran S.B. ile E.T’nin bunları örgüt faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının de belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde ayrımsız araya gelerek aksiyon bölümü halinde akıntı ettikleri, O.Y. tarafından verilen egemenlik ve talimatların call center kendisine ofiste çalışan şüphelilerin yasal veya evlilik dışı bir temenni olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin görüngü öncesinden gerçekleştirme ettikleri yabancı uyruklu hatlar ve kiraladıkları şube üzerinden programlı ve tedbirli akıntı ederek dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdikleri, zat içlerinde aynı yapılanmaya giderek düzenli şekilde debi ettikleri, bu şekilde 21’i örgüt yöneticisi ve üyesi kalkmak üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin muhtelif illerindeki müştekileri düzme web siteleri üzerinden araç isticar vaadiyle dolandırarak nahak çıkar koparmak üzere tıpkısı araya gelip düzenleme şekilde hareket ettikleri tayin edildi.”

İddianamede, “Suç gitmek için örgüt ihdas, diyet, örgüte unsur olma” ve “Bilişim sistemlerini kısaltmak vasıtasıyla dolandırıcılık” suçlarından yanlışlık örgütü yöneticisi ve üyesi 21 bed için 1520 yıldan 7 bin 700 yıla kadar, başka şüpheliler amacıyla da ayrımlı sürelerde mahbes cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, kurumsal kurgu isticar şirketlerine ilişik internet sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan anahtar kiralama vaadi ile yarar gerçekleştirme ettiği belirlenen yanlışlık örgütü ile yanlışlık örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları calip, toplanmış 85 kaknem karşı denetim kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine polis ekiplerince 7 April ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Kültürlü, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Sazak, Muğla, Cıvıl Cıvıl, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yardımcı ve Van’birlikte gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: