PKK/KCK’nın sabotajcısı oldukları öne sürülen 6 sanığın yargılanmasına devam edildi

Erzincan’birlikte 2 askeri araca bombalı atak ve aynı tren rayına bomba yerleştirilmesi olayına karıştıkları argüman edilen yıldırı örgütü PKK/KCK’nın sabotajcılarından “turuncu” kategorideki Ahmet Herdem’in de aralarında bulunduğu 2’si mevkuf 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Erzincan 2. Alçak Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Yunanistan’a benzemek istediği tam yakalanan vakfedilmiş maznun “Rezzan Erzingan” harf ünlü Gürkan Saha ile maznun avukatları ve yakınları katıldı.

PKK’nın sabotajcısı olan ve turuncu kategoride arananlar beyninde bulunan vakfedilmiş maznun “Baver-Çektar” harf adlı Ahmet Herdem ise duruşmaya Ses ve Kaynak Bilişim Sistemi üzerinden katıldı.

Tutuksuz sanıklar E.T, C.Y. Ü.T. ve T.B. ise duruşmaya katılmadı.

Dava dosyasına giren kullanılmamış delilleri okuyan murafaa heyeti, cumhuriyet altını savcısına mütalaasını sordu.

Cumhuriyet savcısı ise sevgili dosyasına giren delilere ve alınan ifadeler kapsamında ana üzerine mütalaasını vereceğini söyledi.

Dava dosyasına toplanan tutamak ile kriminal raporların incelemelerinde ve sanıkların yaptıkları savunmalarda suçlarının çakılı olduğunu belirten savcı, “devletin birliğini ve mutluluk bütünlüğünü kirletmek”, “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak bomba yutmak kanalıyla öldürmeye denemek” ve “kısık maddeleri müsaadesiz adına bulundurmak yahut el dönmek” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapsin beraberinde 22’şer yıldan 44’er yıla büyüklüğünde değişen mapushane cezalarına çarptırılmalarını istedi.

Tutuklu sanıklar Herdem ve Kayran, suçlamaları kabul etmeyerek tahliyelerini temenni etti.

Sanık avukatlarının de savunmalarını dinleyen murafaa heyeti, tutuklu sanıkların bulunan durumunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Share: