Ömer Fethi Gürer’den Karaismailoğlu’na: “Garanti Edilen Araç Sayısı ve Kamu Zararını Açıklamaktan Kaçınıyor”

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Niğde- Ankara otoyolunun maliyetiyle ait soru önergesine Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yemeden içmeden “kül hisse senedi ve işlemlerin mevzuata makul yürütüldüğü” şeklinde cevap vermesine aksülamel gösterdi. Gürer, “Sayın Bakan, güzeşte çevirici sayısı ile güvence edilen açkı sayısı arasındaki ayırt ve bu fark nedeniyle oluşan kamu zararını açıklamaktan kaçınıyor. Değme şeyin mevzuata makul olduğunu açıklamakla yetiniyor. Öyle anlaşılıyor kim, yola dökülen trilyonları da mevzuat yiyor” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Gürer, 16 Ağustos’ta verdiği istifham önergesi ile Niğde-Ankara otoyolunun maliyetini TBMM gündemine taşımıştı. Gürer’in Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği istifham önergesi şöyleydi:

“GEÇİŞLERİN SAĞLANMAMIŞ OLMA NEDENİ İLE ŞİRKETE YAPILAN TOPLANMIŞ IFA NE BÜYÜKLÜĞÜNDE?”

“Niğde-Ankara arası yapımı gerçekleşen yap, işlet, devret modeli ile münakasa edilip ulaşıma açılan otoyol uygulama sözleşmesinin ilişik hükümleri mucibince benzeri işletme yılında görevi şirketin kusuru dışında gelişigüzel nedenle tıpkısı pres yılında söz konusu kavil veya kesimler amacıyla güvence edilen bütün araç sayısına ulaşılamaması yerinde meydana gelen dirimlik kaybı ekonomik ve mali gayeli transfer adlı bütçe tertibinden görevli şirkete ödendiği bilinmektedir.

Trafik Garanti sayısı Ankara-Acıkuyu arası 34 bin otomobil, Acıkuyu-Alayhan arası 23 bin makine ve Alayhan- Gölcük arası 18 bin makine namına açıklanmıştır.

-Yolun hizmete açılması ile muhtemel açar geçişi bugüne kadar sağlanmış mıdır?

-Belirtilen geçişlerin sağlanmamış olma nedeni ile şirkete yapılan bütün ifa ne kadardır?

-Geçiş ücreti sunma faziletli yollardan olan bu yolda geçiş ücreti düşürülerek yolun kullanımın artırılması amacıyla aynı aranjman sağlanacak mıdır?”

KARAİSMAİLOĞLU: UMUM İŞ VE İŞLEMLER MEVZUATA UYGUN YÜRÜTÜLMEKTEDİR

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu ise istifham önergesine verdiği yanıtta, “YİD projelerinde tamlık gelişim ve işler; mevzuatına akıllıca yerine, Aplikasyon Sözleşmelerinde meydan düzlük ahkâm çerçevesinde yürütülmektedir” ifadelerini kullandı.

Gürer, Karaismailoğlu’nun yanıtıyla ilişik şu açıklamayı yaptı:

“Yap-işlet-devret modeli ile yapılan Ankara-Niğde otoyolunda hem ücretlerin haddinden fazla yüksek olması hem üstelik güvence edilen açar sayısının aşkın olması dolayısıyla muhtemel vasıta intikal sayısına ulaşılamadığı bilinmektedir. Sayın Vekil, geçen vasıta sayısı ile güvence edilen şalter sayısı arasındaki ayırt ve bu fark nedeniyle oluşan amme zararını açıklamaktan kaçınıyor. Seçme şeyin mevzuata uygun olduğunu açıklamakla yetiniyor. Anca anlaşılıyor kim, yola dökülen trilyonları da mevzuat yiyor.

“POSTA YAPAN YOLUNU BULURKEN VATANDAŞ YOKSULLAŞMAKTA”

AKP iktidarının övündüğü yolların yapılış yöntemi devletten müteahhide aktarılan trilyonların hikayesidir. Artan kişi ve vasıta sayısı ile ihtiyaç olan yollar iktidarda ki olsa boşaltmak zorundaydı. Ancak bu kadar ölçüsüz, acımasız devleti beis ettirip, kaynakları çarçur etmek ancak AKP zihniyeti üzere tıpkısı anlayışa baht olurdu. Halkın kıt orgazm yaşadığı yerde geçilmeyen yola köprüye para ödeyip, vatandaşın vergileri ile sağlanan kaynaklar harcanmakta ve nöbet işleyen yolunu bulurken yurttaş elan birlikte yoksullaşmaktadır. Bu posta, güreşçi köprüsü ve tüneller yine yapılırdı ancak izzet geçilmeyen yola dünyalık ödemez ve kaynaklar böylesi eritilmezdi. Bakanlar bile utandığından olacak verileri birlikte paylaşamıyor.”

Share: