Mersin haber | Moldova-Valkaneş Belediyesi ile Tarsus Belediyesi Arasında “Kardeş Şehir” Protokolü İmzalandı

Türkiye ile Moldova ilişkilerinin geliştirilmesi için, uran, ticaret ve kültürel alanlar ilkin tevessül etmek üzere ilişkilerin haddinden fazla cepheli kendisine güçlendirilmesi kapsamında Moldova’dahi, Valkaneş Belediyesi ile Tarsus Belediyesi cömert site protokolü imza töreni gerçekleştirildi. Bu kapsamda tören düzeni üzere Moldova’dahi bulunan Tarsus Belediyesi heyeti, bu ant süresince Valkaneş’te mütenevvi inceleme ve araştırı ziyaretlerinde bulunarak Gagavuzya – Valkaneş’in kuruluş yılı törenlerine dahi paydaşlık sağladı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinasyonunda, Tarsus Belediyesi ile Valkaneş Belediyesi beyninde eğitim, turizm, spor, firez ve altyapı kabilinden alanlarda işbirliğini havi kardeş site protokolü, Moldova- Valkaneş’te düzenlenen törenle imzalandı. Moldova/Gagavuzya – Valkaneş’in yapılış yılı törenlerinin da düzenlendiği etkinliklere Tarsus Belediyesi Hususi Tür Müdürü Nihat Albinos, Tarsus Belediyesi Meclis Üyesi Ağıl Kerem Erciyes, Tarsus Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Ramazan Gözener paydaşlık sağladı. Yapılış yılı ve kardeş kent tören düzeni töreni cihetiyle bir nice etkinliğin düzenlendiği Moldova’bile, Gagavuzya Türkleri tarafından yerel halk oyunları, yürüyüşler ve türlü gösteriler gerçekleştirildi.  Tıpkısı etkinlikler kapsamında ahi kent tören düzeni törenine Gagavuzya Cumhur Reisi Sayın Irina Vlah, Gagavuzya Başkenti Komrat Başkonsolosu Sayın Hasan Akdoğan, Valkaneş Belediye Reisi Victor Petrioglu, Valkaneş Valisi, ve Milletvekilleri katılma sağladı. Valkaneş ve Tarsus ortada Moldova ve Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla yapılacak iş birliklerini kapsayan protokol imzalandı. İmzalanan tören düzeni kapsamında, eğitim, spor, turizm, ekin ve konferans, sanayi, tecim ve girişimcilik alanlarında iş birlikleri gerçekleştirilecek.

“BU PROTOKOL BİZİM İÇİN BALABAN BİR ÖNEME SAHİP”

Yapılan protokolün önemine değinen Tarsus Belediyesi Hususi Cins Müdürü Nihat Akşın “Valkaneş şehri 300 yıllık tıpkı tarihe cemaat. Zaman yapılan protokolle ise 10 bin almanak tarihi olan Tarsus ile cömert şehir oluyorsunuz. Bunun önemi sizler amacıyla olduğu kadar bizler içinde nazik benzeri öneme ehil.  Çünkü rastgele iki belediye arasındaki kültürel, soylu erki, zirai ve sportif anlamdaki etkileşimlerle iki belediyeye üstelik balaban katkılar sunacak. Buraya sizlerle tanışmaya değil bire bir zamanda muhtelif notlar alarak iki belediye arasında neler yapılabilir, Tarsus Belediyesi adına bizler elbette benzeri ulama sunabiliriz diyerek bunları dahi grado etmeye geldik.” diyerek misafirperverlikleri üzere teşekkürlerini sundu.

“TARSUS, TÜRKİYE’NİN ÇOKÇA ÖNEMLİ BELEDİYELERİNDEN BİRİ”

Tarsus Belediyesi’nin ahi şehir sayısı değme güzeşte dönme artarken, Türkiye ile Moldova arasında teferruatlı yıllardan beri siyasal, soylu erki ve kültürel alanlarda sağlam ve evire çevire münasebat kurulduğunun altını çizen Gagavuzya Başkenti Komrat Başkonsolosu Hasan Aksungur, şöyle konuştu,”Tarsus, Türkiye’nin çok koca belediyelerinden biri. Hem tarımda hem bile sanayide alay sahibi tıpkısı kent.  Bu anlamda iki makro şehremaneti beyninde yapılan bu kardeşlik ilişkilerini kutlama ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“BU ARADA ÇOKÇA İYİ ŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Tören Düzeni anlaşmasını imzalamaktan bahtiyar olduğunu dile getiren Tarsus Belediyesi Sedir Üyesi Arkaç Fehamet Erciyes ” Dünya sonuç zamanlarda barış sorunu, pandemi ve abuhava değişikliği yaşanıyor. Tarsus Belediyesi kendisine hepimizin eş kültürel değerlerimizle beraber bu sorunlara alay malay hal arayışımızın kolaylaştıracağını düşünüyorum.  Bu Arada çokça ferah şeyler yapmaya çalışacağız.” dedi.

İMZALAR ATILDI

Valkaneş Belediye Reisi Victor Petrioglu ve Tarsus Belediyesi  ‘Kardeş Şehir Protokolü’nü düğme imzalayarak iki şehir amacıyla uz olmasını dilediler.

VALKANEŞ’İN TARİHİ YERLERİ GEZİLDİ

İmza töreni sonrası Tarsus Belediyesi Özel Çeşit Müdürü Nihat Albinos, Tarsus Belediyesi Sedir Üyesi Hale Celal Erciyes, Tarsus Belediyesi Aut İlişkiler Müdürü Ramazan Gözener, Valkaneş Belediye Başkanı Victor Petrioglu beraberindeki gök bilimi eşliğinde Valkaneş’i gezerek tarihi yerler karşı bilgiler aldılar.

Share: