Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu Aydın’daki kabri başında anıldı

Çarkıt valilerden Recep Yazıcıoğlu anısına ölümünün 19’uncu sene dönümünde Münevver’ın Söke ilçesindeki kabri başında yâd töreni düzenlendi.

Görev anlayışı ve vatandaşla ısıdam ilişkisi nedeniyle fariza yaptığı dönemde “Süper Vali” ve “Söylence Vali” namına adlandırılan merhum Yazıcıoğlu için Söke Çağcıl Mezarlığındaki kabri başında ayrımsız araya gelen ailesi ve sevenleri, mezarına karanfil bıraktı, dua etti.

Törende Ilçebay Ümit Hüseyin Cenup, Yazıcıoğlu’nun uygulamaları ve fikirleriyle sabah yeli kaynağı tıpkısı ilbay olduğunu, birçok idarecinin ondan etkilendiğini belirterek, “Devletimizi ve milletimizi ululamak üzere elimizden gelen hep gayreti ortaya koyuyoruz. Ancak bunlar seçkin antlaşma sayın valimiz Recep Yazıcıoğlu’nun yapmış olduğu neticeleri vermiyor. Hangi büyüklüğünde devlet adamıysa o büyüklüğünde milletin valisiydi. Kimsenin yapmaya atılganlık edemediklerini yapabilen, söyleyebilen ayrıcalı aynı şahsiyetti.” dedi.

Ilbay Recep Yazıcıoğlu’nun kardeşi Leyla İleri birlikte yaptığı açıklamada ağabeyinin 55 yıllık ömrüne her kula yıldız olamayacak kadar alçak ayrımsız hizmet sığdırdığını, ölümünün üzerinden 19 sene geçmesine rağmen halen aranıp sorulduğunu anlatım etti.

İleri, “sık sık mezarına gelirim. Bir karanfil, ayrımsız amiyane denli, aynı betik… uğrayan biri kesin bırakmış evet. Arada Bir geldiğimde ziyaretçilerle karşılaşırım. Bu bile özellikle bizi haddinden fazla bahtiyar ediyor. Çalışan insanların unutulmadığını kazanmak insana hayat veriyor. Gitmek kim vazifesini mecmu anlamıyla yapmış.” diye konuştu.

Törene Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Neval Taze, Söke Fehime Faik Kocagöz Izzet Hastanesi Başhekimi Dr. Hasibe Özgeçen Dinçel dahi katıldı.

Tokat, Münevver, Erzincan ve Denizli’bile il yapan Recep Yazıcıoğlu, 2 Eylül 2003’te Ankara’üstelik geçirdiği gidiş geliş kazasında yaralanmış, kaldırıldığı hastanede 8 Ilkgüz’de yaşamını yitirmişti. Yazıcıoğlu’nun cenazesi, Söke’da 11 Ilkgüz 2003’te toprağa verilmişti.Share: