Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2023 bütçesi Tasrif ve Bütçe Komisyonunda

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Kurum, TOKİ’nin son 3 yılda toplumsal konutlardaki aylık taksit ödemelerinde çoğalma oranlarını vatandaşın lehine düzenlediğini ifade etti.

Hava, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin tenkit ve sorularını yanıtladı.

Alım, sözlerine, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, vefatının yıl dönümünde yağmur, minnet ve saygıyla anarak başladı.

TOKİ eliyle yapılan 50 bin ve 100 bin sosyal konut projelerinin teyit edilmediği iddiasına birçok kat cevap verdiklerini tamlayan Gelgel, 2019 yılından beri İzmir, Elazığ, Malatya ve sair cuşiş ve hâkim bölgelerinde, 45 bin konut yaptıklarını söyledi.

Gurur, “Altını önemle çiziyorum ki 50 bin toplumsal basamak kampanyamızda 142 hareketli projede 52 bin 128 konutumuzu, gene 100 bin toplumsal konut projesi kapsamında, 252 canlı projede 97 bin 483 konutumuzu türe sahiplerine etaplar halinde konfirmasyon ediyoruz. Şu anda 150 bin içtimai konutumuzun büyük bir bölümünü vatandaşlarımıza teyit ettik. Yıl sonuna kadar 60 bin konutumuzu daha konfirmasyon edeceğiz ve artan inşaatlarımız dahi çabuk bire bir şekilde sözümüzü tutmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bazı milletvekillerinin sorduğu sorulardan TOKİ’nin pekâlâ asıl ürettiğine dair bilgileri olmadığını gördüğünü söyleyen Gelgel, şunları kaydetti:

“TOKİ, 7 periyot 24 saat Sayıştay denetimine tabidir. TOKİ’miz genel bütçeden hisse almıyor. TOKİ, kendi dinamikleriyle, bölük, hisse senedi yeri ve arsa as gelirleri, emniyet mankafa dönüşleri, sınırlı dışı huruç harçları, imal işleri hizmet payı ve tıpkı gelirlerle ev projelerinin finansmanını gerçekleştiriyor. TOKİ, bugüne büyüklüğünde 1 trilyon 317 bilyon liralık yatırım değeriyle, 1 milyon 170 bin konutu yapmış bire bir kurumdur. Kullanılmamış projelerimizi dahi tıpkı gücü göstererek ve ana üreterek yapacaktır, tek endişeniz olmasın. Biz gücümüzü milletten alıyoruz. 250 bin konutumuzu da milletimize kortej verdiğimiz tarihe büyüklüğünde yapacağız. Antrparantez şunu da rapor edeyim: ‘Kaynak, töz’ diyorsunuz. Tığ üstelik her defasında söylediğimiz üzere temel bu millettir, bu milletin özgüvenidir; teminatı da garantisi dahi bundan öncekilerde olduğu kabilinden bu dev projemizde Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

TOKİ’ye bu yıl 10 milyar lira üs aktardıklarını, bunun üzerinde ayrımsız irade gelmesi halinde dahi lazım kaynağı aktaracaklarını söyleyen Kurum, TOKİ konutlarının ödemelerine ve taksitlerine ilgili bire bir konusunda, şunları kaydetti:

“TOKİ projelerimizde aylık taksitler, 6 ayda bire bir, esbak 6 aylık dönemdeki görevli maaş artma oranları temel alınarak güncellenmektedir. Fakat burada vatandaşlarımızın iktisadi durumları ayn önüne alınarak, artma oranları vatandaşımızın lehine, görevli aylık artışlarından elan bağan adına uygulanmaktadır. TOKİ, akıbet 3 yılda sosyal konutlarımıza vazifeli mahiye artım oranını cemi namına uygulamamış, ödemeleri yurttaş lehine düzenlenmiştir. Örneğin, geçen yıl işyar aylık artma oranı yüzdelik 80’in üzerinde olmasına karşın, yüzde 25 oranı uygulanmıştır.”

Hava, kâh eleştiriler üstüne, “Siz şöyle tıpkısı aynaya bakın, 3 buçuk yıldır yönettiğiniz belediyelerinizde birçok kesim tahavvül projesi yaptınız? Aynada kendinizi ayrımsız karşılaştırma edin.” ifadelerini kullandı.

“Kimseyi ötekileştirmedik”

Antalya ve Muğla’dahi yangın sonrası başlanan evlerin bitmediği yönündeki eleştiriler konusunda Çalım, yangının geçmiş anından sonuç anına büyüklüğünde mahalle mahalle, köy karye, bölgeye mevrut milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla vatandaşın yanı sıra olduklarını belirtti.

Gurur, “Antalya Büyükşehir Belediyesinin, o bölgenin yapılmasına ilgili hangi talebi varsa gerçekleştirdik. Vatandaşımız açta, açıkta kalmasın dedik. Biz konutlarımızı yaparken yine vatandaşımızın lehine olabilecek herhangi bir cins desteğe aguş açtık. Kimseyi ötekileştirmedik. Şu öğür, bu parti demedik, demeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul’un 39 ilçesinde 93 bin konutu dönüştürmeye bitmeme ettiklerini tamlayan Hava, milletvekillerinden toplumsal iletişim araçları dilini bırakmalarını ve milletle alay malay bu projeleri gerçekleştirmenin paydaşı olmalarını istedi.

Çekicilik, Ankapark ile ilişik eleştirilere kıymet “Ankapark’a 800 milyon doların harcanmasına patırtılı çıkarmadınız, diyorsunuz. Maatteessüf, siz de beğenirsiniz beğenmezsiniz, 800 milyon dolar harcanmış içtima çürümesine peyrev kalıyorsunuz. Burada ağaçların kesilmesine, çürümesine göz yumuyorsunuz.” yanıtını verdi.

(Sürecek)

Share: