‘Jorge bile Cappadocia’ filminin galası Kapadokya’bile yapıldı

‘Jorge de Cappadocia’ filminin galası Kapadokya’da yapıldı

Aynı anda 16 ülkede gösterime girecek

NEVŞEHİR – Kapadokyalı bir er olan Eren George’nin hayatını laf düzlük ve “Jorge de Cappadocia” isimli filminin ön gösterim gösterimi Kapadokya’bile yapıldı.

Nevşehir’in Göreme beldesinde mevcut Perili Ozanlar Vadisinde düzenlenen gala gösterimine Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’in yanı sıra filmin kameraman ve yönetmeni ile oyuncuları da katıldı.

Filmin bir haddinden fazla sahnesinin çekimleri, Brezilya’dan Cesgranrio Foundation ünlü yapım şirketi yoluyla 2019 yılında Kapadokya bölgesinde yapıldı.

Filmin ön gösterim gösterimi öncesinde davetliler filmin hava sahnelerinin meydan aldığı foto sergisini gezdi.

’16 ülkede gösterime girecek”

3. Yüzyılda Roma İmparatoru Deocletianus’un emriyle önce Hristiyanlara işkence yapılmasını ve Kapadokyalı yiğit ayrımsız leşker olan George’un (Eren George) hayatını laf düzlük filmin gala gösteriminde gazetecilere izah özne Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel “Bu periyot güzelce tıpkı etkinliğe eş sahipliği yapıyoruz. Çekimleri 2019 yılında gerçekleştirilen fakat pandemi nedeniyle gösterime giremeyen Jorge dahi Cappadocia filminin galasını gerçekleştirdik. Kapadokya galasından sonradan bile Brezilya’de de tıpkısı gala programı yapılarak 2023 yılında, 16 ülkede gösterime girecek” dedi.

‘Kapadokya haddinden fazla etkileyici’

Kapadokya doğup büyüyen bir roma askerinin avlu hikayesinin anlatıldığı ayrımsız beyaz perde filmi olan Jorge birlikte Cappadocia filminde havza halkının bile şan aldığını belirten Vali Becel ” Kapadokya dünyanın benzeri haddinden fazla ülkesinden ziyaretçi düzlük bire bir bölgeyiz. Bu filmin gösterime girmesinden bilahare Latin Halkları Amerika’dan gelecek ziyaretçilerimizin sayının artmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Filmin Yönetmeni ve başrol oyuncusu Alexandre Machafer’da açıklamasında “Kapadokya’üstelik film sarmak çokça iyicene ve etkileyiciydi. Değme geldiğimde çokça etkilendim. Burada film çekmekten çok mutlu oldum. Kapadokya dünya üzerindeki genişlik pir coğrafya diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Filmin gösteriminden sonra Filmin yönetmeni ve kelle tumturak oyuncusu özellikle tevessül etmek üzere filde çalım alan sanatçılara onurluk sunma edildi.

Filmin Konusu

Kapadokya’bile Kayada yaşam, nesiller boyunca devam etmiş daha sonraki yüzyıllarda hem inzivaya çekilen keşişler, hem dahi manastır hayatı canlı koloniler amacıyla akıllıca benzeri ibadet yeri ergin. Kapadokya Bölgesinde genişlik çokça resmedilen azizlerin başında mevrut Georgios, Yunanca’ de tabiatın canlanması ve bereket anlamına gelmekte. M.S. 3. yüzyılda varlıklı benzeri ailenin çocuğu yerine Kapadokya’üstelik doğduğuna inanılıyor. Hasis yaşta iken er babasının ölümü konusunda annesi ile Filistin’in Lydda şehrine yerleşirler. Yirmili yaşlarda o dönemin İmparatorluğu İznik’e anbean İmparatorun en gani askerlerinden biri kendisine maruf babasının referansı ile Roma ordusuna akseptans edilir. Bodur sürede binbaşı rütbesine feyiz ederek İmparator’un flaş askerlerinden tamam. O dönemde Roma tanrılarına tapınmayı red edenlerin öldürülmesi emri konusunda annesi kabil Hıristiyanlığı kabul etmiş olan Georgios İmparatorun emrine itaat etmez ve kaçar. Henüz bilahare çeri olarak Kapadokya bölgesine dirimsel.

Share: