ESKİŞEHİR – Esnaftan POS cihazıyla alışverişte komite oranının düşürülmesi talebi

Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, POS cihazıyla esnaftan yapılan alışverişte bankaların aldığı alt kurul oranlarının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Birsen, yaptığı açıklamada, kentteki ara sıra esnafın POS cihazı kullanımından uzaklaştığını belirterek, POS cihazlarının işletmelere bankalar eliyle bazı bey garantileri karşılığında verildiğini, maksut şartlar yerine getirilmediği takdirde bankaların cihazları hoşgörüsüz aldığını kaydetti.

Esnafın, bankalar marifetiyle istenen faziletkâr komisyonlar karşısında ezildiğini dile getiren Birsen, “Bankalarla esnafın uzlaşarak ortak benzeri nöbet bulması gerekiyor. Bankaların komisyon oranlarını düşürmesi, esnaf ve sanatkarın POS cihazlarını daha yaygın şekilde kullanabilmesinin önünü açacaktır.” ifadelerini kullandı.

Birsen, esnaf ve sanatkarların zincir mağazalarla rekabet ettiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Zincir mağazalardaki POS cihazı hizmetinin esnaf ve sanatkarda olmaması işletmelerimize gelecek almaç sayısını kategorik azaltır. İşletmelerimizde mutlak POS cihazı kabul etmek zorundayız. Bu konuda kalın çeken esnaf ve sanatkarımız, patika odalarına ve bizlere gelerek şikayetlerini bildirsinler kim olumsuzlukları bilcümle birlikte giderelim ve camlarımızdaki ‘kredi kartı geçerli değildir’ yazılarını kaldıralım. Yarkurul oranlarının efdal olmasından kaynaklanan olumsuzluğu ortadan kaldırdığımızda sürecin daha dolgunca olacağını düşünüyorum. Siftinlik esnaf ve sanatkara destek verilmesi, bu komisyonların azaltılması gerekiyor.”

Share: