Erzurum’da “Hayat dayalı sözümüz var” etkinliği

Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şubesince 3 Fasıla Engelliler Günü münasebetiyle “Yaşama Dair Sözümüz Var” organ el birliği toplantısı düzenlendi.

Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şubesinde planlı programa Erzurum Ilbay Yardımcısı Ahmet Özdemir, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, Sülale ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Cemil İlbaş, Erzurum Site Konseyi Başkanı Hüseyin Tanfer, sivil topluluk yapılış başkanları ve engelliler katıldı.

Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Yazıhane Başkanı Sadullah Efe, programın açılışında yaptığı konuşmada, engelliler üzerine 2005 yılından itibaren gösterişli icraat yapıldığını tabir etti.

Üyeler ortada dayanışma icat etmek için bahis konusu programı düzenlediklerini tamlayan Ağabey, “2005 yılından itibaren engelliler hesabına büyüklük politikası oluşmuştur, terbiye ve istihdamda önemli icraat yapılmıştır. Ancak 1996 yılında bu derneği kurduk. O günden bugüne büyüklüğünde yaptığımız basın açıklamalarında zorlu mütebeddil tıpkısı madde el eğitimde ve ulaşımda sıkıntılarımız devam ediyor. Engellilerimiz günlük yaşamda sorunlar yaşıyor. Erzurum ‘da engelliler konusunda olumlu icraat yapılıyor. Sayın Valimiz bu konuda haddinden fazla duygulu. Büyükşehir Belediyemizde bu konuda mefret icraat yapılıyor. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bardağın boş kısmının yanı sıra mahmul kısmını üstelik dile değirmek bizim için önemlidir. Ulaşım konusundaki çalışmalara daha çok vakar verilmelidir, empati kültürü geliştirilmelidir. Nüfusun yüzde 12si sakat, alileriyle alay malay yüzdelik 36’lık hizip nüfusun üçte ikisini oluşturuyor” dedi.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Cemil İlbaş ise kurum adına engelliler üzerine mehabetli icraat yaptıklarını belirterek, Erzurum’üstelik yaklaşık 6 bin 500 kişiye evde bakım ücreti ödendiğini ifade eti.

İlbaş, dezavantajlı kesimlerine havari olmanın sıra, ekin ve dinimizde önemi ayrımsız yeri olduğunu belirterek, Erzurum’bile kurumlar ve sivil topluluk kuruluşlarıyla işbirliği üstüne yaşıt çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat ise engelliler üstüne empati kültürünün gelişmesinin önemine değinerek, bu konuda herkese majör görevler düştüğünü ifade etti.

Site Konseyi Başkanı Hüseyin Tanfer üstelik bu gibi etkinliklerin farkındalık oluşturmak yerine majör olduğunu belirterek, etkinlikte emeği geçenlere teşekkürname etti.

Erzurum Vali Yardımcısı Özdemir ise tam engellilerin gününü kutlayarak, vatandaşların önündeki engelleri kısaltmak amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını tabir etti.

Programda emeği geçenlere teşekkür eden Özdemir, “Esasen engel denen ayrımsız husus yoktur. Engeller önümüzde duran siktirici çakıl taşı taşlarıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımızla çakıl taşlarını kısaltmak büyük gayret içerisindeyiz. Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımızın ilişkin mevzuatının uygulanması üstüne çalışmaları amacıyla Karı ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürümüze ve bilcümle arkadaşlarımıza teşekkürname ediyorum. Bu anlamlı günde sizlerle bulunmaktan kıvanç duyuyorum. Tığ zat annemize, kendi babamıza, kişi kardeşlerimize ve istem bağımız olan kişilere yapılması müstelzim ne varsa sizler içinde aynısını yapmaya boynumuza takanak yerine görüyoruz ve genişlik iyisini yapmaya mücahede edeceğiz” dedi. – ERZURUM

Share: