Erdemli rakıma ekilen hava ayçiçeğinde hasat dönemi

Kars’ta efdal rakımda ekilen ve faziletkâr ürün muhtemel ortalık ayçiçeğinin hasadına başlandı.

Kars Valiliği, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin katkılarıyla düzenlenen “Bitkisel Üretim Projeleri” kapsamında çiftçilere verilen döl desteği kapsamında kentte 2 bin 60 dekar alana ekolojik ortam gün çiçeği ekildi.

Yaklaşık 2 bin metre rakımda ektikleri âlem ayçiçeğinde hasada başlayan çiftçiler faziletli rekolte bekliyor.

Kars Valisi ve Şehremaneti Komutan Vekili Türker Fakir, Sağlıklı ilçesine mecbur Yukarı Kotanlı köyündeki günâşık tarlasında biçerdöverle hasat yaptı.

Fakir, gazetecilere, ekincilik ve hayvancılık şehri olan Kars’ta bu alandaki projeler doğrultusunda icraat yaptıklarını rapor ederek, “Yayın yelpazesi çalışmalarından birisi üstelik hava günâşık üretimiydi. Amacımız belde gün çiçeği üretimini yaygınlaştırmak. Köylümüz, çiftçimiz artık kazanıp melfuf ayar katsın ve şehrimizi kalkındıralım.” dedi.

Bazı bölgelerde ilk kez âlem ayçiçeğini ektiklerini anlatan Öksüz, “2022 yılında Selim ilçemizde ağırlıklı başlamak amacıyla, eşkal ve Arpaçay ilçemizde 2 bin 60 dekar alanda gün çiçeği ekimi yaptık. Bunun 260 dekarı Haklı ilçesinde. Hasatta verim gayet iyicene, bundan âlem birlikte bahtiyar olduk. Cumhurbaşkanımızın kararıyla gün çiçeği, bölge bazlı sübvansiyon kapsamına alındı. Yani kilogramda 50 kuruş daha bindi alacak, bu dahi sevindirici.” diye niteleyerek konuştu.

Kimsesiz ve beraberindekiler daha bilahare tarlada incelemelerde bulundu.

Share: