Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’dan KPSS açıklaması

KPSS’den sonradan tereddütlerin artmasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duruma müdahale ettiğini belirten Türe Bakanı Bekir Bozdağ, Şevket Denetim Kurulu’nun devreye sokulduğunu, Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığının anket başlattığını, yeni ÖSYM Başkanı atandığını ve delillerin karartılmasını köstek olmak için birtakım kararlar alındığını anımsattı.

Türe Bakanı, “Bütün bu adımlar bu olayla ilgili arz minimini benzeri tereddüde, şüpheye, gölgeye mevzi bırakmayacak şekilde ayrımsız soruşturmanın hem yönetimsel açıdan Ululuk Denetleme Kurulu tarafından hem de adli açıdan müddeiumumilik eliyle yürümesi sonuç evre önemli” ifadelerini kullandı.

Bozdağ: Hükümet, yapılması gerekenlerin hepsini yaptı

Hükümetin konuya ait yapılması gerekenlerin hepsini yaptığını belirten Icra Vekili Bozdağ, “Burada kastı, kusuru olan var ve burada birtakım yıldırı örgütlerinin parmağı var yahut bambaşka şeyler var ise bunlar bile delilleriyle ortaya konduğu takdirde bunlarla ilgilendiren da gereğinin yapılacağından, adalet terazisinin bu meselede dosdoğru tartıp herkese adalet ettiğini vereceğinden on paralık kimsenin şüphesi olmaması lazım” dedi.

‘Katarlı öğrencilerden helallik dilemediler’

Muhalefetin elan ilk üstelik sınav zamanı Katarlı öğrencilerin tababet fakültelerine sınavsız alınacağına ilişik açıklamaları olduğu hatırlatılan Bakan, “Bilahare bunun yalanın alası olduğu ortaya bundan sonra, çıkıp sınava giren, belki ondan etkilenen milyonlarca öğrenciden kimesne helallik dilemedi. Sayın Kılıçdaroğlu ‘helalleşme’ diyor, o büyüklüğünde mektepli ihtimal ondan etkilendi, onlarla ilişkin değme helalleşme dilemediler” açıklamasını yaptı.

Bağan nokta kayran öğrencilerin kurumlara atamasının yapıldığı iddialarına değinen Bozdağ, “Buyursun bir tane benzer göstersin, böyle bir örnek gösteremezler, namevcut çünkü” dedi.

Cemevlerine saldırılar

Mukavele TV’de katıldığı hareketli yayında gündeme ilgilendiren açıklama işleyen Bekir Bozdağ, cemevlerine yapılan saldırılara ilişkin soru üzerine, Türkiye’nin angajman ve dirliğini kirletmek isteyenlerin kimi zaman farklılıkları, hassasiyetleri kaşıdıklarının görüldüğünü söyleyerek, “Ankara’daki cemevlerine saldırılar beklenmedik üzücü ve haddinden fazla kemiksiz ayrımsız şekilde kışkırtı kokuyor” dedi.

‘Bu saldırılar milletin beherglas ferdine yapılmıştır’

Bu saldırıların, milletin beher ferdine ve evine işlenmiş sayıldığını belirten Bozdağ, şunları kaydetti:

Ankara’üstelik aynı yerden aynı yere adresi bilsem dahi 45 dakika içerisinde gidip gelebilme imkanı basit kolay kabil mü? Türlü değil. Tıpkısı bakıyorsun 45 an içerisinde 3 ayrı yere gidiyor, 3 ayrı yerde eylem yapıyor, ondan sonradan ayrılıp gidiyor. Ankara’yı bilmeyen, buralara ilişkin yöre bilgisi sıfır veya birinin yardımını almayan evet de keşif yapmayan birisi bu kadar kısa müddet içerisinde bu yerleri gezip 3 ayrı yerde, 3 ayrı eylem koyup ondan sonra Ankara’dan ayrılması hayatın cılız akışına uymaz. Bu çokça net ki burada benzeri husus var. Nedir onu bilemiyoruz şu anda.

‘Soruşturma bilcümle boyutlarıyla devam ediyor’

Adli makamların tahkikatı derinleştirerek sürdürdüğünü kaydeden Bozdağ, “Anket bütün boyutlarıyla bitmeme ediyor. Eminim ki bu tahkikatın sonucunda gerçekler ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Halkın tıpkı kesimini ayrıksı kesimine alın kışkırtma, kımıldatma ika ve birbirine düşürme üzere çalışmaların elan önceki de yapıldığını dile getiren Bozdağ, “Bire Bir yandan halkımızın basireti, sağduyusu öte yandan asayiş güçlerimiz, hâkimiyet, fehamet bütün imkan ve kabiliyetleriyle bu tür şer odaklarına karşı mücadeleyi sürdürecektir” açıklamasını yaptı.

Seçme güvenliği

Vekil Bozdağ, tıpkı istifham üstüne Türkiye’nin terörle mücadelesinin takkadak yıldırı örgütleriyle değil onlara destek olan ülkelerle, istihbarat örgütleriyle ve berbat güçlerle da olduğunu anlatım ederek, “Gelişigüzel seçme döneminde milletin iradesini aşılamak amacıyla takatli haddinden fazla hadisenin bilinçli yahut şuursuz Türkiye’nin gündeminde olduğunu görüyoruz. Bunlar karşısında üstelik imdi hepimiz şerbetliyiz, bunlar bizi etkisi altına alıp irademizi yönlendirecek güce ulaşamayacaklardır” ifadelerini kullandı.

Muhalefetin intihap güvenliği konusundaki açıklamalarına ilişkin tıpkı istifham üzerine, rastgele seçme öncesi analog konuların gündeme getirildiğini belirten Bozdağ, “Bu seçme güvenliği tartışmaları beklenen intihap başarısızlığına şimdiden kulp esassız çabasıdır” dedi.

Erdoğan’ın yeniden adaylığı konusu

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın baştan namzet olup olamayacağına müteveccih tartışmalarının hatırlatılması üzerine Bozdağ, şunları kaydetti:

Bu konuda Türkiye maalesef yanlış yönlendirilmek ve yanlışı akıllıca akseptans ettirilmek isteniyor. Yani zamanında bir 367 ucube tartışmasını bu ülke yaşadı ve onun utancından Türkiye bibi vareste değil. bir defa hukuk somutsa burada somutluk yorumla içtihatla kıymetlendirme ile siyasal kanaatle değişemez, değiştirilemez de. hele Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023’ün 18 Haziran’ında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde namzet olmasının uğrunda hiçbir engel yoktur. Çünkü Cumhurbaşkanımızın adaylığı ikinci adaylıktır ve bu anayasa ve yasaya akla yatkın tıpkı adaylıktır. Yani çok yalınlık, tartışmasız.

Bozdağ: 6 artı 1’li masa 7’li masa

Şeş muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayına ilişik tartışmaların hatırlatılması üstüne ise Bozdağ, şunları söyledi:

6’lı masa yerine mütekellim sayın genel rüesa yahut fırka yetkililerini dinlediğimizde biz diyorlar bugüne büyüklüğünde aday ismi üstünde tek danışma yapmadık. Halbuki 24 Haziran 2018 seçimlerinden bugüne tartışılan konuşulan laf bu, 6 zait 1, 7’li masanın reisicumhur adayı vasıfları ve kim olacağına ilgilendiren kendileri konuşuyor, tartışıyor ve halkoyu de tartışıyor. Benim buradan çıkardığım son şu, 6 pozitif 1’li masa 7’li masa, esasında reisicumhur adayının ki olacağı konusunu gündeme alıp tartışmaktan korkuyor.

Bakan: Sayın Kılıçdaroğlu cumhur reisi adayıdır

Budun İttifakı’nın eş namzet tarh üstüne kudretli olamayacağını dile getiren Bozdağ, aykırılık partilerinin sadece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a duyduğu hedef, tiksinti, acı ve antagonizm nedeniyle benzeri masanın etrafında oturduğunu kaydetti, “Yoksa fikri mutabakat, projelerde geçim, Türkiye’ye dayalı, geleceğe dayalı eserlerde ve projelerde geçim ettikleri amacıyla tıpkısı arada değiller” dedi.

“Benim görüşüm Sayın Kılıçdaroğlu reisicumhur adayıdır” diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

6 artı 1’li, 7’li masa kabul etse üstelik reisicumhur adayı diye düşünüyorum akseptans etmese birlikte reisicumhur adayı diye düşünüyorum. Zira Sayın Kılıçdaroğlu uzunca bire bir zamandır yani Kavim ittifakı demiyor ‘Ben yapacağım’ diyor, ‘Gelirsem ego yapacağım’, ‘Şu sorunu ego çözeceğim’ özellikle ‘ben’ kelimesini çokça kullanarak ve orada bir psikolojiye oynuyor, aynı algıya oynuyor. ‘Ben adayım’ diyor ‘Beni seçeceksiniz ben üstelik gelince bunları şöyle şöyle yapacağım…’ Programlara bakarsanız hemen Sayın Kılıçdaroğlu kendini öne çıkaran programlar yapıyor. CHP de onun gölgesinde kalıyor ve Sayın Kılıçdaroğlu bunu yaparak masada oturan ayrıksı ortaklarını zat adaylığını kabule istek göstermeye zorluyor. Çünkü Sayın Kılıçdaroğlu’nun önünde aşkın tıpkı seçenek birlikte namevcut. Yani münasebet namevcut? Yaşı anlaşılan benzeri noktaya gelmiş. Şu anda aday olursa kazanırsa yahut kaybederse hepsi bire bir ihtimal gibi ama benzeri henüz namzet olma ihtimalinin onun önüne hulul şeyi yok. Onun üzere Sayın Kılıçdaroğlu’nun önüne gelen bu fırsatı kendine göre adaylık yönünde irade kullanarak değerlendireceğini düşünüyorum.

İsveç ve Finlandiya ile iadeli sorunu

Bozdağ, İsveç ve Finlandiya’dan iadesi istenenlerden cevap verilmeyenlere ait bakir dosyaları gönderdiklerini belirterek, “Ama maatteessüf bugüne büyüklüğünde İsveç ve Finlandiya’dan resmi kanaldan bize nail rastgele cevap şu asıl büyüklüğünde yoktur. Doğrusu Sayın Cumhurbaşkanımız da açıkladı” dedi.

Eskimemiş hız paketi düzenlemesi

Yeni mahkeme kararı paketi düzenlemesine ilişik Adalet Bakanlığının çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatan Bozdağ, tamamlandığında kamuoyuna açıklayacaklarını belirtti.

Bozdağ, pakette düzlük düz başlıklara ilgili şunları kaydetti:

Adli Tababet Kurumu cezaevinde hayatını biricik başına idame ettiremeyecek kişilerle ilgili raporlar vermekte daha sonradan Cumhuriyet Savcılığı da bunlar karşı tıpkı değişmeyen vermektedir. Burada pahal teessürat yaşanıyor tığ bunları yaşamak amacıyla bu konudaki düzenlemeleri züğürt vakfedilmiş ve hükümlülerin henüz gür ayrımsız şekilde otama edilmeleri ve diğer ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayacak ayrımsız esnek düzenleme yapmak üzerine aynı irademiz oluştu. Daha beşeriyetçi tıpkı aranjman nasıl yapabiliriz, demincek bunun üzerinde çalışıyor arkadaşlarımız formüller aranıyor, hem bizim tecrübemiz hem Avrupa’daki çalışmalar gözden geçiriliyor. Burada tıpkısı aşama atacağımızı ikna etmek isterim tabiatıyla. Arabuluculuğun kapsamını genişletme konusunda da ara sıra adımlarımız olacak. Elan öncede ifade edildi, kira alacakları ile ilgili konular eskimemiş dönemde arabuluculuğun kapsamına alınabileceği gibi eksantrik kâh eskimemiş konuları bile arabuluculuğun kapsamına almayı planlıyoruz. Bu konular netleştiğinde onları da kamuoyu ile paylaşacağız. Bittabi arabuluculuk sınavı ile ait bile bir hamle atacağımızı buradan anlatmak isterim ama henüz detaylar netleşmediği üzere detayları vermek istemem ama pek haddinden fazla konuda aynı paket olacak. Bu paketin zarfında hem ceza hem yürütüm hem hususiyet sağlam çokça alanda tensikat olacağını buradan beyan etmek isterim. Belli eylül kocaoğlan içerisinde bunların detaylarını elan kemiksiz tıpkı şekilde meşveret fırsatı bulacağız.  

ÖSYM duyurdu: İşte bakir KPSS takvimi

 

KPSS iptali ile ilişkin Arıcı’dan açıklama

 

KPSS’birlikte bakir argüman: Cevaplar şifrelenerek sorulara gizlendi

 

Fahrettin Altun’dan KPSS açıklaması

 

Bahçeli’den KPSS açıklaması

 

DDK Başkanı Arıncı’dan KPSS iptali ile ilişkin açıklama

 

Share: