Denizlerde sunu haddinden fazla Omega 3’ün bulunduğu palamutta bereket

Denizlerde palamut bolluğu bitmeme ediyor. Yeryüzü çokça Omega 3’ün bulunduğu balıklardan olan palamudun tanesi 50 ile 70 liraya satılırken, Türkiye Bahir Canlıları Müzesi müessis akarsu balıkçı Kenan Balcı, “Halkımız palamudu çok seviyor. Zira tutulması ve yemesi haddinden fazla kolay” dedi.

Son dönemlerde Türkiye denizlerinde balık tezgahlarındaki sivri bolluğu bitmeme ediyor. 1 kiloyu aşan ve tanesi 50 ile 70 liraya satılan sivri, tüketicilerin arz çokça yeğleme ettiği balıklar arasında düzlük alıyor. Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu balıkçı Kenan Balcı, 41 gündür insanların balığa ve alelhusus palamuda doyduğunu tabir etti. İçinde bereketli miktarda Omega 3 barındıran palamudun çocukların kemiklerini geliştirdiğini, yaşlıların içki dolaşımını hızlandırdığını söyleyen Balcı, “Seçme yerden huzurlu alınabilen, canip etkisi sıfır aynı deva Omega 3; pelit ve hamsidir. Yıpranan dokuları onarıyor ve zarfında katkı maddesi bulunmayan” ifadelerini kullandı.

Balcı, “Ara Sıra gıdaların değerini bilemiyoruz. Bunun sunma önde gelenlerinden biri bile balıktır. Balığın anlamı çokça oylumlu. Asıl sütü ile eşdeğer ve zarfında yardım maddesi namevcut. Denizlerimiz çok kocaman, zira biz hiçbir düzentileme sarf etmeden oltamızı atıyoruz ve bize balık veriyor. Denizlerimiz bizim tükenmez madenlerimiz, ekmeden biçtiğimiz tarlalarımızdır. Edirne’den Kars’a Türkiye 41 gündür balığa, palamuda doydu” dedi.

“41 gündür palamut avcılığı devam ediyor”

Balığın insana yararlarından bahseden Balcı, “Hamsiyi halkımız fakir gıdası namına görüyor ama hamsi düşünüm gıdasıdır. Çocukların kemiklerini geliştiriyor. Yaşlıların dem dolaşımını hızlandırıyor. Balık haddinden fazla koskocaman, alelhusus ki sivri haddinden fazla henüz önemlidir. 41 gündür sivri avcılığı bitmeme ediyor. Balıkçılarımız bambaşka balık tutmamaya çaba gösteriyor, zira palamudun tutulması gösterişsiz, yemesi süssüz ve halkımız palamudu çokça seviyor. Bunun bitmeme yazar etmemesi kısmettir. Balıkçılar, ‘rastgele’ derler. İnşallah sevap sağlık, çünkü balık yerini severse bulunduğu yerde kalır. El kendisine denizi değersizmiş üzere görüyoruz. Denizlerimiz kirleniyor. Denizlerimizi kirletirsek üstelik onun çaresini bulalım. Bu dahi tasfiye sistemleridir. Denizlerimiz tükenmeyen madenlerimizdir. Tıpkı pelit benzeri milyon adet testis yapıyor. Tığ ona akarsu vermiyoruz, ağızotu vermiyoruz. Sadece tutuyoruz ve bitmiyor. Yumurtalarla gelişigüzel kişi yemlerini kendileri üretiyor. Bundan eksantrik tükenmez madenlerimiz evet mu?” diye konuştu.

“Profesörler, hastalara balık öneriyor”

Hele hamsi ve palamutta mevcut Omega 3’ün faydalarına değinen Kenan Balcı, “Profesörlerimiz, bilcümle hastalara balık öneriyor amma reçetenin içinde sivri yazmıyor. Değme yerden gamsız alınabilen, taraf etkisi olmayan tıpkı merhem Omega3; palamut ve hamsidir. Yıpranan dokuları onarıyor ve süresince yardım maddesi yok. 1 kilogram 100 gramlık, 950 gramlık pelit, 55 ile 70 teklik arası değişiyor. Çocuklarımıza doya doya yedirelim” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: