Davutoğlu’ndan, Direnişlerinin 13. Günündeki Kemerköy Sakinlerine Ülfet: “Bu Ülkeyi İmar Rantına Teyit Etmeyeceğiz”

EDDA SÖNMEZ

İstanbul’üstelik, Demirören Grubu’nun güven borçlarına eşit Ekincilik Bankası’na geçen Göktürk Mahallesi’ndeki Kemerköy Sitesi’nin yeşil alanına Yurt Ev GYO’nun mensur edeceği projeye alın havza halkının protesto eylemleri 13’üncü gününde de bitmeme etti. Ati Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, eşi Doktor Sare Davutoğlu ile birlikte bölgeye anbean mahalleliye bindi verdi. Davutoğlu, “Bu ülkeyi bayındırlık rantına teslim etmeyeceğiz. Onların oldukça çıkarları amacıyla ülkemizin, yeşilini, doğasını yok edilmesine müsaade vermeyeceğiz. Sonuna büyüklüğünde yanınızdayız. Hangi gerekiyorsa yapacağız yeşilimizi ve ülkemizi bayındırlık rantlarına asla bırakmayacağız” dedi.

Gayrimenkul Göz Emlak Envestisman Ortaklığı AŞ’nin, Demirören Grubu’nun borçlarına eşit Ziraat Bankası’na devredilen Göktürk Mahallesi’ndeki 224 bin metrekarelik arazideki inşaat çalışması sürüyor. Araziye basamak mensur edilmesine karşı götürüm başlatan mahalleli, itirazlarını zaman bile sürdürdü. Site uğrunda ayrımsız araya gelen mahalleliye Çarkıt Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Dr. Sare Davutoğlu birlikte bindi verdi. Davutoğlu çifti, Kemerköy sakinlerinin irtifak çadırını musahabe etti.

10 MİLYON İNSAN BİR HAFTA KADERİNE AYRILMA EDİLECEK EĞER BURASI YIKILIRSA”

Bölge sakinlerinden, Taharri Kurtarma Derneği (IVEĞEN) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bulak Beard, Ahmet Davutoğlu ve eşi Dr. Sare Davutoğlu’na vukuf verdi. “İstanbul’un biricik sıçrama noktası burası biricik. 10 milyon insan bir hafta kaderine tecezzi edilecek şayet burası yıkılırsa” diyen Beard şunları söyledi:

“Buralar, 200 bin metrekare İstanbul’un Avrupa Yakası’nın bir tane sıçrama noktası var. Bakın biz depremle profesyoneliz sunma bağan beklenen deprem 7 ila 7.2, yıkılmasını beklediğimiz bina sayısı 70 ile 90 bin arası. Tığ IVEĞEN namına ‘İyi ki bura var’ diyorduk. Bilcümle epilepsi hastaneleri, kurtarmalar, üçüncü köprü ve eskimemiş hava meydanı. Bura seçkin yerin sıçrama alanı. Alibeyköy kabilinden deprem açısından kabus bire bir kayran var. Bahir kıyıları hepsi gidecek başkanım. Birinci ve ikinci köprüler kullanılamayacak. İstanbul’un Avrupa yakası 10 milyon. Ekmeği, suyu, sara hastaneleri önce kurulacağı yeri burası ve canlı çıkardığımız halkı burada tedavi edeceğiz. Tığ bunu Gölcükte, İzmit’te hepsini yaşadık biliyoruz. Rakamlar bu. Biliyoruz, bilgelik konuşuyor efendim. Önümüzde üç-ilkokul yıl var. Yani buranın yeşili önemli, doğası önemli, İstanbul üzere önemli. İstanbul’un tek sıçrama noktası burası biricik. 10 milyon eş benzeri hafta kaderine tecezzi edilecek eğer burası yıkılırsa. Bura küşade kalırsa burası kurtaracak 10 milyon insanı. Epilepsi hastaneleri buraya kurulacak, gıdalar buraya gelecek size bunu aktarmak istedim.”

Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu da “Bu ülkeyi ümran rantına teyit etmeyeceğiz. Onların hoşur çıkarları üzere ülkemizin, yeşilini, doğasını yok edilmesine müsaade vermeyeceğiz” diye, şunları söyledi:

“HEP BERABER YANINDA BU MÜCADELEYİ VERMEMİZ LAZIM: Hakkımızın, hukukumuzun takipçileri hepinizi saygıyla dostlukla selamlıyorum. Sizlere teşekkürname borcumuz var, o teşekkürname borcu amacıyla zaman buradayız. Komşunuz kendisine da teşekkürname ediyorum. Temas şeyden önceki Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı yürütmüş, fehamet görevlerini ifa etmiş tıpkısı kardeşiniz, dostunuz yerine ülkemizde yeşil alanın koruması yönünde verdiğiniz savaş için teşekkürname ediyorum. Bu savaş, Köktürk ve İstanbul’la mecbur değil bilcümle Türkiye’birlikte verilmesi gereken bir savaş. Hatırlayacaksınız; Başbakanlığımın serencam günlerinde Türkiye genelinde bayındırlık rantının karşısında ve yeşili koruyacak bir ceht içerisindeydim. O ant bundan huzursuz olan ümran rantiyesi, nema rantiyesi hep bu arada bunu engellemeye çalıştılar. İşte sonuç yıllarda Türkiye’nin hemen her durumunda betonlaşma, imar rantı, bu rantlar üzerinden bir zaman önce zenginleşenleri görünce benzeri yol henüz söylüyorum bu betonlaşma ve mamure rantına alın savaşım fail kim olursa olsun gerek İstanbul’de, Köktürk’te lüzum Hakkari’da lüzum Artvin’bile lüzumlu Muğla’de bütün bu arada baş başa bu mücadeleyi vermemiz geçişsiz. Bu ülkeyi imar rantına teyit etmeyeceğiz. Onların tezyifkâr çıkarları amacıyla ülkemizin, yeşilini, doğasını bulunmayan edilmesine cevaz vermeyeceğiz.

SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE YANINIZDAYIZ, HANGI GEREKİYORSA YAPACAĞIZ: Göktürk, yeşilin göründüğü bölgelerden birisi. Gülseren Onanç hanımla temas sürecinde konuştuk görüştük. Burada hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hem İstanbullu hem ayrımsız komşunuz olarak yanınızdayız. Bizim sesimiz olduğunuz için hepinize teşekkürname ediyorum. Bütün bu yeşili namevcut etmenin arkasındaki hukuksuzluğu, rant kavgasını hepimiz biliyoruz. 31 Teşrinievvel sabahı esasta sizlerle doğmak istiyordum ama bir göstergeç programına yetişmem gerekiyordu, filhakika o göstergeç programında bile bahsettim. O günden bugüne İstanbul’a kullanılmamış geldim. Sare hanıma de söyledim, ‘İlk fırsatta gidip, komşularımızın beraberinde olmamız gerekiyor’ dedim. Sonuna büyüklüğünde yanınızdayız. Hangi gerekiyorsa yapacağız yeşilimizi ve ülkemizi mamure rantlarına asla bırakmayacağız.”

Share: