Çiftçilere, ÇKS Yönetmeliğindeki tebeddülat anlatıldı

Ekincilik ve Orman Bakanlığı marifetiyle yürürlüğe alınan “Rençper Kayıt Sistemi Yönetmeliği’nde Uymazlık Yapılmasına Dair Talimatname” ile ilgilendiren mahalle ve köy muhtarlarına brifing toplantısı düzenlendi.

Resmi Gazete’bile yayınlanarak yürürlüğe giren “Rençper Araç Sistemi (ÇKS) Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Talimatname” ile ilgilendiren Kastamonu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Kastamonu Ekincilik Odası Başkanlığınca bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bire Bir restoranda yapılan toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, Şube Müdürleri Temur Yücel ve Beklenti Uçar, Ekincilik Odası Başkanı Mehmet Butur ve yönetimi, Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Idarehane Başkanı Ahmet Şatırgil ile muhtarlar ve gayrı davetliler katıldı.

Toplantıda, Ekinci Araç Sistemi başvurularının 1 Ekim’dahi başladığı ve 31 Aralık’ta sona ereceği anlatım edildi.

Ürün güncellemesi yapacak olan çiftçilerin başvurularını e-büyüklük üzerinden yapabileceğini dile getiren Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, yerey bilgilerinde fark yapacaklar ve ilk kez ÇKS’ye pusat yaptıracaklar çiftçilerin ise Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na tutkun il ve ilçe müdürlükleri ile Ziraat Odaları’na başvuruda bulunmaları gerektiğini söyledi.

ÇKS’ye başvuruda bulunmayan çiftçilerin hiçbir destekten yararlanamayacağını belirten Tanrıkulu, “Sevgili muhtarlarımız bu konuda köyünüzde yer alan çiftçilerimizi uyaralım. Sisteme başvuru yapmayan çiftçimiz yıl boyunca destekten yararlanamayacaklardır. Ziraat Odası’na kayıtlı sıfır çiftçimiz sisteme referans yapamayacak. Başvurusunu eden çiftçilerimiz ise kitap değişikliklerini ise Gücük Ay ayında gerçekleştirebilecektir” dedi.

“Taşköprü ve Kuzyaka bölgesindeki karantinalar kaldırıldı”

Taşköprü ve Kuzyaka bölgesindeki karantina uygulamasının kaldırıldığını söyleyen Tanrıkulu, “Taşköprü ilçemizde Şap hastalığı vardı. Allah’a şükür oradaki çor söndürüldü. Yarından itibaren Taşköprü Hayvan Pazarı açılacak. Oradaki karantina durumu kalktı. Bizim Kuzyaka bölgesi dediğimiz mevkiinde Karakabarcık hastalığı vardı. Orada birlikte hastalığın sönüşü gerçekleştirildi. Orada üstelik bir sıkıntımız kalmadı ama bu süreçte yaşadığımız bazen durumlar var. Özellikle bu çor eskiden bilindiği için bizler karantina uygulamasına geçiyoruz. Yani hastalığın çıktığı bölgede antre ve çıkışları yasaklıyoruz. Bu konuyu biraz henüz sizlerin de önemsemenizi istiyoruz. Hem çor bulaştırma riski çokça yüksek hem birlikte insanların engel görme riski çok erdemli. Özellikle Karakabarcık hastalığının çıktığı bölgede bizler bunu yaşadık. seçkin şekilde bu çor, hastanede evet üstelik yapılan tahlillerle ya bile hayvandan alınan mostra sonrasında tayin edilmişse muhakkak bunlar bizlere bildirilsin. Bu şap hastalığı gibi evet üstelik şarbon mümkün. Ne çor olursa. Çünkü insanlara birlikte kesinlikle bu hastalıkların sirayet riski hayvandan vardır. Biz orada zaruri çalışmaları ve incelemeyi yaparız amma bu konuyu bizler, köylerinizde hem çiftçilerinize hem bile besicilerinize söylemenizi özellikle istiyoruz. Lütfen alınan tedbirlere riayet edelim” şeklinde konuştu.

“Çitçimizin mağdur olmaması amacıyla hepimize cesim görevler düşüyor”

Muhtarların süreçle ilişkin çiftçileri bilgilendirmesi gerektiğini rapor eden Kültür Odası Başkanı Mehmet Butur ise, “Gelişigüzel sene Haziran’ın sonuna büyüklüğünde devam ediyordu. Haziran’a kadar bitmeme etmesine karşın bazen arkadaşlarımız unutuyor yahut bire bir şekilde dosyasını ihmal ediyordu. Süreç gelişmemiş olduğu üzere böyle bir dava yaşanmaması yerine sizlere önemli görevler düşüyor. Çiftçilerimizi bilgilendirmemiz lazım. Birde canan muhtarlarım son zamanlarda doğal afetler yaşıyoruz. Aynı yıllık emeğin hasat zamanı tabii kıyamet zımnında kötülük görmesiyle bütün emeklerimiz heba oluyor. Bu noktada TARSİM sigortası çokça ehemmiyet genişlik ediyor” diyerek konuştu.

Butur, akıbet adına Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) bu sene Kastamonu’dan 6 bin 300 titrem buğday alımı yapıldığını dile getirerek ilimize TMO’nun ajansını kazandırmak üzere ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi. – KASTAMONU

Share: