CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Londra’da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ulus İttifakı’nın nüfuz olması halinde Avrupa Birliği’nin (SUTAŞ) öngördüğü demokratik standartları kullanılmamış aynı seksiyon açmadan Türkiye’üstelik uygulamaya koyacaklarını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, İngiltere temaslarına ilgilendiren payitaht Londra’üstelik konakladığı InterContinental London Park Yeri Lane’da matbuat mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İngiltere’deki temasları kapsamında, haddinden fazla sayıda fon ve üniversiteden yetkililerle görüştüğünü belirten Kılıçdaroğlu, Türk öğrencilerle bile bire bir araya geldiklerini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye gerçeklik anlamda ekonomide önünü göremeyen ve bire bir sokak sokakta. Türkiye’yi bu sokak sokaktan çıkarmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Bunun klişe laflarla değil, kararlılıkla ve anlaşılan adımlarla yapılması gerektiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Türkiye şayet teknoloji devrimini kaçırırsa, gene ek değeri faziletli eser üreten ülkelerin pazarı haline dönüşür. Türkiye’nin ayrımsız muamele değil üreten tıpkı kilolu olmasını istiyoruz.” dedi.

Türkiye’yi ileriye söylemek, ek değeri faziletli işaret üreten bire bir devlet haline tebliğ etmek istediklerini nâkil Kılıçdaroğlu, “Bunları yaparken bozulmamış parayla boşaltmak istiyoruz. Bu fon kuruluşları, uluslararası kuruluşlar marifetiyle akredite edilen, cesaret mahsus ve bunlar da envestisman yaptıkları ant tekrar güvenle gelip yatırım yapabilecekleri iklimi arayan kuruluşlar.” diyerek konuştu.

Kılıçdaroğlu, sakil benzeri düzen, ekosistem yaratmak ve bu bütün içinde hukukun üstünlüğünün hâkim olduğu bire bir hava yuvarı içre Türkiye’yi geliştirmek ve abartmak istediklerini anlatarak, Türkiye’nin, bölgesinin, Kafkasların ve Orta Doğu’nun yer hararetli ülkesi olmasını istediklerini kaydetti.

“Hele uygulayım bilimi alanında envestisman fayrap etmek isteyen gençlere fon yaratacağız”

Kılıçdaroğlu, İngiltere’da fonların, Türkiye’üstelik bile müteşebbis ruhu olan gençlerin bulunduğunu tabir ederek, “Türkiye’dahi böyle bir ekosistem yaratılmadığı üzere bunlar arayışlarını elverişsiz dışında sürdürüyorlar.” ifadesini kullandı.

Öncelikle bu gençlere envestisman yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’dahi iktidarımızda, Allah baht ederse, Ulus İttifakı erk olduğunda, hukukun üstünlüğünü, duygusal ve mülk güvenliğini, yönetimde adalet ve istikrarı, liyakati sağlayacağız. Bunların olmadığı ayrımsız yere doğrusu anamal gelmez, envestisman fonları de gelmez. Biz bu güvenceyi veriyoruz elhak. Biz SUTAŞ’nin öngördüğü demokratik standartları bakir aynı bölüm açmadan Türkiye’birlikte uygulamaya koyacağız. Tığ bu konuda türe, hukukun üstünlüğü, fert ve servet güvenliği üstüne kararlıyız ve 6 reis üstelik filhakika benzeri kararlılığı yayınladıkları bilcümle bildirilerde özel namına vurguladılar.”

Kılıçdaroğlu, görüntü yöneticileri ve yatırımcıların, “Siz bizim gelmemiz amacıyla hukukun üstünlüğünü getirecek misiniz? Bizim fonlara garanti sağlayacak mısınız?” sorusunu, “Tamam, bittabi. Tığ hukukun üstünlüğünü sağlayacağız.” şeklinde yanıtladığını anlattı.

Türkiye’nin SU’ye cemi unsur olmasını istediklerini ve AB’nin öngördüğü demokratik adımları doğrusu alaşağı etmek istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Ama ‘Efendim, işte ayrımsız seksiyon açın de tığ hamle atalım.’ Müfit, efendim. Tek faslı açmalarını üstelik beklemeden, Türkiye 3. derslik bire bir demokrasiyi değil, 1. dershane tıpkısı demokrasiyi türe ediyor.” görüşünü paylaştı.

Kılıçdaroğlu, hele uygulayım bilimi alanında yatırım beğenmek talip gençlere görüntü yaratacaklarını söyleyerek, “Şuna banko inanıyorum. Bizim gençlerimiz aşkın değil, haddinden fazla güdük müddet içerisinde, Allah yıldız ederse iktidarımızda göreceksiniz, büyük atılımlar yapacaklar. Avrupa dahi şaşıracak, bu büyüklüğünde dinamik atılımları yapacakları için.” diye niteleyerek konuştu.

“Azimli ve stabil adımlar atarak (6 lider) için devam ediyor”

Altılı Ganyan masadaki öğür genel başkanlarının intihap sürecinde azimli ve dengeli adımlar atarak yoluna devam ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Rastgele hangi kadar ortalığı gölgelendirmek isteyenler varsa bile bunlar bizim üzere muhteşem değil. Muhteşem olan Türkiye’nin ortamında bulunduğu ters tabloyu tahrifat güçleri. Bu tehlikeli elimizde var. Bütün mesele bu gücü toplumun yararına kullanmak. Gençlere de o umudu verdim. ‘Hiç keder etmeyin.’ dedim. Gençlerden beklediğim tek şey var. Onu birlikte söyledim: ‘Sizden istediğim tek madde var. Seçimde kesin sandığa gidin ve oyunuzu kullanın.’ dedim.”

“Benim altılı masa hesabına danışma yetkim bulunmayan”

Kılıçdaroğlu, İngiltere’deki temasları sırasında verdiği sözlerin altılı masa adına olup olmadığı sorusunu, “Hayır, benim altılı ganyan masa yerine müracaat yetkim namevcut. Ben bir siyasal partinin genel başkanıyım ve bu siyasal partinin genel başkanı adına, fonlara ‘Biz ülkemize demokrasiyi getireceğiz.’ dedik.” diye niteleyerek yanıtladı.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, güçlendirilmiş milletvekili sisteme geçişin hem kendisinin hem bile masadaki diğer liderlerin söylemi olduğunu hatırlattı.

“İngiltere’birlikte kontra tek ziyaret yapmadım”

Kılıçdaroğlu, İngiltere’deki temaslarında “menfi görüşmeler yaptığına ilgilendiren iddialar”la ait değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Ego inatçı tek ziyaret yapmadım. Bunu size ki söyledi zaten bilmiyorum. Ego İngiltere’nin (kara servet aklama konusunda) gri listede olduğunu bile bilmiyorum. İngiltere, Türkiye kadar gri listedeyse, o zaman fonlar birlikte gelmez. Bizim amacımız zaten Türkiye’yi boz listeden sezmek. Alnı ak, geleceğe güvenle nazır benzeri Türkiye dayamak istiyoruz.”

Uyuşturucuyla ilgilendiren gündeme getirdiği iddialar

Kılıçdaroğlu, uyuşturucuyla ait iddiaları gündeme getirmesinin arkası sıra kendisi için yanlışlık duyurusunda bulunulmasına ait değerlendirmelerin sorulması üzerine şunları kaydetti:

“Arsıulusal mızrap baronları Türkiye’dahi cirit atıyor. Keşke mahkeme açılsa da ‘Gel, mahkemede anlatım ver.’ deseler. Bütün baronların isimlerini yegâne biricik sayacağım. Adam Güney Amerika’dan maden taşıyor. Mersin limanına geliyor. Mersin limanından pazarlanıyor. Ki tutuklu? Kim gözaltına alınıyor?”

Kılıçdaroğlu, nüfuz olmaları halinde Türkiye’nin eroin baronlarının beygir koşturduğu benzeri devlet haline gelmeyeceğini dile getirdi.

Ekonomiye ilgili değerlendirmeler

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, ekonomiye ilişik üstelik açıklamalarda bulunarak, mevcut iktidarın ekonomide abra terazi şansının başarısız olduğunu, enflasyonun indirilmesine müteveccih taleplerin engellendiğini öne sürdü.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, “Enflasyonu bunlar indiremezler. Bunlar karşılık istikrarını sağlayamazlar. Yukarıdaki kişinin doğrusu ekonomiden haberi bulunmayan, ekonomi biliminden haberi yok. Sorunları çözemeyen benzeri ekip var ve nakız şansı bile yok.” ifadelerini kullandı.

Ekonomide istikrarın pekâlâ sağlanacağına ilişik 6 partinin çalışmaları olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, önceki partiler ortada ortaklaşmanın olması gerektiğini ve bu çalışmaların tamamını kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

Avrupa’daki Türklere mesaj

Kılıçdaroğlu, konuşmasında, Avrupa’daki Türklere birlikte seslenerek “Umutsuzluğa kapılmasınlar. Morallerini bozmasınlar. Bu safiha düzelecek.” dedi.

Sosyal bilgelik ekonomisi denilen soylu erki sürece Türkiye’nin karışma edilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bilgiye dayalı iktisat… Niçin toplumsal? Çünkü gelir dağılımını bozmamalı. Sağlık tıpkı zamanda toplumsal olmalı. Bunu yapacağız.” şeklinde konuştu.

Yurt dışındaki Türklere kategorik sandığa gitmeleri ve rey kullanmaları çağrısında mevcut Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi:

“Nerede yaşıyorlarsa, ‘Bizim ülkemiz da çok domuzuna tıpkısı ülke olmalı, kalkınan bire bir devlet olmalı.’ diyorlarsa, oylarının rengini değiştirecekler ve demokrasiden yana oy kullanacaklar. Beklentim bu.”

Share: