Birçok afette taharri istirdat çalışmalarına katılmıştı, kazaya kurban gitti

Birçok afette arama istirdat çalışmalarına katılmıştı, kazaya kurban gitti

Molly’nin eğitmeni Taner Kurt:

“Düzce ve Bolu bölgesinin tek enkazda deli dolu arayan taharri istirdat köpeğiydi”

DÜZCE – İzmir ve Elazığ depremleri başta gelmek için bir nice afette arama istirdat çalışmalarına katılan, tatbikatlardaki performansıyla göz dolduran arama kurtarma köpeği Molly, otomobilin çarpması neticesinde can veda etti. Molly’nin eğitmeni Taner Aldanmaz, “Emeklerime, verdiklerime yanmıyorum. Bizim evladımız gitti. Düzce’nin taharri istirdat, kadavra köpeği gitti” dedi.

Olay, güzeşte akşam saatlerinde Düzce Yahyalar Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye bakarak, arama kurtarma köpeği Molly, eğitmeni Taner Aldanmaz yoluyla kafesinden çıkartıldıktan sonra bambaşka bire bir kapik görerek arkasından koştu. Bu sırada Molly, otomobilin çarpması neticesinde kanlar içre yerde kaldı. Baytar kliniğine götürülen Molly, kurtarılamayarak öldürme oldu.

Düzce Arama Kurtarma Derneği’nin tıpkı üyesi olan Molly’nin, AFAD fariza emri da bulunuyordu. Kudretli çalışmalara imza atan Molly, 3-4 Teşrinievvel tarihleri ortada Sakarya’birlikte düzenlenen Enkazda Aktif Arama Kurtarma Köpekleri Fariza Yeterlilik Sınavı’nda grubunda arz faziletkâr puanı alarak, sınavı başarıyla geçmişti. Bolu ve Düzce’nin bir tane kontrol kurtarma köpeği olan Molly, İzmir ve Elazığ depremleri başta görünmek için, Kastamonu ve Düzce’de meydana gelen sel felaketlerinde da arama istirdat çalışmalarına katılmıştı. Anaokullarında de çocuklara efsanevi sevgisi telkin etmek üzere gösteriler işleyen Molly, çocukların birlikte sevgisini kazanmıştı. Serencam adına Molly, Miralay Talat Demirel Anaokulunda miniklerle aynı süre eğitim bilimi yapmıştı.

“Düzce ve Bolu bölgesinin yegâne enkazda deli dolu arayan köpeğiydi”

Köpeği abla atfetmek üzere kafesinden çıkardığı esnada olayın meydana geldiğini anlatan Taner Aldanmaz, “Ayrımsız tatbikatımız vardı. Ayrımsız yöre araştırı üzere manevra alanına gittik. Bugünde tatbikata gidecektik. Düzce Valisi ve AFAD Müdürü gelecekti. Onlara eylem yapacaktık. Kutudan inince bambaşka benzeri kapik gördü ve onun yanına gitti. Çağırdım, mecmu gelirken hazin tıpkısı trafik kazası geçirdi. Köpeğimi kaybettim, haddinden fazla üzgünüm. Emeklerime, verdiklerime yanmıyorum. Bizim evladımız gitti. Düzce’nin kontrol kurtarma, kadavra köpeği gitti. AFAD’a merbut aynı köpekti. Sınavı grubumuzda bir numara yerine geçmiştik. Hangi yazık ki hakeza üzücü bire bir fenomen yaşadık. Anaokullarına gidiyorduk. Minik öğrencilere gösteriler yapıyorduk. Hayvan sevgisini öğretiyorduk, sevdiriyorduk. Hoppadak bizim köpeğimiz değildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin köpeğiydi. Biz vakit kaybetmeden onun idarecisiydik. Söyleyecek apayrı tıpkı molekül yok haddinden fazla üzgünüm. Düzce ve Bolu bölgesinin biricik enkazda aktif arayan taharri kurtarma köpeğiydi” diyerek konuştu.

(SA-HFV-ÖK-Y)

Share: