Bayburt’ta efdal hububat verimi çiftçinin yüzünü güldürdü

Bayburt’ta çiftçiler, hasadı sona eren hububatta bu sene efdal rekolteye ulaşmanın sevincini yaşıyor.

Bayburt Ekincilik Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, hububatta çiftçinin hem verim hem da nitelik açısından fena hâlde iz elde ettiğini söyledi.

Hububatta verimin bu sene sabık yıla bakarak 50’nin üzerinde arttığını tamlayan Yıldırımtepe, “Geçtiğimiz yıl yağışsızlık zımnında çiftçimizin durumu kötüye gitmişti amma bu yıl çiftçilerin yüzü gülüyor. Antrparantez Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) ilimizde hububatta tarihinin rekorunu kırdı. TMO, 2010 yılında 5 bin titrem hububatla yer aşkın alımı yapmıştı amma bu sene Bayburt’ta 11 bin tonla son 20 yılın rekorunu kırdı ve çiftçinin ürettiği arpa, buğday, tiritikale, çavdar, yulafın tamamını aldı.” dedi.

Yıldırımtepe, TMO’nun ilk defa taban kıymet uyguladığına da dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“TMO, bütün tavan değer açıklar ürünün kalitesine bakarak bile bedel düşerdi. Çiftçilerimiz de gidip ürünleri alıma girmediği antlaşma et kafalı dönerlerdi. Bu yıl anca aynı aplikasyon olmadı. Hububatta tonu 6 bin 375 liradan aya karşılık açıklandı, kalite haddinden fazla iyiyse eşit 25 kuruş artırıldı, eser kalitesizse fiyat 6 bin 350’ye düştü. Sunu bağan denk birlikte piyasanın üzerinde. Buna eklenmiş Reisicumhur kararnamesiyle 1000 teklik buğdayda, 500 teklik arpada pirim var. Ayrıca buğday 7 bin 400 liraya rüşvet ise 6 bin 250 liraya karşılık buldu. Zımnında çiftçilerimiz bütün TMO’yu yeğleme etti. Bu yıl fazla tür ayrımı dahi yapılmadı, buğdayın tamamını ekmeklik buğday yerine topladılar. Ilkin Cumhurbaşkanımıza, Ekincilik ve Orman Bakanımıza, TMO Umumi Müdürüne ve Bayburt’ta bölüm açan TMO Erzurum Şubesi başmüdürüne teşekkürlerimi sunuyorum. Bu sene çiftçinin hububat yönünde yüzü güldü.”

Yıldırımtepe, şu anda Bayburt’ta çiftçinin sonbahar ekimine başladığını rapor ederek, mazot desteğinin açıklanmasını ve basma fiyatlarının düşmesini beklediklerini dile getirdi.

Share: