Batman’da ongun kovuğundan çıkardığı balın kilosunu gaga uçuklatan fiyata satıyor

Çevresi ormanla kaplı köyde sili besiciliği yaparak, ongun kovuğundaki balı toplayarak kilosun bin ile bin 500 lira beyninde satarak geçimini sağlayıcı Cuma Namazı Barın, 5 yıl süresince ongun kovuğunda etkili arıların, saf yaşamda ürettikleri şifalı balın bir nice hastalığa ferah geldiğini söyledi.

“BU BALA KESİNLİKLE İNSAN ELİ DEĞMİYOR”

Barın, “Bu bal ağaç balıdır. Bu bal gelişigüzel yerde kıymetli. Bizim köyümüz tamamen bir orman köyüdür. Eskiden köyde vatandaşlar hayvancılık yaptıkları üzere ormandan yolu bedii ve ongun kovuğunda mevcut arıları bulup fesih ederlerdi. Demincek köyde hiç kimse yaşamıyor. Hoppadak bizler yaz aylarında köye giderek öz besiciliği yapıyoruz. Arılarımızdan çıkan mahdum, ormandaki meşe ağaçlarına konarak orada senelerce kalarak balını kovuklarda yapıyor. Bu yavru âdem eli değmiyor.

“MİDE VE BAĞIRSAK RAHATSIZLIĞINA İYİ GELİYOR”

Aynı haddinden fazla hastalığa bol geldiğini bildiğimiz bu dikme balının başta mide ve iç rahatsızlığına bol geldiğini biliyoruz. Akşam Ezanı yatmadan ilk tüketilen bire bir kaşık ongun balı, vücudu aktif tutarık bağırsaklardaki gastriti giderdiğini biliyoruz. Bu balı genellikle hastalara satıyoruz. Aynı kilogramını bin ile bin 500 liralık arasında satışa sunuyoruz” dedi.Share: