Bahçede kendiliğinden yetişti! Demin haftada 10 kg toplayıp tanesini 10 liradan satıyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde eğleşme eden 3 çocuk babası Nazif Gezinme, yıllarca örtü altına 2 dönümlük arazisinde sebze yetiştirerek geçimini sağladı. Pahal benzeri algı sağlamadığı üzere seracılığı bırakan Seyran, bahçesinde uzvi kâr ve sebzeleri yetiştirip satmaya başladı. 5 sene ilk üstelik sulama borularının geçtiği tarlasının kenarında farklı bire bir meyve veren bitkinin kendiliğinden çıktığını gördü.

SERACILIKTAN KAZANAMADI, KUDRET NARINDAN YÜZÜ GÜLDÜ

Sulama suyuyla gelip bahçesinden çıktığını düşündüğü fidenin yetişenin evvel meyvesini koparıp ziraatçılara danışan Seyran bunun “erk narı” olduğunu ve üretimini yaparsa bunaltıcı bir gelir elde edeceğini öğrendi. Zat sâdır fidenin verdiği haddinden fazla sayıda meyvenin çekirdeklerinden onlarca fide alan Seyran, bahçesinin çevresine yalaka. Değme yıl kestirmece 8 ay süresince haftalık 100 kilograma mümasil yapıt hasat eden Gezinme, tanesini 10 TL’den satarak alçak bir idrak elde etmeye başladı. Bilenin 10’ar 10’ar, bilmeyenin ise bir tane biricik aldığı meyvenin esenlik açısından benzeri çokça faydası olduğunu belirten üretici, bir vakitler göveri takım mülk kazanamadığını deminden ise gelirinin iyi olduğunu söyledi.

“AÇIKTAN BİR KISMET DÜŞTÜ”

Tarımla uğraştığını anımsatan Nazif Cevelan, “Uzvi göveri yetiştiriyorum, kafasız pazarına götürüp satıyoruz, sipariş alıyoruz. 4-5 yıl önceki tarlamızın kenarından akarsu geçiyordu, beş altı yerde fide artık. Yolmadım, yetişti meyvesi oldu. Bunu tarımcı arkadaşlara götürdüm, faydalı benzeri yemiş olan ‘erk narı’ olduğunu söyleyince ego da çoğalttım. 2 dönüm araziye dikmeye başladık. İyi üstelik ürün veriyor. Taneyle satıyoruz. Tanesi 10 teklik, elma kabil de yenilebiliyor. Elan önceki domates, kabak, fasulye yetiştiriyorduk, kuzuluk gönderiyorduk tıpkısı madde kazanamıyorduk. Yukarıdan, alarga benzeri tecelli düştü, tığ bunu çoğalttık, gür de bir geliri var” dedi.

“BİLENLER 10’AR KITA ALIYOR”

Talebin bol olduğunu belirten Seyran, “Bilenler 10’ar lime alıyor, bilmeyenler yegâne alıp orada yiyorlar. Meyvenin benzeri tanesini mikserde mufassal ince kıyıyorlar, pencere kavanoza bırakıyorlar üzerinden hakikat zeytinyağı ya de essah bal koyup 10 devir, 20 periyot bekledikten sonradan sabahları aç karına benzeri kaşık alıyorlar. Bu göden rahatsızlığına, şekere, kanser dahil gelişigüzel şeye faydalı.” diyerek konuştu.

Share: