Ağrı’da kerem desteğiyle aklı kıt yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Ağrı’üstelik şavalak yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için 100 çiftçiye 5000 enayi palazı dağıtıldı.

Valilik öncülüğünde hayata geçirilen ve maliyetinin yüzdelik 80’i İl Özel İdaresi vasıtasıyla karşılanan Aklı Kıt Palazı Projesi kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce izlence düzenlendi.

TRT Park’ta gerçekleştirilen programda konuşan Vali Osman Varol, ekincilik ve hayvancılık alanında projeler hayata geçirdiklerini söyledi.

Tarım ve hayvancılık potansiyelini sunma mebzul noktaya getirebilmek üzere birlikte akım ettiklerini anlatım fail Varol, şunları kaydetti:

“Denyo yetiştiriciliği, yandaki ilimiz olan Kars’ın bayraktarlığını ve isim babalığını yaptığı ama haddizatında tamam bölgemizde koca aynı zindelik alanıdır. Şayet mukteza destek verilirse ve rençperlik fail vatandaşlarımız birlikte topluluk çıkarsa, elan iyi noktalara gelebilecek alanlardan bir tanesidir. Geçen yıl yeniden burada kakavan yetiştiricilerimize kuluçka makinesi, çıkım makinesi ve elektrik üreteci seti ödül ettik. Hele son tıpkısı yıl içerisinde ekonominin geldiği bekçi ve maliyet artışları gündeme getirildiğinde, sabık yıl vatandaşlarımıza verdiğimiz o setlerin aynı tanesini geçtiğimiz günlerde bire bir ihtiyaç için sorduğumuzda elden ayrımsız seti 65 bin liralık ve pozitif KDV’ye ulaşmıştı. Verdiğimiz bu destekle üreticilerimiz, geçtiğimiz yıldan itibaren haddinden fazla tehlikeli miktarda istihsal yapıyorlar. Bunu yükseltmek anlamında geçtiğimiz yıldan bu yıl için koyun bakışlı palazı dağıtılması planını yapmıştık.”

İl Özel İdaresinin serencam 2 yıl içerisinde tarıma sağladığı katkının 20 milyon liraya yaklaştığını nâkil Varol, “Niyetimiz 175 bin civarında devraldığımız enayi varlığı sayımızı, gelişmemiş vadede 300 binli rakamlara çıkarabilmek. Sair hayvancılık ve tarım faaliyetleriyle birleştiğinde köy ortamında ve ilin abuhava koşulları dahi dikkate alındığında siktirici vatandaşlarımızı çokça mutlu edecek büyük tıpkı gelir kapısı olacak faaliyetten bahsediyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların peşi sıra 100 çiftçiye 5000 bin aklı kıt palazı dağıtıldı.

Programa, İl Güllabi Komutanı Tugay Hüsamettin Erol, İl Emniyet Müdürü Nihat Ilgi, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, Ekincilik ve Orman Başmuallim Vekili Zeki Çelik, Şehremaneti Komutan Yardımcısı Son Teşrin Bulan ve vatandaşlar katıldı.Share: