Adana’da yıldırı örgütü DEAŞ sanığına 6 sene 3 ay cezaevi cezası verildi

Adana’da, yıldırı örgütü DEAŞ soruşturması kapsamında yargılanan mevkuf sanık 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Adana 11. Kısık Ceza Mahkemesindeki duruşmaya mevkuf sanık M.K, bulunduğu cezaevinden Curcunalı ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) tarafından katıldı. Sanık avukatı ise mahkemede hazır bulundu.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı; DEAŞ’a katılımı bırakmak adına toplantılar yaptığını, dijital materyallerinde teröristlere ilişik çok sayıda fotoğrafın tayin edildiğini ve Suriye’de örgütsel eğitim aldığını, DEAŞ üyeliğinden iş yapılanlarla irtibatının bulunduğunu, eylem ve faaliyetlerini yürütürken kendisini peçelemek namına kod insanoğlu kullandığını belirttiği sanığın, “silahlı yıldırı örgütüne unsur olma” suçundan cezalandırılması yönünde fikir sundu.

Sanık M.K, dilmaç eliyle alınan savunmasında, terör örgütü DEAŞ’a katılmadığını ve harf adı kullanmadığını doğacak sürdü.

Terör örgütü DEAŞ adına neşelilik yürütmediğini tez eden M.K, “Suçlamaları akseptans etmiyorum. Herhangi silahlı tıpkısı çatışmaya girmedim. Tahliyemi ve beraatimi dilek ediyorum.” ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti, “silahlı yıldırı örgütüne uzuv olma” suçundan 6 sene 3 ay mapus cezasına çarptırdığı sanığın tutukluluk halinin devamına değişmeyen verdi.

Share: