Zonguldak haberleri | Zonguldak açıklarında pelit bolluğu

ZONGULDAK açıklarında yaşanan balık bolluğu, Karadeniz’de avlanan bir nice balıkçı teknesini kente çekti. Marmara bölgesinin beraberinde Trabzon, Samsun, Giresun, Kargaşa üzere illerden denize açılan tekneler, avladıkları kısaca 50 ton palamudu Zonguldak’taki Kozlu Limanı’nda karaya çıkardı.

Karadeniz’de denize açılan balıkçı tekneleri, balık bolluğunu Zonguldak açıklarında buldu. Marmara Bölgesi’nden ve Trabzon, Samsun, Giresun ile Ordu gibi Karadeniz’in değişik illerinden denize açılan balıkçı tekneleri, Zonguldak açıklarında balık bolluğuyla karşılaştı. Karadeniz’den tonlarca balık yakalayan tekneler, Zonguldak’taki Kozlu Limanı’na gelerek kasaları karaya çıkardı. Limanda, esbak geceden bu yana farklı gemilerden kasalar halinde kestirmece 50 ton palamut indirildiği öğrenildi. Kamyonlara yüklenip Türkiye’nin değişik kentlerine gönderilen balıkların fiyatları, boyutuna bakarak 20 ile 40 TL beyninde değişiyor.

Kozlu Balıkçı Barınağı’nda toptancılık yapan Davet Eliyazıcı, teknelerin genellikle sivri tuttuğunu belirterek, “Şu anda Zonguldak’ta 300-350’ye mümasil gırgır teknesi var. Rastgele birinde 2’şer 3’er bin sandık pelit var. Çılgın bir bolluk var. Böyle bitmeme etmesini umuyorum. Burada bahir olan herhangi bir ilden mıntıka var” dedi.

Kalabalık’dan balık burulmak için denize açılan Bülent Okay ise “Denizde bereket var bu sene görüyoruz. Cümle savsaklamak aldı. Ereğli, Zonguldak arasında feyiz var. Çoğu bölge bu arada avlanıyor” diyerek konuştu.

Share: