Yüzyıllık koz ağacı zamana meydan okuyor

Yüzyıllık koz ağacı zamana vadi okuyor

GİRESUN – Giresun’un Çamoluk ilçesinde 750 yıllık oldukları anlayış edilen asırlık ceviz ağaçları, 8 metreyi bulan çapları ve 25 metreyi aşan yükseklikleriyle zamana düz okuyor.

Çamoluk ilçesindeki Hayran mevkiindeki koz ağacı, ön halkı aracılığıyla anıt ağaç kendisine tescillenerek dulda altına alınmasını istiyor.

Çamoluk Belediye Başbuğ Yardımcısı Yüce Muhiddin Çoban, ilçenin ayrıksı köylerinde bile yaşları 600 ila 700 yıllık olduğu tutum edilen ceviz ağaçları olduğunu anlattı.

Daha ilk köyde haddinden fazla sayıda koz ağacının bulunduğunu tabir fail Çoban “Ant içerisinde kesilmişler evet de kar, sıkıntı üzere etkenlerden devrilmişler. Şimdi ilçenin ayrı ayrı köylerinde tahminî 30-40 civarında yaşları 600-700 yıllık olan koz ağaçları kaldı. Şuan Hayran mevkiinde bulunan tahminî 750 almanak ceviz ağacı de bunlardan birisidir. Bu ceviz ağacı dahi çıktı zamana yıprak düşmeye başladı. Bu ağacın benzeri an evvel abide dikme olarak tescillenmesi ve bakımının yapılarak koruma altına alınması gerekiyor. Bu konuda şehremaneti namına tığ vacip çalışmaları başlatacağız” dedi.

Yöre halkı ise kimi vakit koz ağacını incelemeye gelen yetkililerin bulunduğunu ancak siper altına alınacak aynı çalışma yapılmadığını ifade ettiler.

Share: