Yunanistan’da tehalüf liderinin telefonu dinlenmiş

Yunanistan’da istihbaratın ihtilaf partisi PASOK lideri Andrulakis’in telefonunu dinlettiğinin ortaya çıkmasının peşi sıra Başbakan Miçotakis’i eleştiren Andrulakis, “Kurulan dip cesamet düzeni karşı izah yapmaktan kaçıyor” dedi. Miçotakis ise dinlemeyle ilgili bilgisi olmadığını öne sürüyor.
Yunanistan’birlikte telefonu Millî İstihbarat Teşkilatı (EYP) marifetiyle dinlendiği ortaya sâdır ihtilaf partisi PASOK’un lideri ve Avrupa Parlamentosu Mebus Nikos Andrulakis, Başvekil Kiryakos Miçotakis’in, “kurulan derin cesamet düzeni için açıklama yapmaktan uyumlu şekilde kaçındığını” söyledi.

Andrulakis, EYP Başkanı Panagiotis Kontoleon ve Başvekâlet Umumi Sekreteri Grigoris Dimitriadis’in istifasına bozukluk olan dinleme skandalına ilgilendiren açıklama yaptı.

Miçotakis’in tatil olayını “yasal” yerine nitelediğine dikkati çekici Andrulakis, EYP’in neden kendisini dinlediğine ilişkin celi ve kesin şekilde izah yapması talebinde bulundu.

Andrulakis, tıpkısı fırka lideri yerine gizliliğinin açık ihlal edildiğine belen ederek “(Miçotakis) Kurulan derin ululuk düzeni için izah yapmaktan düzenli namına kaçınıyor.” dedi.

Dinleme talebinin Ukrayna ve Ermenistan ihsas teşkilatlarından geldiği yönünde basında düz alan iddialara bile değinen Andrulakis, Miçotakis’e hitaben “Ermenistan ve Ukrayna’nın takibe katıldığına dayalı masallar, onların büyükelçilikleri vasıtasıyla sizin üzere yer resmi ve pejoratif şekilde yalanlandı.” ifadesini kullandı.

“BİLGİM YOKTU”

Miçotakis konuya ilgilendiren “Yanlıştı. Bilgim yoktu, şayet olsaydı buna katiyen müsaade vermezdim.” açıklamasını yapmıştı.

bahis konusu olayın EYP’nin eksikliklerini ortaya çıkardığını dile getiren Miçotakis, “Değme özdek kanuni adına yapılmasına karşın EYP, bu özel eylemin siyasi boyutunu hafife aldı. Kanuni açıdan doğruydu fakat siyasi adına akseptans edilemezdi.” şeklinde konuşmuştu.

YANLIŞLIK DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Andrulakis, telefonunun gayrikanuni dinlenmesine ve hususi bilgilerine erişilmesine yönelik girişimde bulunulduğu gerekçesiyle Yunanistan Efdal Mahkemesine (Areios Pagos) yanlişlik duyurusunda bulunmuştu.

Andrulakis, 28 Haziran’dahi Avrupa Parlamentosunun hususi hizmetinden faydalanarak telefonunun ajan tıpkı yazılımla izlenip izlenmediğini kontrol ettirmişti.

Telefonda yapılan geçmiş incelemede “Predator” isimli temsilci yazılımla münasebetli keleş bire bir link belirleme edilmişti.

Daha bilahare yapılan detaylı incelemede ise Andrulakis’in 21 Eylül 2021’da telefon sahibini dil avcısı yazılım programına yönlendiren linkin bulunduğu aynı kanı aldığı fakat Andrulakis’in mesajda tamlanan linke tıklamadığı görülmüştü.

Nisanda ise Yunan gazeteci Thanasis Koukakis’in cep telefonunda da ajan yazılım belirleme edilmişti.

Uluslararası Matbuat Enstitüsü (IPI), Palikarya yetkililerden, gazeteci Koukakis’in çökertme telefonunda tespit edilen casus yazılım programına ilgili araştırı yapılmasını istemişti.

IPI’nın açıklamasında, Koukakis’in çökertme telefonunun 2021’dahi 10 hafta boyunca “Predator” isimli casus yazılımla takip edildiği kaydedilmişti.​​​​​​​

Bu olayların ardından EYP Başkanı Panagiotis Kontoleon “bilgelik toplama sürecindeki dalga” gerekçesiyle 5 Ağustos’ta Miçotakis’e istifasını sunmuştu.

“Predator” isimli temsilci yazılımla ticari ilişkileri olduğu tez edilen ve benzeri zamanda Miçotakis’in yeğeni olan Başvekillik Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis de tıpkı periyot görevinden ayrılmıştı.

UKRAYNA VE ERMENİSTAN İDDİASI

“Kathimerini” gazetesi, Andrulakis’i dinleme talebinin “Ukrayna ve Ermenistan duyum teşkilatlarından geldiğine dair bilgiler bulunduğunu” encam sürmüştü.

Detaylara değinilmeyen bilgelik, Ukrayna’nın Atina Büyükelçisi Sergii Shutenko ve Ermenistan’ın Atina Büyükelçisi Tigran Mkrtchian tarafından yalanlanmıştı.

Yunanistan’da çaşıtlık krizi

 

Yunanistan Batı Trakya’daki Türklerin hakkını görmezden geliyor

 

Yunan amiralin Aldülhamid Konak korkusu

 

Share: