Yüksekovalılar mülk müjdesini bekliyor

Yüksekovalılar memleket müjdesini bekliyor

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan vatandaşlar, ilçenin devlet statüsüne alınması için muştulu haberi dört gözle bekliyor.

ORC Araştırma’nın Umumi Müdürü Mehmet Pösteki’nin içtimai iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşım şişman yankı uyandırdı. 2017 yılında Yüksekova ile Cizre’nin ülke statüsüne alınacağının konuşulmasının arkası sıra Pösteki’nin seçime büyüklüğünde mülk olması muhtemel ilçeler ortada Yüksekova’nın üstelik olduğunu göstermesi kaza halkını heyecanlandırdı.

Yüksekova Tecim ve Uran Odası Başkanı Salih Özdemir, 12 ilçenin ülke statüsüne alınacağı haberlerinin çıktığını belirterek, “Yüksekova doğrusu gelişigüzel dönme büyüyen ve gelişen tıpkı kayran. Coğrafi konumu itibari ile iki ülkeye açılıyor. Bizim Yüksekova’ya nazik hizmetler geliyor. İnşallah gücük zamanda birleştirme sanayimizi açacağız ve tahril kapımızı henüz fonksiyonel hale getireceğiz. Şimdi Yüksekova’nın önünde tek engel yok, bundan sonra ağız ağıza devlet olmaya müsaittir. Biz bile takipçisi olacağız” dedi.

Yüksekova’nın bundan sonra iklim olma haberini dört gözle beklediklerini rapor fail Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Çoğaç ise “Yüksekova, memleket olmayı zaten türe ediyor. Zira potansiyel olarak büyüyen tıpkısı yer. Yüksekova 25 ilden elan iri tıpkı meydan diyebiliriz. Çünkü havalimanıyla, gümrüğüyle, turizmiyle rastgele şeyi hakkeden bire bir yerdir. Şayet bura toprak olursa, arz haddinden fazla abat kan kayran vadi ise Şemdinli ve Derecik ilçeleri olacaktır. Zira mesafe olarak yakınız, herhangi bir ihtiyaçlarını halledebilirler” ifadelerini kullandı.

İş adamı Fahrettin Çağala üstelik, Yüksekova’nın mülk statüsünü çoktan adalet ettiğini belirterek, “Yüksekova önceleri zaten devlet olacaktı, araya çokça zaman girerek gündemden düştü. Bura diyar olursa, başıboşluk seviyesi düşer. İnşallah fena hâlde istihbarat gelecek. Daha Çok il olmayı dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İş adamı Beklenti İşözü ise gelişen ve büyüyen benzeri Yüksekova olduğunu belirterek, “Imdi kaymakamlık değil, el olmayı istiyoruz. O haber yakındır, şimdiden teşekkürname ediyorum” dedi.

Mimar Fırat Yalman dahi, Yüksekova’nın el olması konusunda büyük adımlar atıldığını ve atılmaya bitmeme edildiğini belirterek, “Yüksekova seçkin konumda büyüyüp gelişiyor. Bu muştulu haberi dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

(MT-MSA-HA-Y)

Share: