Yüksek erke faturası isyanı: Ödemeyeceğim

Enerji faturalarının daim kabarması yüzünden yoksullaşan ve ekimde yeniden zamlanacak olmasıyla en anne ihtiyaçlarını üstelik karşılayamama durumuyla yüzleşen milyonlarca Britanyalı, ‘Don’t Nasip UK’ (Ödeme Yapma Birleşik Krallık) grubunun kampanyasında buluşuyor.

Yurttaşın faturaları görmezden gelmesi ve borçları ödemeyi ertelemesine yönelik kampanyanın web sitesinde hükümet ve erke şirketlerini ağırbaşlılık altına alarak masaya oturmak ve bu krize merhem keşfetmek zorunda bırakmanın amaçlandığı belirtiliyor.

Hareketi kınayan hükümetten “Bu, sonuç evre iskele babası mesajın farklı bütün üzere fiyatları yükseltmekten ve şahsi itimat notlarını pahal etkilemekten eksantrik sonucu olmayacaktır” açıklaması geldi. Açıklamada “Hiçbir hükümet toptan doğal gaz fiyatlarını kontrol edemezken, hanelere erke faturalarında 400 sterlinlik indirim ve sunu savunmasız hanelerin sahn pahalılığıyla mir etmesine arkalamak üzere 1200 sterlinlik direkt bindi karışma almak amacıyla 37 milyar sterlinlik arkalama sağlıyoruz” siteminde bulunuldu.

Takanak ve para uzmanları ise bölüt ödeme yapmamanın -borç artışı, pey akçesi sayacına takayyüt, ekstra ecir talebi kabil- gizil riskleri üzerine tamlık bilgi sahibi olmalarını tavsiye ediyor. Yanısıra tedarikçiler nadiren üstelik olsa enerjiyi kesebiliyor.

Gelgelelim 1 Teşrinievvel’den itibaren tedarikçilerin İngiltere, İskoçya ve Galler bölgelerinde murat edebileceği maksimum erke tavan fiyatı artacak ve bu birlikte milyonlarca müşterinin elan iri faturalar ödemesine misil açacak. Cornwall Insight müşavirlik şirketine göre ortalama doğal gaz ve faaliyet faturasının ilk teşrin ayında 3358 sterline ulaşması bekleniyor. Ekim 2021’bile ortalama almanak fatura 1400 sterlindi.

The Guardian gazetesinin konuştuğu enerji faturaları yüzünden yoksulluğa sürüklenen milyonlardan biri olan Sheffield’den sarıklı Josina (35), ekimde yeniden zam geldiğinde kayıt ve özge ana gerekseme maddelerini kısmak zorunda kalacağını söyledi.

“Azgın, özellikle evde üç akil baliğ varken. Elan dışarıda çalışacak yaşta değiller. Bize güveniyorlar ve bu gidişle çocuklarınıza bakamayacak olma potansiyeli, bayağı korkutucu bir akıl” diyen Josina, erke faturasını ödememeye değişmeyen verip sivil itaatsizlik hareketine katıldığını belirtti.

Fatura ödememenin yanında getirdiği risklerin farkında olduğunu, amma kendisi gibi milyonlarca sevimli amacıyla ödeme yapmamanın bir tane seçenek olduğunu anlatan Josina, serencam günlerde çıkmaz sokak dolaşıp yüzlerce broşür dağıttığını ve aşağılık müspet tepki aldığını aktararak şöyle konuştu:

“İnsanlar ucuz ve korkuyor. Eksantrik alternatif yok. Büyüklük genelinde milyonlarca adam bu kış yoksulluğa sürüklenecek. Ve grev, bunu hoşgörüsüz püskürtebilmemizin yegâne yolu.”

“Kimsenin hafife aldığı benzeri yeğleme değil. Bunu beğenmek zorunda kalmamayı tercih ederdim. Ama elimizdeki bir tane almaşık bu.”

Haziranda kurulan ‘Don’t Pay UK’, hükümet yoluyla kökten ayrımsız aşama gelmezse greve katılmak için şimdiye kadar 75 binden çok kişinin kaydolduğunu duyurdu. Buna göre ‘her kesimden’ 21 binden aşkın sevimli öz domestik topluluklarını örgütlüyor, Bristol, Brighton, Manchester ve Londra gibi şehirlerdeki aktivistler mesajlaşma uygulaması Telegram’ı kullanarak risale kampanyalarını eş güdümlü ediyor, farkındalığı artırmaya yönelik broşürlerden halihazırda 1.6 milyondan aşkın dağıtıldı.
Potansiyel hücum korkusuyla isimlerinin açıklanmasını istemeyen ‘Don’t Behre UK’ organizatörleri, “Snooker salonlarından barlara, aksiyon yerlerinden okul kapılarına büyüklüğünde bütün doğrusu hangi kadar zorlandığından ve teşrinievvel ayında faturalar gine yükselince hangi olacağından korktuğundan bahsediyor” diye niteleyerek ekledi:

“Protestomuz akva ve beribenzer işe yarayacak bir yaklaşım. Mahdut birinci olsaydı bu kadar ilişki çekmezdi. İşe yarayacak ve bunu enerji endüstrisi ile hükümet karışma herkes biliyor.”

‘Duş süresini en birkaç 1 dakika kısaltın’

Çözme böyleyken, Avrupa ülkelerinde yurttaşa sonsuz erke tasarrufu uyarısı geliyor. Bu el The Sunday Times gazetesine mütekellim Britanya’daki su hazırlık şirketleri, su kıtlığı yaşanmaması amacıyla duşta kalma süresinin arz az 1 zaman kısaltılması gerektiğini söyledi.

Kuzeyin eli nimetli baran yağmasıyla anılmış ada ülkesindeki göz temsilcileri, Britanya’nın yalınç bir seçimle karşı karşıya olduğunu belirtti: “Ya yeni altyapıya bire bir milyar sterlin harcayın ya de insanlardan duşta bire bir dakika daha bir iki kalmasını isteyin.”

Duş süresini özet çağrısı, Britanya’bile yalım rekorları kıyamet havanın alışılmadık derecede arık olduğu bire bir dönemde geldi. Öyle kim, İngiltere’nin güneyindeki gâh kesimlerde hortum ve fıskiyeyle sulama yasağı getirildi.

2050’ye dek günce su kullanımını 4’te 1 tenzil hedefi

Avrupa’daki sair yekpare ülkelerden henüz çok adam başı akarsu tüketen Britanya’üstelik yürürlükteki hükümet programına göre her bir kişinin 2050 yılına büyüklüğünde günlük akarsu kullanımını dörtte tıpkısı oranında azaltması, yani bulunan ortalama 145’ten 110 litreye indirmesi gerekiyor. 35 litrelik ayırt kabaca üç çepel makinesi döngüsüne veya şeş kere abdesthane sifonu çekmeye denk.

İsveç’ten Ukrayna’evet terbiye desteği: İngiltere’ye eğitmen gönderecek

 

Hollanda’da faturalarda iri çoğalma bekleniyor

 

Share: