Yozgatlı İsmail Ateş Parçası, Hayvanat İçin Yaptığı Tongurdakları Yurdun Temas Yöresine Gönderiyor

Yozgat’ta 50 sene derrace tamirciliği yaptıktan bilahare hayvan bilimi için umum yapımı “tongurdak” ve çan üretmeye başlayan usta İsmail Kuraner, bunları 50 civarında ile gönderdiğini söyledi. Tongurdaklar, boyunlarına bağlandığı küçük ser ve büyükbaş hayvanların doğada kaybolmalarını önleyerek, çobanın sürüyü taharri etmesini sağlıyor.

Yozgat’ta 1968 yılından itibaren velespit tamirciliği yaparak geçimini sağlayıcı İsmail Kuraner (62), yersiz zamanlarda yaptığı ahşap oymaların ardından ziynet eşyaları üretimi, maketler birlikte yapıp, pazara sundu. Sonuç yıllarda ise, yaylarda otlatılarak beslenilen hayvancılığın yok olması dolayısıyla zamanında dizi film üretimlerin yapıldığı hayvanlara takılan tongurdak, çan ve zil imalatına başlayan Kuraner, ilk Yozgat’tan gelen talepleri karşılamaya başladı, demin yurdun ayrımlı bölgelerinden bile ısmarlama aldığını söyledi.

“BUNUN SESİ 5 KİLOMETRE GARANTİ”

Kuraner, yaptığı çanların 10 kilometre uzaklıktan duyulduğunu, çanına göre günden iki üç modül yapabildiğini, siparişlere yetişmeye çalıştığını aktardı. Yozgat genelinde hoppadak kendisinin çan ürettiğini rapor fail Kuraner, birçok meslekte olduğu kabil kendisinin de çırak yetiştirme şansının olmadığını, öz çocukları dahil çoğu kişinin halk sanatlarını seçmediğini söyledi. Kuraner, “Bisikletciliği bıraktık el sanatlarına daldık. Ondan sonra kucak tongırdaklarına başladık. Bunları ego Türkiye’nin seçme tarafına gönderiyorum, Yozgat dövmesi Türkiye’üstelik yegâne. Bunun sesi 5 kilometre garanti ama 10 kilometreden sesi sağlık” dedi.

“BUNDAN 10 PARÇA TAK CANAVAR ESENLEME VERMEZ”

“Bunu meraklısı ayrı ayrımsız şeydir. Bu ülfet düşmanlıktır. Dostuna ayrı bir esenleme, düşmanı ayrı bire bir esenleme şimşekli fener bu gürültülü” diyen Kuraner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar çobanı ayıktırır. Çoban tongırdak dinlemez dinletir. Bu çok uzaklara harcama. Ayrımsız üstelik bunun yanına canavar gelmez. Bundan 10 şerha tak canavar selam vermez. Canavar banko koyunun düşmanı. Bunun sesinden huylanır ama hazır yapımlar bağımlı kim 300 metrelik demiyorum. Bu 5 kilometre güvence diyorum. Bu yavru oyuncağı değil. Bu Türkiye’dahi bir tane olan musahabe, yalnız çekiç ile yapılır bu. Presi namevcut takkadak çekiç. Onun üzere Türkiye’üstelik benimki kabilinden yazıp üstelik 5 kilometre güvence hiç kimesne diyemez çünkü tartısı muhtemelen bunun. Benim yaptığım belli belirsiz peki. Punto kaynağımız var, onula yaparız. Türkiye’de bir tane diyorum, interneti gez kimse yazamaz, 5 kilometre güvence diye niteleyerek. Yapmak koskocaman, hep yapıyor amma yazamaz. Bu Yozgat dövmesidir.”

Share: