Yılın ilk 8 ayında en çokça izlenen 10 filmden dördü yerel

Yılın geçmiş 8 ayında genişlik haddinden fazla izlenen 10 filmden dördü yerel yapımlar oldu.

Box Office Türkiye’den derlenen bilgilere bakarak, 251’i yıpranmamış, mecmu 375 filmin vizyona girdiği geçmiş 8 ayda, toplanmış seyirci sayısı 26 milyon 360 bin 740’a ulaştı.

Cinayet sonucu hayatını kaybeden hanende Belgin Sarılmışer’in hayatını ele düzlük “Bergen” filmi, 5 milyon 478 bin 944 izleyiciyle yılın geçmiş 8 ayında arz haddinden fazla izlenen film oldu.

Farah Zeynep Abdullah ile Erdal Beşikçioğlu’nun başrollerini paylaştığı filmde, saz tarihine sabık yorumu ve konservatuvardan başlayan tarz söyleme tutkusunun yanı sıra “acıların kadını” kendisine tanınan şarkıcı Bergen’in yaşamının tıpkısı bölümü beyaz perdeye aktarıldı.

“Kesişme-İyi kim Varsın Eren”

En çok izlenen filmler ortada 2. sırada yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, TRT Ortak Yapımı, “Kesişme-İyi kim Varsın Eren” vadi aldı.

Trabzon’un Maçka ilçesinde 11 Ağustos 2017’birlikte teröristlerle yiğit Mehmetçiğin girdiği çatışmada şehit olan Muazzez Bülbül ve Gedikli Mümessil Astsubay Başçavuş Ferhat Gedik’in öyküsünün anlatıldığı TRT Ortak Yapımı film, vizyonda kaldığı süre içre 2 milyon 326 bin 506 yaşama marifetiyle izlendi.

Yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlendiği filmde, İsmail Hacıoğlu, Rahman Beşel, Alayça Öztürk, Mutlunur Dedikoducu ve Irade Çiçek başrolleri paylaştı. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu yaptı.

“Doktor Strange Çoklu Cihan Çılgınlığında”

Macera ve hisse senedi sevenleri beyaz perde salonlarına calip “Hekim Strange Çoklu Âlem Çılgınlığında” filmi listeye 3. sıradan girdi.

Yönetmenliğini Sam Raimi’nin üstlendiği filmi, tıpkısı milyon 549 bin 492 kişi izledi.

Filmde kudretli oyuncular Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Rachel McAdams, Benedict Wong ve Chiwetel Ejiofor başrolleri paylaştı.

“Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü”

Listenin 4. sırasında benzeri milyon 182 bin 305 kişiyle “Thor: Amor ve Gök Gürlemesi” filmi yer aldı.

Macera ve iş tutkunlarının gönülden izlediği yapımda Hollywood’un adlı oyuncuları Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Natalie Portman, Christian Bale ve Russell Crowe nümayiş aldı.

“Aslan Hürkuş Zayi Cevahir”

Kağan Bereketli ile Sinan Güngor’ün yönetmenliğini üstlendiği animasyon film “Aslan Hürkuş Kaybolma Cevahir” sunma çok izlenen 5. film oldu.

Filmi bağlı olmak için bir milyon 164 bin dirilik beyaz perde salonlarına gitti.

“The Batman”

Dramatik ve hisse senedi türündeki “The Batman” filmi vizyonda kaldığı 10 haftada bire bir milyon 81 bin 473 yaşama tarafından izlendi. Liyakatli oyuncular Robert Pattinson, Zoe Kravitz, Paul Dano, Colin Farrell ve Andy Serkis’in caka aldığı imal, sunu çokça izlenen filmler arasına 6. amiyane girdi.

Film, Gotham’daki ucu özlük ailesine bile uzanan yolsuzlukları temizleye müteharrik Batman’in, benzeri yandan Riddler isimli tıpkı kol katille mücadelesini işliyor.

“Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi”

KÖLE yapımı animasyon film “Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi”ni, izleyiciyle buluştuğu 1 Temmuz’dan itibaren tıpkı milyon 57 bin 677 sevimli tarafından izlenerek, sunma çokça izlenen 7. film oldu.

Film, 1970’li yıllarda tarihin genişlik nazik kötülerinden biri olma hayali kuran genç Gru ile yolları kesişen Minyonlar’ın, kötülükleriyle nam salan Vicious 6 ekibine girmeye çalışan Gru’ya arkalama etmelerini konu ediniyor.

“Örümce-Koca: Eve Periyot Namevcut”

Avantür, olgun-anahtar ve hareket sevenlerin ilgilyle izlediği “Örümce-Herif: Eve Zaman Namevcut” filmi, 17 Mesafe 2021’bile vizyona girdi. Bu yıl 961 bin 470 izleyiciye ulaşarak yılın sunma çok izlenen 8. filmi olan yapımı, geçmiş uyanıklık tarihinden itibaren 2 milyon 811 bin 424 yaşama seyretti.

“Kirpi Sonic 2”

Jim Carrey, James Marsden, Tika Sumpter, Natasha Rothwell ve Shemar Moore’un rol aldığı “Kirpi Sonic 2” yılın arz çok izlenen 9. filmi oldu.

Macera ve hareket türündeki filmi 686 bin 524 can izledi.

“Dilberay”

Türk folk müziği ve arabesk müzik yorumcusu Dilber Ay’ın yaşamını sinemaya aktaran “Dilberay”, yılın genişlik çok izlenen 10. filmi oldu.

Büşra Pekin, Ayberk Pekcan, Nursel Köse, Zeliha Kendirci, Deniz Hamzaoğlu ve Bilgi Uçar’ın başrolleri paylaştığı yapım 686 bin 495 gönül marifetiyle izlendi.

Share: