Yıldırım Kayaç: “Ankara’nın Göbeğinde Ücretli Öğretmenler Derse Giriyorsa Öğretmensiz Okul, Terbiye-Tedris Devam Ediyor Demektir”

CHP Ankara Mebus Yıldırım Kayaç, kullanılmamış eğitim-talim döneminde okulların hoca ihtiyacının giderilmediğine ilgi çekerek, “Süleyman Aristokrat bütün konuşuyor, siyasete engelleme ediyor amma tıpkı nev görevini yapmadığı amacıyla öğretmenlerin soruşturması bitmedi diye niteleyerek ataması mamul öğretmenlerden kısaca 7 bin öğretmen göreve başlatılamadı. İlginç bire bir molekül oldu, bu öğretmenlere toprak milli eğitimlerde ‘Siz ücretli derse girin elan sonradan tığ sizin haklarınızı vereceğiz’ dediler. Hakeza aynı izan olanaksız. Ankara’nın göbeğinde ücretli öğretmenler derse giriyorsa öğretmensiz okul var, öğretmensiz eğitim bilimi-öğretim bitmeme ediyor demektir” dedi.

Kendisi bile sarıklı olan CHP Ankara Saylav Saika Kaya, okulların açıldığı geçmiş dönüş, Ankara Altındağ Peyami Safa İlkokulu’nu ülfet hitit. Musahabe sonrasında izah özne Kayaç, yeni dönemin öğretmensiz başladığına ilgi çekti. Kaya, konula ait şunları söyledi:

“SORUŞTURMASI BİTMEDİ DİYE ATAMASI YAPILMIŞ ÖĞRETMENLERDEN YAKLAŞIK 7 BİN HOCA GÖREVE BAŞLATILAMADI”

“Okullarda hoca ihtiyacı bibi giderilememiş, ücretli öğretmenler çalıştırılıyor. Öğrenci velilerimiz, öğrencilerimiz çirkin, öğretmenlerimiz mağdur. 20 bin hoca ataması yapıldı ama bu 20 bin sarıklı bire bir makule göreve başlayamadı. Esasta öğretmenlerin 1 Eylül’dahi okulda olması gerekiyordu ancak Süleyman Aristokrat hep konuşuyor, siyasete müdahale ediyor ama tıpkısı makule görevini yapmadığı üzere öğretmenlerin soruşturması bitmedi diye ataması yapılmış öğretmenlerden tahminî 7 bin öğretmen göreve başlatılamadı. İlginç bire bir madde oldu, bu öğretmenlere mülk milli eğitimlerde ‘Siz ücretli derse girin daha sonradan biz sizin haklarınızı vereceğiz’ dediler. Hakeza benzeri zekâ olmaz. Abece fermuar böceği kadar geçiren Milli Terbiye Bakanı’na sonsuz söyledik, ‘Öğretmen ihtiyacını giderin, 87 bin 500 ücretli hoca çalışıyor bu müteharrik öğretmenlerle siz eylemli nasıp yapmazsanız sorunu çözemezsiniz’ dedik.

“ANKARA’NIN GÖBEĞİNDE ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER DERSE GİRİYORSA ÖĞRETMENSİZ MESLEK VAR, ÖĞRETMENSİZ EĞİTİM-ÖĞRETİM BITMEME EDİYOR DEMEKTİR”

2021-2022 terbiye öğretim yılından liselerde sınıfta kalma uygulaması yapıldı. Ankara Keçiören’dahi tıpkısı sınıfta 40 mektepli var 25’i sınıfta eskimiş böyle bir uygulama imkânsız. Eğer bir sınıfta 25 öğrenci kalıyorsa bu sistemin kilolu anlamda duyarsızlığıdır.  Milli Eğitim Bilimi Bakanı’na sordum, Burdur’dahi eğitim bilimi-tedrisat lacerem olacak? Burdur İl Milli Eğitim Müdürü’nün ki olduğunu, hangi yaptığını, ticaretle uğraştığı dönemleri sordum. Ama Burdur İl Milli Eğitim Müdürü görevine bibi devam ediyor, Burdur’de eğitim tedris çürümüştür. Ankara’nın göbeğinde ücretli öğretmenler derse giriyorsa öğretmensiz meslek var, öğretmensiz terbiye-tedris devam ediyor demektir.

“AZAMET OKULLARININ SAYISI DÜŞERKEN ÖZEL OKULLARININ SAYISI ARTIYOR. NEDİR SİZİN BU ÖZELE HEVESİNİZ, SEVDANIZ?”

2020-2021 yılında 1 milyon 550 bin 764 meydanda öğretime devam fail öğrenci vardı bu öğrenci sayısı 157 bin artarak 1 milyon 738 bin 198 oldu. Bariz öğretim ortaokuluna bitmeme fail öğrenci sayısı 128 bin 171 bin. Yalınlık tedris lisesinde okuyan mektepli sayısı ise 1 milyon 452 binden, 1 milyon 566 bine yükseldi. 2021-2022’de İlkokul sayısı 24 bin 576 iken bire bir yıl ortamında 57 azalmış, 24 bin 519’e düşmüş. Ortaokul sayısı 19 bin 25’ten 18 bin 936’ya düşmüş. Lisede okul sayısı 12 bin 972’den, 12 bin 804’e düşmüş. Ululuk okullarının sayısı düşerken özel okullarının sayısı artıyor. Nedir sizin bu özele hevesiniz, sevdanız? Özel okulların sayısı artarken oran okullarının sayısı hastalık azalır? Bunların hacısı hocası 2022-2023 eğitim bilimi-tedris yılının belirli sorunlarıdır. Bu mesail çözülmediği müddetçe liyakatli ayrımsız terbiye tedris yürütülemez. Masaların üzerinde hamur ibret kitapları konmuş amma bir nice okulda hala köken olan havari ana diye bir katma yaptı. Azamet öğüt kitabı basıyorsa ikinci bir nesep pusula ihtiyacı duymaz. Programa temel elhak ibret kitabıdır, kaynağın kaynağı olamaz. Kaynağın kaynağı bire bir tarikata, cemaate, şirkete peşkeş daralmak için yegâne merkezden dağıtılmışsa bu birlikte affedilemez. Canan veliler, biliyorum sıkıntılarınız var bu sıkıntıların hepsini bilcümle bu arada çözeceğiz, okumuş yarınlar yakındır.”Share: