Yerel hayvanları dulda eğitimi

Tepebaşı Belediyesi’nin aile sahipliğinde düzenlenen yerel efsanevi esirgeme eğitiminde katılımcılar, alanında eksper isimlerden mefret bilgiler aldı.

Tepebaşı Belediyesi, sokak hayvanları için çalışmalarına devam ederken bakir tıpkısı eğitim çalışmasını henüz hayata geçirdi. “Domestik Hayvanları Koruma Görevlisi Eğitimi” Tepebaşı Belediyesi Divan Salonu’nda gerçekleşti. Veteriner İşleri Müdürlüğü marifetiyle planlı çalışmada, Eskişehir Tabiat Siper ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğünden Veteriner Doktor Bekir Öcel “ev ve bezgi hayvanlarının korunmasına dayalı Avrupa sözleşmesi ve 5199 az kanun ve uygulama yönetmeliği” konusunu katılımcılara anlattı.

Ardından Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden Baytar Hekim Fatih Bonkör “efsanevi hizmet ve beslenmesi”, Eskişehir- Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erdinç Yuva ve umumi heyet üyesi Veteriner Doktor Yüksek Solgun “hayvan davranışları”, Tepebaşı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğünden Baytar Doktor Melike Gümgümcü “hayvanların kısırlaştırılması, aşılanması, işaretlemesi ve sahiplendirilmesi” ile ilişkin bilgiler verdi. Bayram Can Bunaltıcı üstelik katılımcılara marazlı hayvanların tanınması üzerine genel bilgiler verdi. Katılımcılar dahi eğitimler esnasında uzmanlara iptila ettiği konularda sorular istifsar şansı buldu.

121 gönüllünün katıldığı yetişek çalışmasının peşi sıra değerlendirmede kâin Tepebaşı Şehremini Dt. Ahmet Ataç da “İnsanlar büyüklüğünde hayvanların da hayat hakkı var. Bu konuda herkesin oydaş olması gerekir. Bu dünyaya, zooloji ile alay malay geliyoruz. Bizlerle beraber onların dahi sevimli hakkı var. Şehir hayatında en iri sıkıntıyı yerel yönetimler yaşıyor. Çünkü aynı çıkmaz hayvanını sevenler bile var, şikayetçi olanlar dahi var. Alelhusus kırsaldaki köpeklerin, şehir sınırlarına getirilerek bırakılması bizim bu aksiyon için ayrılan bütçemizi zorluyor. Normal şartlarda kentteki hayvan popülasyonu ile ilişik ayrımsız sıkıntı namevcut. Aşı, tedavi, besleme, takim evet bile derneklerimizden, hayvanseverlerimizden gelen taleplerin karşılanması üzere konularda fert dostlarımız amacıyla özveri ile çalışıyoruz. Fasılasız, dinlenmeden tüm gani niyetimizle hayvanlarımız için da yeryüzü iyisini yapmaya çalıştığımızı söyleyebilirim. Bu çalışmalarımızda derneklerimiz ve efsanevi dostu vatandaşlarımızla el birliği içinde almak bizleri çok bahtiyar ediyor” diyerek konuştu.

Eğitim çalışmalarının ardından gönüllülere Eskişehir Huy Dulda ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğü eliyle sertifika verileceği bildirildi. Konu üzerine uzun bilgelik kabul etmek talip vatandaşların, Veteriner İşleri Müdürlüğüne başvuruda bulunabilecek.. – ESKİŞEHİR

Share: