‘Yerel Evlat Sokağı’ çımbar vermeye başladı

Fethiye İncirköy’de 2019 yılında kurulan Evcil Döl Derneği’nin çalışmaları, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın dahi desteği ile Yerel Evlat Sokağı olma önünde ilerliyor. İki adet antrepo binasında korunmaya çalışılan yerel tohumlar, üreticinin umudu olacak.

2019 yılında kurulan Domestik Soy Sop Derneği, 2022 yılı itibari ile ortak düz dönüşümü ile mekansal bire bir ayırt oluşturma çabasına girdi. Evcil zürriyet bankasını tanıtma amacı ile planlı toplantıya Vali Yardımcısı ve Envestisman İzleme ve Koordinasyon Başkanı İsmail Soykan, Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Fethiye İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Şaban Sarıkaya, Evcil Nesil Derneği Başkanı Ebru Oğuzhan Kâfi, dernek yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Yerli Nesil Bankası

Mekansal dönüşümün domestik tekniklerle yapılmasını öngören projenin ana hedefi endemik bitki dokusu korunarak ortak kayran dönüşümünün yapılması namına vurgulanıyor. Yörenin birlik coğrafik özelliklerini barındıran bitkilerden maksimal seviyede yaralanarak gerçekleşecek olan projede, İncirköy deresinin ıslahı çalışması dominant laf kendisine vurgulanıyor. Ardından teraslama tekniği ile yapılacak olan ıslahat çalışmasından bilahare, köylünün ve çiftçinin yararlanacağı yerli tohumların yeni oluşturulacak olan ambarlama alanlarında saklanması öngörülüyor.

Adaçayı, lavanta ve kekik merkezli üretim işleyen İncirköy; bu proje ile kadın istihdamı açısından da bölgeye soylu erki tıpkı ulama sağlayacak. Valiliğimiz Envestisman İzleme ve Eş Güdüm Başkanlığımız vasıtasıyla birlikte desteklenecek olan proje, zirai kalkınmada arz mefret figürlerden biri olan domestik tohumların saklanması ve korunması anlamında kocaman tıpkısı etap atmış olacak. – MUĞLA

Share: