Yer Mahsulleri Ofisi, Kars’ta tahıl alımlarına başladı

TBMM Ekincilik, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve DOĞRU Tümen Kars Mebus Yunus Tığ, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Kars’ta rüşvet, buğday, yulaf ve tritikale alımlarına başladığını belirtti.

YANLIŞSIZ Öğür Kars milletvekilleri Ahmet Aslan ve Yunus Kılıç ile AK Fırka Kars İl Başkanı Fıkdan Çalkın, Karayollar 18. Havza Müdürlüğünde matbuat mensuplarıyla tıpkı araya geldi.

TBMM Ekincilik, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, burada yaptığı konuşmada, güzeşte sene yağışsız tıpkı zaman geçirdiklerini ve bu sene yağışlarla artımlı bire bir dönme yaşadıklarını söyledi.

Türkiye ve Kars’ta ayrıca havza ülkelerinde üstelik bu sene yağmur bereket yaşandığını tabir eden Tığ, şöyle konuştu:

“Sabık yıl 16.5,-17 milyon titrem buğday üretimi olacakken bu yıl 20 milyon tonu geçiyor. Yer Mahsulleri Ofisi, Kars’ta arpa, buğday, yulaf ve tritikale alımlarına başladı. Bu yıl etkileşimli kendisine çarçabuk hemencecik Kars’ın değme noktasında, seçkin bölgesinde, köylümüze, üreticimize arz mail noktalarda havadan ve masrafsız ürünlerini alabilme imkanını sağladık. Çiftçimizin son kademe mutlu olduğunu, memnun olduğunu gördük, üreticilerimizin akıllıca girdi maliyetleri arttı amma biz tahıl fiyatlarını 2 teklik 25 kuruştan, 7 liralık 40 kuruştan alım yapıyoruz. Yani yüzdelik 240’lık bir artma yapıldı. Girdi maliyetleri arttı amma vatandaşın cebine giren bile arttı. TMO’ya Kars’ta 10 bin tonun üstünde ürün teslimi yapılacak.”

Tığ, köylünün ektiği emeğinin karşılığını 10 gün içerisinde kişi vezneci hesaplarına yatacak şekilde tıpkı süreç yürüttüklerini belirtti.

Hem Vücut ve Benzen Kurumu eliyle hem dahi yakında Ekincilik Emniyet Kooperatiflerinde hitit vatandaşlara sakim fiyata satabilme olanağının getirildiğini hatırlatan Tığ, “Gâh konvansiyon etin köylüden alış fiyatlarında benzeri tedenni reşit kabil yansıttılar. Bunu çokça kemiksiz olarak ifade ediyorum, vatandaştan, köylüden et alış fiyatında bir düşme olmadığı kadar küçükbaş ve büyükbaş alımlarının hepsinde artışlar oldu. Vatandaştan alış fiyatında artışlar oldu. Deri ve Benzin Kurumu vatandaşa, tüketiciye satarken fiyatları düşürüyor.” diye niteleyerek konuştu.

DÜRÜST Fırka Kars Saylav Ahmet Aslan da Türkiye- Ermenistan sınırında mevcut Doğu Kapı’nın açılması amacıyla çalışmaların bitmeme ettiğini anlatarak, “Biz hem Dışişleri hem Tecim hem üstelik Eriştirme Bakanımızla bu kapıların açılması ve açıldıktan bilahare haddinden fazla daha bol kullanılmasıyla ilgilendiren süreçleri konuşma ettik. Müracaat etmeye bile devam ediyoruz. Süreçlerin ilerlemesinden ziyadesiyle memnunuz, haddinden fazla bile fena hâlde noktalara geldi. bundan sonra dahi çokça henüz sunturlu noktalara gidecek.” ifadelerini kullandı.Share: