Yenilenen su değirmeni yıllar sonraları baştan hizmet vermeye başladı

Karaman’ın Sarıveliler ilçesine bağlı Göktepe beldesinde yıllardır etkisiz durumda olan su değirmeni yenilenerek vatandaşların hizmetine sunuldu.

Torosların ortasında yerleşmiş olan beldede insanlar senelerce tahıllarını Feriske Çayı etrafında kurulu bulunan akarsu değirmenlerinde öğütürken zamanla bu değirmenler kapandı.

Yeri belli olan Hacılar değirmeni Göktepe Belediyesi vasıtasıyla yenilenerek yine hizmete açıldı.

Belediye Başkanı Mustafa Doğan, AA muhabirine, çevre halkının tahıllarını vurmak için ayrıksı yerlere gitmeye başlamasıyla harekete geçtiklerini söyledi.

Belediye kendisine değirmenlerden birini ayağa eksiltmek için çalışma başlattıklarını nâkil Doğan, şöyle konuştu:

“Hacılar değirmeninin varisleriyle görüştük. Değirmenin yeri belediyemize bağışlandı. Iyilikçi vatandaşlarımızın desteğiyle değirmeni ayağa kaldırdık. Genişlik az 40 yıldır dönmeyen değirmenin taşları suyun gücüyle tekrar dönmeye başladı. Değirmenin bire bir tarafında un, ayrımsız tarafında dahi akdarı, arpa, yulaf kabilinden tahıllar öğütülecek. Şu anda deneme amaçlı değirmen çalışmaya başladı. Bu havza bir vakitler mesire alanıydı. Yer düzenlemesi üstelik yapıyoruz. Sosyal yapılış çalışmalarımız devam ediyor. Gelen insanlarımız hem tahıllarını öğütecek hem dahi pikniklerini yapabilecek.”

Değirmen ustaları yetiştirilecek

Değirmenin eski ile yeni teknolojinin birleşmesi sonucu yapıldığını vurgulayan Doğan “Beldemizde şehremaneti öncülüğünde kurulan ayrımsız avrat kooperatifi var. Kadınlarımız ürettikleri katıksız ürünleri satarak ev ekonomilerine ulama sağlıyor. Bu değirmende üretilen kepekli buğday unları, bulgurlar, mısır unları paketlenerek ülkemizin temas yerine satılabilecek. Bu değirmenin varislerinden olan ve geçmişte bu değirmeni çalıştıran ustamızı buraya getirdik. Kendisi burada değirmen ustaları yetiştirecek.” diyerek konuştu.

Değirmen ustası 84 yaşındaki Abdullah Yılmayan de gençliğinde değirmeni 8 sene çalıştırdığını kaydetti.

Değirmenin baştan canlanmasının mutluluğunu yaşadığını anlatan Yılmaz, “Taşlar dönmeye başladı. Ölmeden buranın çalıştığını gördüm evet dünyanın yeryüzü bahtiyar insanı benim. Bildiğim kadarıyla ustalar yetiştireceğim.” dedi.

Share: