Yardımcı gündem haberleri… Sivaslı Fellah: 300 Dönüm Yerim Var, Ekemedim

CHP milletvekilleri, Sivas’ın Zara ilçesine sınırlanmış Tuzlagözü köyünde çiftçilerin sorunlarını dinledi. Tıpkı rençper, “Güzeşte sene ben mazotun ve gübrenin tonunu 6 bin liraya aldım, şu anda gübrenin tonu 20 bin lira, süt 27 bin lira reşit. 300 dönüm yerim var, ekemedim” diye niteleyerek balkı yandı.

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Bursa Milletvekili Yüksel Özkan ve Antalya Saylav Ağır Osman Budak, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’yla alay malay geldikleri Zara’nın Tuzlagözü köyünde güzeşte çiftçilerle dertleşti.

Tuzlagözü’nde rençperlik özne bire bir vatandaş, CHP milletvekillerine, “Akıbet 3-4 yıldaki üzere aynı madde görmedim. Şimdi bazen kesimler diyor ki ‘Bu yıl kar ettik’. Sabık tıpkısı arkadaşa gittim dedim kim ‘Bu seneyi çıktı arayacağız’. Ne? Geçen yıl ben mazotun ve gübrenin tonunu 6 bin liraya aldım?  Şu anda gübrenin tonu 20 bin lira, mazot 27 bin lira olmuş. 300 dönüm yerim var, ekemedim” dedi.

Yüksel Mansur Kılınç’ın “Elbette olacak” sorusuna rençper, “İnşallah iyi olacak. Bu sizin için, bizim amacıyla, kafasız için, esnaf amacıyla, fellah için… Sabık yıl bu zamanlar 150 bin lira olan aynı traktör, şu anda 500 bin teklik. bir tane vurdumduymaz bile traktör alamaz. Kefil bulamaz. Tarım Bankası bu traktörü 5 yıllık kredi ile veriyor. Ödeme imkanı yok” yanıtını verdi.

Başka tıpkı vatandaş ise “Kâffesi çöp tenekesi. Kimesne ‘ayranım ekşi’ demez ama tığ yaşıyoruz burada, görüyoruz hepsini” diye niteleyerek konuştu.

Kılınç’ın Zara halkının siyasete ilgilendiren düşüncelerini sorması konusunda yurttaş, “Deminden bazen sözleşme odaklanmış oraya. Onlara benzeri öz demiyoruz ama arkadaşın dediği kabil dönem çokça. Buna emin olun. Konuştuğumuz arkadaşlarımız var, fevkalade” dedi.

Share: