Yangınlardan sonra plajlarda ‘ısıran balık’ paniği

Fransa’nın güney ve gün batısı bölgelerinde cuşuhuruş paniği devam ederken Fransız Rivierası ile Bretagne arasındaki sahillerde “ısıran balık” korkusu başladı.

Mevki basınındaki haberlere göre, Fransız Rivierası ile Bretonya bölgeleri başta oluşmak amacıyla bir nice kenar bölgesinde tatilciler denizde yüzdükleri sırada ısırıldıkları şikayetinde bulundu.

Yapılan tetkikat sonucunda Yıldız Amerika asıllı olan çotiranın bu bölgelerde görülmeye başlandığı ve insanları ısırdığı tespit edildi.

Le Parisien gazetesi, bu balıkların iklim değişikliği nedeniyle Fransız kıyılarına yöneldiğini aktardı.

Yapışınca bırakmıyor

France 3 televizyonuna izah eden Banyuls-sur-Mer bölgesi oşinoloji uzmanı Pascal Romans, çotiranın meraklı, bölgeci tıpkı balık olduğuna ve insanlardan korkmadığına dikkati çekerek “Şayet rahatsız olursa saldırır ve avlanırsa seçkin şeyi, ayrıca insanları de tatmaktan yüzsüz.” dedi.

Su sıcaklığının artmasıyla bu balık türünün metabolizmasının değiştiğini belirten Romans, üreme dönemlerinin yaza balya gelmesi ve yuvalarını dulda içgüdüleri zımnında çotiranın elan üstelik agresifleşebileceğini kaydetti.

Romans, “Kaçın, yoksa size yapışır bırakmaz.” diye uyarıda bulundu.

Dikenli, sert pullarının beraberinde üstteki 14, altta 8 calip kâin çotiranın bu açıdan pahal olmasına karşın eti çok içimli ve çokça tüketiliyor.

Fransa’daki coşkunluk: Avrupa’nın kalbi yanmaya devam ediyor!

 

Fransa Gironde’de kullanılmamış bir cuşiş başladı

 

Fransa’üstelik dördüncü ısıdam albeni dalgası geliyor

 

Share: