Yalova’daki yurtlar bine yakın “seyahatsever” genci ağırladı

Gençlik ve Spor Bakanlığınca Türkiye genelinde başlatılan Kredi ve Yurtlar Umumi Müdürlüğü tesislerinde ücretsiz konaklama imkanı ile Yalova’ya mevrut yaklaşık bin gailesiz, denizin ve termalin keyfini çıkardı.

Yalova’nın kenar ilçelerinden Çınarcık’taki kız mektepli yurdu ile şifalı sulara eş kaplıcaları ve saf güzellikleriyle adlı Termal ilçesindeki erkek mektepli yurdu aheste irade gördü. Çınarcık’taki kız yurdu kestirmece 700, Termal’da canlılık gösteren ayvaz yurdu ise 280 genci ağırladı.

Çınarcık’ta nazil Rojin Deniz Kazı, AA muhabirine, internetten öğrenip yararlandıkları projeden çok mutlu olduklarını söyledi.

“Seyahatsever” uygulamasıyla Mardin’den geldiklerini tamlayan Deniz Kazı, “Yalova çok fena hâlde aynı kayran, ilk defa görüyorum. 3 devir burada konaklayacağız. Gençler amacıyla adi çokça domuzuna bir uygulama. Gençler adına Türkiye’nin rastgele yerini gezip görmeliyiz.” dedi.

Yurt personelinin güler yüzlü, odaların akman olduğunu dile getiren Akbaş, özellikle iktisadi durumu iyi sıfır gençler için gelecek yıllarda birlikte uygulamanın bitmeme etmesini istedi.

Öğrenci yurdunun görevlilerinden Mahmur Çiçeği Makul birlikte 15 Temmuz’birlikte projenin başlangıcıyla korkulu dilek aldıklarını, Türkiye’nin dört bir yanından gençleri misafir ettiklerini aktardı.

Gençlerden olumlu ferasetsiz dönüşler aldıklarını bildiren Doğru, “Tekrar gelebilme talepleri oluyor. Mutlu ayrıldıklarını görüyoruz ve bu bile bizi bahtiyar ediyor. Çınarcık’ı gezen çoluk çocuk, natürel güzelliği ve denizle plajlarının farklı alternatifler sunduğunu rapor ediyor.” diyerek konuştu.

Şifalı sularıyla adlı Termal’e hayran kaldılar

Termal’dahi nazil Ramazan Erol, bu proje sebebiyle arkadaşlarıyla Yalova’yı gezme imkanı bulduğunu anlattı.

Erol, “Burada doğanın güzelliği inanılmaz. Kaplıca tesislerine gideceğiz. Bundan sonraki yıllarda da projenin uygulanmasını istiyoruz. Bu hemen bizim üzere değil gelecekte bile bir nice gencin faydalanacağı aynı aplikasyon.” ifadelerini kullandı.

Yusuf Dursun da Mardin’den arkadaşlarıyla geldiğini belirtti.

Projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Dursun, uygulamanın gelecek yıllarda sürdürülmesi yerinde çok zaaf ettiği Eskişehir’e gezmek istediğini söyledi.

Yurt müdürü Veysel Yeşilyurt, başlangıçta 3 ahit olan ücretsiz konaklama süresinin vekillik tarafından 5 güne çıkarıldığını hatırlattı.

İmkanı sıfır gençlerin istedikleri kenti gezebildiklerini rapor eden Yeşilyurt, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çokça evire çevire ayrımsız öz. Bu projenin bitmeme etmesi taraftarıyız. Bu uygulama sebebiyle gençlerimiz yurdumuzun güzelliklerini görebilme imkanına eş olabiliyorlar. Küsurat gençlerimizin kafasız dönüşlerinde hasis memnun olduklarını görüyoruz. Şu an otellere baktığınızda geceliği 800 liradan başlıyor amma gençlerimiz yurdumuzda ücretsiz barınma imkanı bulabiliyor. Eğer ücretli olsaydı böyle ayrımsız imkana erbap olamazlardı.”Share: