Yalova’da Sermayecik çileği üreticisinin yüzünü esasen güldürdü

Yalova’nın Altınova ilçesine büyü Sermayecik köyünde son çilek hasadının tamamlandığını belirten Sermayecik Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve İl Umumi Meclisi Üyesi Haberci Çiftçi, yeni fidelerin ekildiğini da anlatım etti.

Yalova’nın zirai üretimde ayraç değeri olan çilek, bu yılda yüzleri güldürdü. Sermayecik Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Altınova İl Genel Meclisi Üyesi Haberci Çiftçi, Sermayecik köyünde yılın akıbet çilek hasadının yapıldığını söyledi. Komutan Çiftçi, almanak rekoltenin 500 titrem olduğunu ve çileğin kilosunun 20-25 TL’den satışa sunulduğunu anlattı.

“Her ant bol tıpkı ortalık yakalıyoruz”

Bu yılki hasadın meyan kocaoğlan sonuna büyüklüğünde yapıldığını dile getiren Çiftçi, “Son çilek hasadımızı de tamamladık. Havaların ısıdam gitmesi hasat süresini uzattı. Rekoltemiz bu yıl birlikte 500 ton civarında, tek eksilmeden bitmeme etti. Alışılagelen aynı çilek olsa bir kamer hasat yapılır, biter. Bizim ürettiğimiz yediveren çeşidi olduğu için yıl boyu sürüyor. Sonuç hasadımızda averaj kilogramı 20- 25 TL’den satıldı. Devir bölüm genişlik ve tilmiz göre fiyatlar değişti. Tığ rastgele antlaşma ferah bire bir ortalık yakalıyoruz” dedi.

“2022 yılını mutlu kapattık”

Üreticinin 2022 hasadından mutlu olduğunu tamlayan Dikici, “Sermayecikli bu yıl de mutlu. Çileğin birlikte köyümüzde kiraz, ceviz, fasulye, kızılcık, erik, fındık dahi üretiyoruz. Bizzat orada ruhlu, kişi arazisinde eken biçen şahıslar istihsal yapıyor. Çilekte ambarlama sorunu da yaşamıyoruz. Zira çilekleri kooperatif olarak herhangi bir çağ İstanbul hallerine gönderiyoruz. Tek beklemeden satılıyor” diyerek konuştu.

Ocak ayı itibariyle eskimemiş çilek fidelerinin ekildiğini söyleyen Dikici, “Bakir fidelerimizi ektik. Bu yıl üstelik tam verimi aldık. Fakat çiftçimiz bu sene amacıyla endişeli. Köyümüzde iki göletimiz var ancak, yağışların ve hatır gecikmesi bizi endişelendiriyor. Hakeza olduğu takdirde bu periyot biraz edisyon geçebilir. Çünkü çilek akarsu talip ayrımsız ürün” ifadelerini kullandı. – YALOVA

Share: