Vekil Soylu Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere eşlik yazar halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Lice ilçesinde antik çağda yerleşim yeri namına makbul Bırkleyn Mağaraları’nda DÜRÜST Tümen Diyarbakır Bilgisizlik Kollarının düzenlediği “Lice Deneyimsizlik Buluşması” programına katıldı. Aristokrat, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin almanak benzeri tarihten, Balaban İskender’in konakladığı ve özlük işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların balaban şımarıklık olduğunu söyledi.

Haddinden Fazla tüvana ve varlıklı bire bir medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Aristokrat, ” Malazgirt’in hikayesi aslında bu Küçük Asya’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Rum topraklarına girişin hikayesi dahi on paralık unutmayın kim aynı ilişki ve beraberlik hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu zahir tanıdıkları ve birbirleriyle beraber aslında küffara alın gelişigüzel oldukları, tıpkısı değeri taşıdıkları, aynı anlayışı taşıdıkları, sözde iki kardeşin kucaklaşması üzere bize bu toprakları elverişsiz yapmalarının belki bile arz majör nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin artık henüz etken kullanılabilecek ayrımsız noktaya getirileceğini bildiren Aristokrat, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna hazır olduğunu anlattı. Nazır bir ara halay çeken vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere haremlik etti. O anlar kameralara dahi yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ HÂLSIZ EDİYOR”

Yıldırı örgütü PKK’ya çokça konu söylediğini tabir fail Aristokrat, “Haddinden Fazla bile bayram söylemeye bitmeme ediyorum. Ama PKK, yıldırı örgütünün benim laflarımdan etkilendiği yer koskocaman cümleler PKK çabucak ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, ayrımsız zamanda ayrımsız kültürel terörizmle, kültürünü üstelik aygin etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, ocak ilişkilerimizi, anne-ata duygularımızı, yandaki ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, temas birini düzensiz ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini amma tıpkı karşılık ödediğini anlatan Soylu, karşılık olarak ahlakını ve evvelce konusunda titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Vekil Soylu, şöyle devam etti: “Demin bire bir sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun üzere dahi birtakım kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak üzere. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i başkalaştırmak üzere. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve bütün değerlerimizi esas itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek için. yüz yüze kaldığımız kapsam budur. Son 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar hiç hak etmediği benzeri parantezle karşı karşıya kaldı. Bellik diyorum. Zira tığ bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Daha bilahare Nazır Soylu Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu üstüne Aristokrat, “Haddinden Fazla tafsilatlı yıllar terör örgütünün maatteessüf hakimiyetinde mağaralar olarak kalmış. Tanrı razı olsun güvenlik güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle işte hepsi deminden birer turizm destinasyonu tarihî destinasyon olmaya aday. Yetişkin bir saha.” ifadelerini kullandı.

Nazır Aristokrat’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde YANLIŞSIZ Fırka Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Yüksek İhsan Su, İl Itimat Müdürü Fatih Kayaç, AK Öğür MKYK üyesi Abdurrahman Aldanmaz, Umumi Eşkâl Kadın Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, DOĞRU Parti İl Başkanı Muhammet Mukaddes Okumuş, Bitirmiş Bölge Komutanı Tümgeneral Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Çakmak de haremlik etti.Share: