VEKIL KİRİŞCİ: ELEKTRİK BORCU OLAN ÜRETİCİLERE 10 MİLYON TL’YE BÜYÜKLÜĞÜNDE SIFIR FAİZLİ KREDİ İMKANI

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ile AK Öğür Umumi Başkan Vekili Binali Yıldırım, Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Kombinasyon Uran Bölgesi’nin temel atma törenine katıldı. Törende Icra Vekili Kirişci, üreticilerin canlılık borçlarını ödemeleri üzerine 10 milyon TL’ye büyüklüğünde başarısız faizli krediden faydalanma imkanı getirildiğini söyledi. Binali Sebep ise, tarımın munzam değerini arttıracak teknolojilerin kullanıldığı yani aptal tarımın yapıldığı işletmelere ilgi çekti, bunun benzeri örneğinin Dikili OSB olduğunu söyledi.

İzmir’in Dikili ilçesinde faaliyete geçirilecek jeotermal ısıtmalı seranın esas atma törenine Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci ile DÜRÜST Fırka Umumi Başkan Vekili Binali Sebep katıldı. Törende Kirişci ve Saika’ın beraberinde, İzmir Valisi Çetince Doğru Köşger, Tarım ve Orman İzmir İl Müdürü Mustafa Dikkat, YANLIŞSIZ Fırka İzmir Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Mahmut Atilla Kaya, Yaşar Kırkpınar, Bedri Serter, Soylu Nasır, DÜRÜST Parti İzmir İl Başkanı Asillik Ulvi Daim, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Mecnunca, bakış başkanları meydan aldı. İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Iye Bölgesi Endüstri Odası (EBSO), İzmir Tecim Borsası, Veli İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Tecim Odası hareket birliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında bütün 3 milyon 29 bin metrekarelik alanda cümbüş gösterecek tesisin temeli atıldı. Törende mütekellim Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Aynı müjdeyi yöneltmek isterim. Üreticilerimizin elektrikle ilgilendiren borçlarını ödemeleri üzerine finansman ihtiyaçlarını eğlemek üzere 10 milyon TL’ye kadar rate faizli krediden faydalanma imkanını getirdik. Bu borçlarını sıfırlamaları üzerine muhteşem bir fırsattır. İzmirimiz üzerinden birlik Türkiye’ye seslenmiş olayım. Dünya Bankası kredilerinden OSB’mizin yararlanması hususunda irade bakanlığımız tarafından müspet neticelendi. 30 milyon dolarlık emniyet talebiyle ilişkin istimara gerçekleştirilecek. Ekincilik toprakta yapılır. Bu alanın yerinde seçilmiş olduğunu görünce mutlu oldum. Tığ istiyoruz kim ekincilik topraklarımız gereksiz işgallere zahir olmasın, tür paye bu alanlar korunsun” dedi.

‘DÜNYANIN ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURDUĞU ÜÇ BAŞLIK VAR’

Bakanı Kirişci, “Bugün Cuma. Cuma Namazı haset anlı şanlı tıpkı işe vasıta oluyoruz. Rastgele şeyden önce burası tıpkı limonluk Birleştirme Endüstri Bölgesi (OSB).

Burada bir jeotermal kaynağın kullanılması ve böylecene erke üzere şanlı aynı girdinin elan makul şartlarda temini ve bunun üretimde etkili adına değerlendirilmesi söz konusu. Ayrımsız başka yönü itibariyle bile aynı araya gelerek müşterek tıpkısı gelişim ika kültürünü de burada sergileyecek olunması majör. Dünyanın üstünde hassasiyetle durduğu üç başlık var birisi tarım ve gıda ötekisi enerji üçüncüsü dahi akarsu. Tığ büyüklük yerine akarsu üzerine zengin aynı mevki değiliz. Acun ortalamasına baktığımızda su problemi olan ülkeler arasındayız. Dünya ortalamasının bin milimetre civarında olduğunu varsaydığımızda bu durumumuzu görmemiz gerekiyor. Yeraltı zenginlikleri üstüne çetin bire bir dışa bağımlılığımız söz konusu amma jeotermal üstüne elimizi rahatlatan benzeri nitelik var. Komite başkanı yerine mecliste görev yaptığım dönemde meranın yanı başında jeotermal varsa bunun tahsisini değiştirebiliriz dedik” diyerek konuştu.

‘HER DAİM ÜRETİCİMİZİN YANINDA OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK’

YANLIŞSIZ Öğür Hükümeti döneminde tarımın zir yukarı ihtiyacı olacak hep mevzuata sahip olduğunu tamlayan Vekil Kirişci, “Bu ülkede bütün tarımı konuşuyordu amma ülkenin benzeri Ekincilik Kanunu yoktu. Bu ülkede Atatürk’ün üstelik hayali olan 65 yıllık ayrımsız şiddetli sona erdi. Devlet yerine ‘Zaman kendine yetmiyor’ gibi hepimizi tebessüm ettirecek sözlerin gider edildiğini bile biliyoruz. Yalnız DÜRÜST Tümen döneminde nüfusumuz sonuç 20 yılda ortalama 1 milyon arttı. Tığ benzeri zamanda esbak 3 bin 500 dolar gönül başı milli geliri olan bire bir ülkeyken bugün 11 dolarlar mertebesinde birey başı milli gelirimiz var. Ülkemize mevrut 2002 yılında 15 milyon seyyah vardı; ilgili birimlerimiz, pandemi sonrası süreçte dahi bu yılı 50 milyon turistle kapatabileceğimizi söylüyor. Refah seviyesinin artışından kaynaklanan sofradaki çeşitliliğimizi, ülkemizi ülfet fail turistlerimizi kattığımızda bu ülkenin üreticisi eli öpülesi üreticidir. Karşı ve hatır teri dökmektedir. 100 almanak Cumhuriyetimizin yıpranmamış aynı yüzyılı başlayacak. Şehir tarımını yaygınlaştırmak istiyoruz. Site tarımı bizim üzere sadece İstanbul, Ankara, İzmir ile kapalı olmayacak. Jeotermal potansiyeli olan illerimizde bile tuhaf altı yetiştiriciliği uygulamalarıyla bunları gerçekleştireceğiz. Bu ülkenin üreticisinin daha fazla üretmesi için herhangi bir cins desteği yüklemek yerine üreticimizin yanındayız. 20 yılda İzmir’imize tamam 27 milyar liralık tarımsal bindi sağladık. Bu tarımsal bindi bu ülkenin üreticisine verildi. Türkiye kendine yeten, özlük yeterliliğini stabil çokça alanda sağlamış tıpkı devlet. Bu yıl özellikle buğday, rüşvet kabilinden ürünlerimiz doğmak amacıyla rekolte itibarıyla haddinden fazla faziletkâr. sürekli üreticimizin yanında olduğumuzu gösterdik, göstermeye bile bitmeme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İKTİSAT KONGESİYLE İZMİR’DE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ VE EKONOMİSİ KONUŞULACAK

Törende yaptığı konuşmada İzmir’i tarif etmek amacıyla metanetli haddinden fazla şeyin söylenebileceğini anlatım eden DÜRÜST Parti Umumi Komutan Vekili Binali Yıldırım birlikte

“İzmir kuruluşun ve kurtuluşun şehri. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına varmadan geçenlerde 9 Eylül’birlikte İzmir’in kurtuluşunu idrak edeceğiz. İzmir’in kurtuluşu gerçekte işgalin sona ermesini anlatım ediyor dolayısıyla deminden fena hâlde tıpkısı projeyi buradan açıklamak istiyorum. Bildiğiniz kadar 1923 yılında 1’inci İktisat Kongresi toplandı. İstiklalimizi kazanmamızın takiben Türkiye’nin soylu erki modeli masaya yatırıldı. Üzerinden 100 sene geçti. 1’inci İktisat Kongresi’nin toplandığı yerde 100’üncü yıl münasebetiyle eskimemiş bire bir ekonomi kongresi toplantısı gerçekleştirilecek. İzmir İktisat Kongresi’nin gerçekleştirildiği yapı 1976’birlikte otopark olmak için yıkılmıştı. Demincek yapılan öz o alanın değiştirmeden bir numara tarihi tescilli bina olarak aslına uygun yerine yapılması ve yapılan bu binada bu kongrenin toplanmasıdır. Sonunda İzmir İktisat Kongresi’nin toplandığı bina gine kazandırılmış olmakla kalmayacak İzmir ve Türkiye’nin geleceği, ekonomisi enine boyuna ele alınacak. Altın Valimiz bu çalışmalara öncülük ediyor” dedi.

İzmir’in vakit kaybetmeden tecim ve sanayide değil bir zamanda tarımda birlikte balaban aynı site olduğunu belirten Sebep, “Tarımda toplamda dördüncü tam meydan alıyoruz. Son yıllarda, ‘uran 4.0’ diye niteleyerek çok duyuyoruz. Yeni bir anlam da ‘ekincilik 4.0’ namına önümüze çıkıyor. Burada tarımın ekleme değerini arttıracak teknolojilerin kullanıldığı yani akil tarımın yapıldığı işletmelerimizi anlamamız gerekiyor. Bugün temelini attığımız bu işletme üstelik bu özellikte bire bir himmet” diyerek konuştu.

‘TÜRKİYE TAHIL KORİDORU BAŞARISIYLA GURURLANMALIDIR’

Öte yandan 17 Ağustos Taşmak Depremi’nin yıldönümünü hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Zelzele öldürmez, tedbirsizlik öldürür. en son İzmir depreminde vatandaşlarımızı kaybettik. İzmir depreminde Elazığ’de olduğu gibi yaralar şipşak sarıldı ve yerinde transformasyon gerçekleşti. Ayrıca belirlenen alanda deprem konutları bile yapıldı. Site Hastanesi’ne akilane baktığımızda konutları görebiliyoruz. 2000 civarında bunaltıcı hasarlı konutu olan depremzede hemşerilerimizin binaları yapılacak. Bunlar amacıyla lazım yüreklilik imkanları sağlanacak. Dünyamız ve bölgemiz ağırlık şartlardan geçiyor. Pandemi bütün dünyanın ayarını bozdu. Tedbir zinciri bozuldu. Şişkinlik nedir bilmeyen ülkeleri enflasyonla karşı karşıya getirdi. Enerji, besin ve su sektörleri dolay plana imdi. Bunlar artık genişlik mühim alanlar. Türkiye bu noktada yemeden içmeden kendini düşünmeyen ve bölgenin ihtiyacını dikkate alarak tahıl koridorunun oluşturulması üstüne Ukrayna’üstelik hapsolmuş 27 milyon ton tahılın gerekseme sahiplerine dağıtılması için savaşçı iki ülke beyninde bu koridorun oluşmasını sağladı ve beklenen kıtlığın yaşanmasının önüne geçildi. Bunu Türkiye başardı. Bu başarısıyla bittabi ki gururlanmalıdır. Türkiye önümüzdeki sene, kullanılmamış bire bir yüzyıla ‘merhaba’ diyor. Yüzyıl bağımsızlığımızdan bu tarafa zorluklarla savaş ettik ve ülkemizi bize güç eden müessis iradenin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tasdik ettiği eseri bugünlere taşıdık. Bizim üstelik görevimiz ikinci yüzyıla ülkemizi elan aktif tıpkısı şekilde gelecek nesillere hazır ayla anlatmak. Yaptıklarımızın yanında yapacağımız imdi iş var.”

‘İZMİR TARIMDA DA İDDİALI’

Törende müzakere işleyen İzmir Valisi Ağır Yakınlarında Köşger, “Zaman burada gerçekte 15 sanayi bölgesi içerisinde sunu aceleci şekilde süreci mütemmim ve yatırımı gerçekleştirilmeye başlanan seranın temel atma törenindeyiz. İzmir Türkiye’nin üçüncü balaban metropolü. İzmir hem uran hem tecim hem turizm hem dahi tarımda iddialı. Hayvancılıkta bir numara, ikinci oluyor, Konya ile yarışıyor. Bu cesim özelliği itibariyle İzmir göz dolduran bir şehrimiz. İzmir kadimden beri Türk tarımında avangart şehirlerden biri. Tarımı teknolojiyle buluşturma üzerine İzmir Türkiye’ye eş teşkil etmiş tıpkı site. Deminden tarımı jeotermal ile buluşturuyoruz. Dünyanın enerji konusunda kalın yaşadığı bu süreçte jeotermal kaynaklarla tarımı buluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BU PROJENİN HEPİMİZ İÇİN AYRI BİR ÖNEMİ BULUNUYOR’

İzmir Tecim Odası (İZTO) üyesi ve Dikili OSB Yönetim Kurulu Başkanı Uca Osman Öğmen, “Bu projenin İzmir’bile kuma proje icra kültürünün yer eke örneklerinden biri elan olması zımnında hepimiz üzere ayrı ayrımsız önemi ve anlamı bulunuyor. Dikili, önceki Tarıma Dair İhtisas OSB projemiz. Bugün burada Avrupa’nın bildirme balaban tavhane kümelenmesini, zirai istihsal ve endüstri entegrasyonunu hayata geçirmek üzere sizlerin birlikte desteğiyle çalışmalara başlıyoruz. Bu proje ile çağdaş ve özişler sistemine cemaat teknolojik seralarda almanak 80 bin ton nitelikli gözyaşı sebze ve meyve üreterek yurtiçi ve yurtdışı piyasalara sunarak, tüvana aynı münasebet oluşturmayı ve 3 bin 500 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. bununla birlikte, bölgenin erke ihtiyacının bünyesindeki jeotermal, gün ve rüzgar gibi bozulmamış erke tesislerinden karşılanarak, yalnız başına yeten tıpkı tarıma Dair İhtisas OSB olmayı amaçlıyoruz” dedi.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar de hane ve Borsa Başkanları namına İzmir’in ekincilik alanındaki iri potansiyelini harekete etmek, tarıma dair uran projelerini kazandırmak hususlarında İzmir’in çalım benzeri olmasını önemsediklerini anlatım etti.Share: