Vekil Ersoy: Rüçhan misyon maksimal sayıda insanımızı ekin ve sanatla buluşturmak

Nazır Ersoy: Rüçhan amaç maksimal sayıda insanımızı hars ve sanatla buluşturmak

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Ekin Yolu Festivalleri’nin maliyetine ilgili, “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz açıkçası. Bizim öncelikli hedefimiz maksimum sayıda insanımızı ekin ve sanatla buluşturmak. Hamur sıkıntımız namevcut. Biliyorsunuz; Turizm Bakanlığı, turizmden üstelik çokça alçak sağlık elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin tıpkı kısmını çok rahat tıpkısı şekilde kullanabiliyoruz” dedi.

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Ilk Teşrin’birlikte başlayacak ‘Başkent Kültür Yolu Festivali’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ada Ankara’birlikte düzenlenen tanıtım programına katıldı. Bu yıl Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen etkinliklere değinen Ersoy, “Türkiye Kültür Yolu Festivallerimiz dahilinde bu sene 5 ilimizde fücceten; çok daha ayrıntılı, haddinden fazla daha gen etkinliklerimizle vatandaşlarımıza nazirsiz bir kültür sanat deneyimi yaşatıyoruz. Çanakkale’da 16-25 Ilkgüz ortada düzenlediğimiz Troya Firez Yolu Festivalimizi başarıyla tamamladık, Konya Gizemci Çalgı Festivalimiz da 22 Ilkgüz’de başladı, 30 Eylül’e büyüklüğünde devam edecek” diyerek konuştu.

‘GASTRONOMİ ZENGİNLİĞİMİZİ DE ORTAYA KOYACAĞIZ’Vekil Ersoy, arsıulusal aşçı yorum sistemi ‘Michelin Rehberi’nin İstanbul’a hususi hazırladığı antoloji hakkında, “bu arada bire bir bellik açarak tefhim etmek isterim ki Michelin Rehberi’nin İstanbul’a hususi olarak hazırladığı seçki dahi İstanbul’daki festivalimizin sürdüğü tarihte, yani 11 Ekim’bile törenle açıklanacak. Sonuçları bizler dahi heyecanla bekliyoruz. Bu yılki festivallerde, gastronomi alanında birlikte ayrı ayrı etkinliklerle ülkemizin bu konudaki zenginliğini ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.’5 BİNE YAKIN SANATÇI DÜZLÜK ALACAK’Nazır Ersoy, Başşehir Hars Yolu Festivali’nin ise Millet ve çevresinde gerçekleşeceğine meni ederek şöyle konuştu: “Hükûmet Merkezi Ekin Yolu Festivalimiz, Ankara büyüklüğünde güzel tıpkı geçmişe sahip olan Ulus semti ve çevresindeki tarihi ve kültürel mekanları içine düz 4,7 kilometrelik bire bir güzergah üzerindeki 70 farklı noktada gerçekleşecek. Festival, 500’den aşkın etkinlikle Ankaralıları ve kasaba illerdeki sanatseverleri, 5 bine yakın artist ile buluşturacak. Başkentin kültür ve görüşme adası CSO Ada Ankara, Süper Film Yıldızı Ajda Pekkan’dan dünyaca adlı felek sanatçı Yusuf İslam’a, Fado şarkılarını bilcümle dünyaya ulaştıran Mariza’dan Emel Sayın’a büyüklüğünde birbirinden değerli sanatçıların konserine ocak sahipliği yapacak. CSO ve Oran Çoksesli Korosu, Alman maestro Carl Orff’un bengi eseri ‘Carmina Burana’ konseriyle sanatseverlerle buluşacak. Curcuna bünyesinde Ankara’nın başşehir oluşunun 99’uncu yılı, bin seğmenin katılımıyla gerçekleşecek seğmen alayı ile kutlanacak.”‘HEDEFİMİZ, FESTİVALLERİ YAYGINLAŞTIRMAK’Festivallerin kapsamının genişleyeceğine birlikte değinen Ersoy, “Beyoğlu ve Payitaht Kültür Yolu Festivallerimiz sürerken, bu coşkuya 8-16 Ilk Teşrin beyninde Diyarbakır üstelik katılacak. Diyarbakır Sur Firez Yolu Festivali, 2 binden fazla sanatçının katılımıyla, 500’den çok etkinliğe eş sahipliği yapacak. Bu açacak ile şimdiden müjdesini yüklemek isterim kim ati yıl mart ayında, İzmir’da kâin tarihi Alsancak Tekel Fabrikası’nı aynı kültür ve müzakere kompleksine dönüştürmüş olarak hizmete anahtar ve peşi sıra de nisan ayında festivallerimizin kapsamına İzmir’imizi da ekleyeceğiz. Ayrıca Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı ve Gaziantep Gastronomi Festivali’ni birlikte tekrar Türkiye Hars Yolu Festivalleri kapsamına alacağız. Bunları eklediğimiz antlaşma 8 şehre kazanmış olacağız önümüzdeki yıl; amma 1, 2 kent elan ekleyeceğiz. Önümüzdeki yıl hedefimiz 10 site olacak. Hedefimiz bu, ülkemizdeki seçkin vatandaşımızın ekin zenginliklerine erişmesi için çalışıyoruz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Festivallerimiz kapsamında ücretli etkinliklerimiz birlikte var; amma etkinliklerin çoğu tamamen ücretsiz ve halka engelsiz” dedi.’KAYNAK SIKINTIMIZ YOK’

Icra Vekili Ersoy, festivallerin maliyeti üzerine şu değerlendirmede bulundu: “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz düpedüz. Bizim öncelikli hedefimiz azami sayıda insanımızı hars ve sanatla buluşturmak. Ana sıkıntımız yok. Biliyorsunuz, Turizm Bakanlığı turizmden üstelik çokça yavaş gelir elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin bire bir kısmını çokça bayındır tıpkısı şekilde kullanabiliyoruz. Kültür ve sanatta markalaştığınız zaman turizm açısından rakiplerinizle artı şekilde ayrışıyorsunuz. Firez ve konferans etkinlikleriniz sizin turizminizi dahi çekim noktası haline getiriyor. Onlar sizi markalaştırıyor, siz markalaştıkça dahi daha aşkın turizm geliri elde ediyorsunuz.”Avrupa’daki gaz sorununun Türkiye’ye mevrut gezici sayısına güçlük edip etmeyeceği sorusuna ise Vekil Ersoy, “Bunlar magazin haberleri. Bizim için şanlı olan; siz seyyar gidermek istiyorsanız 2 devam sırrı var bunun. Bire Bir tanesi; çok kilolu tanıtım yapacaksınız, 2’ncisi mevrut turiste çok dolgunca bakım isnat etmek. Bu ikisini gerçekleştirdiğiniz sürece gelen gezici gelişigüzel sabık yıl artar” diyerek konuştu.Rus ifa sistemi ‘Mir’ karşı ilgilendiren celal kurumlarının çalıştığını söyleyen Ersoy, Moskof turistin akça getirme üzerine tıpkı sıkıntısı olmadığını, Zalim turistin akçe gider dahi yapabildiğini tabir etti. Turizm verileri karşı ise Ersoy, “Daha geçmiş 42 milyon olan seyyah sayımızı 47 milyon olarak rötuşlu ettik. Şu an rezervasyonlarımız çokça iyi gidiyor. İnşallah bu hedefi da sene sonuna akilane üst akilane revize edeceğimizi düşünüyorum” görüşlerini paylaştı.

Share: